Mokesčių inspekcijos specialistės: „Raštelių laikai baigėsi“

Mokesčių inspekcijos specialistės: „Raštelių laikai baigėsi“

Spalio 15 d. „Radviliškio krašto bendruomenės“ namuose  pirmininko Gedimino Lipnevičiaus kvietimu lankėsi  Šiaulių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos Mokestinių prievolių departamento Šiaulių gyventojų skyriaus patarėja Ž. Baliutienė ir vyr. specialistė I. Borusienė, Administravimo ir personalo skyriaus vyresnioji patarėja E. Limantienė.

Susitikimo metu buvo aptarti bendruomenės nariams rūpimi klausimai: ne individualios veiklos turto pardavimo pajamos ir deklaravimas (nekilnojamojo ir registruotino kilnojamojo turto); dovanų apmokestinimas ir deklaravimas; nekilnojamojo turto nuomos pajamų apmokestinimas ir deklaravimas; individuali veikla, turint verslo liudijimą (prekyba žvakėmis, gėlėmis ir iš gėlių sukomponuotomis puokštėmis bei krepšeliais); pajamų, gautų už miško gėrybių pardavimą (grybų, uogų, vaistažolių, riešutų ir pan.) apmokestinimas ir deklaravimas; gyventojų pajamų mokesčių naujovės nuo 2018-2019 m.

Gyventojų sąmoningumas ir sąžiningumas pranešant apie galimus mokestinius pažeidimus
Pasak Mokesčių inspekcijos darbuotojų, gyventojai dar nežino, kur kreiptis ir pranešti pastebėjus mokestinį pažeidimą. Pranešti anonimiškai apie pažeidimus galima trumpuoju telefono numeriu 1882. „Daugelis mano, kad pranešti apie mokestinius pažeidimus nebūtina, tačiau vien nuo 2006 m. tokių pranešimų dėka į biudžetą buvo sugrąžinta 37 mln. eurų nuslėptų mokesčių“,- sakė I. Borusienė.
„Mokesčių inspekcijos funkcija – surinkti mokesčius, 95 proc. biudžeto yra  mokesčiai. Mokesčio inspekcijai pavesta ir kontrolės funkcija –  ypatingą dėmesį skiriant kovai su „šešėliu“. Visi piliečių pranešimai apie mokestinius pažeidimus išlieka anonimiški, niekas apie pranešėją nesužino. „Užsiimti nelegalia, neįteisinta veikla, gudrauti ir gyventi kitų sąskaita, iškraipyti normalią konkurencinę aplinką,  kenkti sąžiningam rinkos dalyviui niekas neturi teisės ir apie tokius atvejus pranešantys žmonės jaučiasi atsakingi už savo aplinką“,- sakė Ž. Baliutienė.
Beje, Radviliškio rajono gyventojai labai aktyvūs VMI organizuojamame Kvitų žaidime: 8 žmonės jau laimėjo prizus po 200 eurų. Tai paskatinimas perkant paslaugas, prekes turguje paimti čekius ir registruoti juos Kvitų žaidime. Taip pat tai rodo ir didėjantį gyventojų sąmoningumą bei norą prisidėti mažinant šalies šešėlinės ekonomikos mastą.

Individuali veikla ir verslo liudijimai
Bendruomenės nariai domėjosi, kokia veikla verčiantis reikia turėti verslo liudijimus ir kiek jie kainuoja. „Artėja Vėlinės, nemažai žmonių nori prie kapinių prekiauti gėlėmis, žvakėmis. Jeigu žmogus turi  žemės ir savo  užaugintas gėles nori pardavinėti prie kapinių, jam verslo liudijimo nereikia, tik reikia turėti įrodymą, kad turi žemės. Jei gyventojas parduoda savame sklype išaugintas gėles bei iš tokių gėlių sukomponuotas puokštes, tokia gyventojo veikla yra priskiriama gėlių auginimui, t. y. žemės ūkio veiklai, todėl neprivaloma įsigyti prekybos verslo liudijimo.  

