Mobilioji komanda: ,,Šeima, norinti augti kartu su vaiku, pasiryžta nuveikti daug“

,,Jeigu nori nueiti greičiau, tai eik vienas. Jeigu nori nueiti toliau – eik drauge su kitais“, – tokiu posakiu pradedamas susitikimas – mokymai, kur dalyvavo Šiaulių apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus (VTAS) mobilioji komanda (MK) ir apskrityje dirbantys atvejo vadybininkai. 

Šiaulių apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus (VTAS) mobilioji komanda ir su dešimtimis šeimų dirbantys atvejo vadybininkai pritarė, kad tik glaudžiai dirbant kartu galima pasiekti geresnių rezultatų – greičiau nustatyti ir išspręsti šeimos problemas ir grąžinti vaikus.  Visų tikslas yra bendras – saugus vaikas šeimoje. Mobilioji komanda, kai vaikui nustatytas aukščiausia grėsmės lygis, su šeima dirba 14 kalendorinių dienų. Gerąja patirtimi dalijasi Šiaulių apskrities VTAS mobiliosios komandos (MK) socialinė darbuotoja.

,,Viename rajone nutiko nelaimė – mama, auginanti tris vaikus, prieš juos smurtavo. Vaikus teko paimti iš šeimos. Moterį tuo metu paliko ir gyvenimo draugas. Mama nebesirūpino vaikais – jų nelankė, beveik nesidomėjo, kaip jiems sekasi. Reikėjo kantrybės motyvuoti mamą, bendrų ilgų pastangų, kad mamos gyvenime vyktų pokyčiai ir kad vaikai su mama vėl būtų kartu. Sutelkus jėgas su psichologais, atvejo vadybininkais, socialiniais darbuotojais ir organizavus pagalbą rezultatas pasiektas – vaikai su  mama vėl gyvena kartu. Šiuo metu Krizių centre, bet svarbiausia, kad kartu ir šeimoje nėra smurto“, – sako MK socialinė darbuotoja Laura Kasputienė.

,,Jeigu su MK susitiktume dar dažniau, rezultatai būtų dar geresni. Dabar bendras MK ir atvejo vadybininkų darbas labai padeda greičiau rasti būdų, kaip padėti šeimai, nes mobilioji komanda daug bendrauja su šeimomis ir mums atsiunčia rekomendacijas dar iki atvejo vadybos (AV) posėdžio“, pažymėdama kaip svarbu bendras darbas, VTAS specialistei antrino ir atvejo vadybininkė Svetlana Elenauskienė iš Radviliškio parapijos bendruomenės socialinių paslaugų centro.

Svarbiausias mobiliosios komandos (MK) tikslas – šeimai, išgyvenančiai santykių su vaikais krizę suteikti kuo geresnę pagalbą, parodyti galimybes keistis į gerąją pusę. Šiuo metu tam mobilioji komanda turi 14 – dienų, nuo sausio 1-osios bus skiriama 30 dienų.

Kai vaikas, nustačius aukščiausią grėsmės lygį paimamas iš šeimos, su ja, arba su tėvu, kuris gal būt vienas daugina vaikus MK specialistės susitinka tikrai ne vieną kartą. ,,Būna, kad važiuojam kelias dienas iš eilės, prisitaikom, kaip žmogui patogiau. Svarbu, kad jis priimtų pagalbą ir norėtų keistis.  O pagalba tokia – yra nustatomi vertinimai, kai išaiškėja rizikos ir saugumo veiksniai parenkami pagalbos būdai. Pvz., jeigu išryškėja priklausomybė, rekomenduojamas gydymas, suteikiama informacija, kur ir kaip tai galima padaryti, jeigu tai yra psichologinės problemos, tai rekomenduojama psichologo pagalba. Kitą dieną, jeigu žmogus sutinka, vėl važiuojame į šeimą, motyvacijas keistis sustipriname. Neretai būna taip, kad vien problemos įvardijimas jau diktuoja pagalbos būdus. Vaikų tėvai pamato save iš šalies. Pagaliau, MK yra tie specialistai, kurie paaiškina, kad vaikas iš šeimos paimtas ne šiaip ir yra visos galimybės vaiką susigrąžinti“, sako MK socialinė darbuotoja Laura Kasputienė.  

 Šiaulių apskrityje per metus – nuo 2018 liepos iki 2019 liepos – MK aplankė 139 šeimas.  Apsilankymų skaičius keleriopai didesnis, nes vienai šeimai užtenka trijų apsilankymų, kitai jau reikia ir šešių.  Dažniausiai šeimos, kur vaikams nustatytas aukščiausias grėsmės lygis, pagalbą priima. Šiaulių apskrityje per metus jos atsisakė tik 20 šeimų.

Po 14 – kos dienų MK perduoda rekomendacijas savivaldybės paskirtam atvejo vadybininkui. ,,Kai mes jau taikom atvejo vadybą, šeima ar vienas iš tėvų jau būna supažindintas su pagalbos galimybėmis. Neretai svarbiausia yra priklausomybės ligų specialisto ir psichologo pagalba. Būna, kad dėl skurdo tėvai ar vienas jų negali važinėti į konsultacijas, tai tenka vežioti. Kartą teko net vykti pas darbdavį ir įtikinėti, kad jo darbuotojui reikia pagalbos, nes jis nori susigrąžinti vaikus, tai žmogui reikia suteikti laivą valandėlę nuvykti pas specialistą. Sunkokai, bet darbdavį įtikinome“, – darbo subtilybes pasakoja atvejo vadybininkė Sonata Būzienė.

,,Kokį bendrą tikslą matote, kai dirbate su šeima, patyrusia krizę?“, – klausė bendradarbiavimo mokymų