Tuo atveju, kai  gyventojas nori  gaminti krepšelius, vainikus, puokštes iš dirbtinių gėlių bei gyvų skintų gėlių ir juos pardavinėti, reikia  įsigyti verslo liudijimą veiklai „Dirbinių iš kamštienos, šiaudų, pynimo medžiagų gamyba, vainikų, krepšelių, puokščių ir kita, niekur nepriskirta gamyba“. Šis verslo liudijimas  taip pat suteikia galimybę pardavinėti savo gaminius. Tačiau, jeigu žmogus nori dar ir prekiauti žvakėmis, jam reikia įsigyti dar vieną verslo liudijimą prekybai žvakėmis. Vadinasi, jeigu žmogus prekiauja savo pagamintais krepšeliais, vainikais ir žvakėmis, jis turi turėti du verslo liudijimus. Verslo liudijimus galima išsiimti prekybai prie kapinių galima išsiimti nors ir trims dienoms, gamybai – 5 dienoms ir jie nėra brangūs, o pensininkams pritaikius lengvatas gali kainuoti iki 2 eurų“,- sakė I. Borusienė.
Beje, verslo liudijimų kaina priklauso nuo savivaldybės Tarybos sprendimo,  o Radviliškio rajono taryba 2019 metams patvirtino 40 individualių veiklų,  kuriomis užsiimant Radviliškio rajono savivaldybės teritorijoje fiksuotas gyventojų pajamų mokestis tik 1 euras.

Artėjant rinkimams…
Bendruomenės nariui A.Vitartui kilo klausimas, ar artėjant rinkimams į Seimą, į savivaldybių tarybas padaugėja pranešimų mokesčių inspekcijai. Jam paantrino bendruomenės pirmininkas G. Lipnevičius, kuris prisiminė, kaip dėl Radviliškio rajono politikų skundų turėjo varstyti Vyriausiosios rinkimų komisijos bei kitų institucijų duris. „2016 m. dalyvavau rinkimuose į Seimą, per savaitę 4-5 kartus vykdavau aiškintis į Vilnių ar Radviliškio rinkiminei komisijai dėl „Radviliškio rajono paramos centro” veiklos, savaitraščio „Radviliškio kraštas“ straipsnių. Taip man, kaip nepartiniam kandidatui, buvo daromos įvairios kliūtys ir stengiamasi mane patraukti iš rinkiminės kovos, bet „partiniams“ tai nepavyko“,- sakė G.Lipnevičius.
„Geriausiai į šiuos klausimus galėtų atsakyti ir paaiškinti  Vyriausioji rinkimų komisija“,- sakė viešnios, pridurdamos, kad nėra atskiros statistikos apie pranešimus prieš rinkimų laikotarpius.

Pajamos, gautos už miško gėrybių pardavimą
Atėjus rudeniui, daugelis uogauja, grybauja ir miško gėrybes parduoda supirkėjams. Bendruomenės nariai domėjosi, kokia suma nuo šių pajamų yra neapmokestinama. „Jeigu pačių surinktų miško gėrybių per metus parduodama už sumą iki 3 tūkst. eurų, šios pajamos neapmokestinamos ir nedeklaruojamos. Jeigu jos viršija 3 tūkst. eurų, apmokestinamos 15 proc. gyventojų pajamų mokesčio tarifu“,- sakė I. Borusienė.

Nekilnojamojo turto nuomos, pardavimo pajamų apmokestinimas ir deklaravimas
Daugelį renginio dalyvių domino nekilnojamojo turto nuomos, pardavimo pajamų apmokestinimas.
„Nuo 2016 m. neapmokestinamas parduodamas nekilnojamasis turtas, išlaikytas 10 metų. Taip pat parduodamas nekilnojamasis turtas neapmokestinamas, jeigu parduodant butą ar gyvenamąjį namą pastaruosius 2 metus buvo deklaruota gyvenamoji vieta, arba parduodamame būste gyventojas deklaravo savo gyvenamąją vieta trumpiau nei 2 metus, tačiau per vienerius metus nuo šio būsto pardavimo nusipirko ir deklaravo savo gyvenamąją vietą kitame būste. Kitais atvejai, pardavus nekilnojamąjį turtą, privaloma deklaruoti ir sumokėti 15 proc. mokesčių nuo gauto pelno pardavus nekilnojamąjį turtą.
Jeigu žmogus nuomoja nekilnojamąjį turtą, jis gali įsigyti verslo liudijimą arba sumokėti 15 proc. pajamų mokesčio nuo per metus gauto pelno“,- sakė mokesčių  specialistės.
Parduodant žemę, taip pat nereikės mokėti 15 proc. mokesčių, jeigu ji bus išlaikyta 10 metų. Beje, pelną galima pamažinti, jeigu pardavėjas turėjo papildomų išlaidų pas notarą, registrų centre, tik reikia turėti įrodymų.
Automobilių pardavimas neapmokestinamas, jeigu transporto priemonė buvo išlaikyta trejus metus.

Dovanų apmokestinimas ir deklaravimas
Daugeliui renginio dalyvių  rūpėjo dovanų apmokestinimas ir jų deklaravimas.
„Dovanos, gautos iš artimųjų – sutuoktinio (-ės), tėvų (įtėvių), vaikų (įvaikių), senelių, brolių, seserų, vaikaičių – yra neapmokestinamos. Tačiau, jeigu per metus gauta dovanų daugiau nei už 2500 eurų, jas reikia deklaruoti pajamų mokesčių deklaracijoje. Neapmokestinamos lėšos, kurias iš užsienio siunčia sutuoktiniai ar tėvai nepilnamečiams vaikams – šios lėšos skirtos vaikų priežiūrai (t.y. kompensuojamos vaikų reikmėms skirtos išlaidos) priskiriamos prie būtinų pragyvenimui, todėl jas gavęs gyventojas neturi mokėti pajamų mokesčio nuo tokių sumų, bei neprivalo jų deklaruoti.  
Nuolatiniai Lietuvos gyventojai, dirbantys užsienyje, privalo deklaruoti  gautas pajamas savo metinėje pajamų deklaracijoje, tačiau jos neapmokestinamos – jis mokesčius sumokėjo užsienyje ir turi pridėti dokumentą, gautą iš užsienio darbdavių.
Jeigu žmogui pinigus perveda nepažįstami žmonės, VMI turi teisę pasiteirauti, kokios tai lėšos ir kam jos buvo panaudotos. Jeigu žmogus negali įrodyti, kur tos lėšos buvo panaudotos, Mokesčių inspekcija turi teisę jas apmokestinti.
Jeigu vykstant varžybos nugalėtojams įteikiamos dovanos – prizai, kurių vertė viršijantys 100 eurų, jie yra apmokestinami 15 proc. ir šią sumą sumoka prizų steigėjas,  juridinis asmuo – išgirdo atsakymą radviliškietis į jam rūpėjusį  klausimą apie dovanų apmokestinimą.

Raštelių laikai baigėsi…
Daugelis prisimena laikus, kai skolindami pinigus kitam žmogui, iš jo gaudavo ranka rašytą raštelį. Pasak mokesčių specialistų, raštelių laikai baigėsi – jei gyventojo per vienerius kalendorinius metus grynaisiais pinigais gauta suma pagal vieną sandorį arba pagal keletą su tuo pačiu asmeniu sudarytų sandorių viršijo 15 tūkst. eurų, jei sandoriai nėra notarinės formos, bei gyventojo pagal sandorius gautos pajamos nedeklaruotos kitų mokesčių įstatymų nustatyta tvarka, tuomet nuolatinis Lietuvos gyventojas privalo pateikti pranešimą apie sudarytus sandorius forma PRC907.     Radviliškio krašto bendruomenės nariams rūpėjo ir pensijų klausimas. Viešnios patikino, jeigu asmuo gauna tik pensiją ir jokių kitų pajamų šaltinių neturi, jam pajamų deklaruoti nereikia.

Gyventojų pajamų mokesčių naujovės nuo 2018-2019 m.
Viešnios apžvelgė ir gyventojų pajamų mokesčių naujoves. Dalis jų buvo labai aktualios  susitikime dalyvavusiems bendruomenės nariams. Jeigu ūkininkas iš žemės savininko nuomojasi žemę, tai nuo 2018 m. mokestį už nuomojamą žemę turės susimokėti pats ūkininkas, o ne žemės savininkas.
Viešnios  paragino bendruomenės narius  kilus  neaiškumams su mokesčių deklaracijomis, turto pardavimu, nuoma ar verslo liudijimų įsigijimu, klausti, ateiti pasiaiškinti į Mokesčių inspekciją – čia tikrai visi bus išklausyti ir gaus patarimų.
„Visada domėkitės savo pajamomis, jas deklaruokite, kad ateityje neturėtumėte problemų su Mokesčių inspekcija“, – bendruomenės nariams patarė pirmininkas G. Lipnevičius.
„Radviliškio krašto bendruomenės“ namuose kavos popietes organizuoja ir jos dalyvius kava vaišina bendruomenės pirmininkas G.Lipnevičius, jam padeda bendruomenės savanoriai: V. Aleknienė, R. Radavičienė, S. Skorkaitė, A. Litinskas.
Spalio 15 d. kavos popietę organizuoti padėjo O. Kazlovskaja, T. Kojelienė, D. Sopina, G. Chodosovskaja, D. Tikuišienė.

„Radviliškio krašto“ informacija

Exit mobile version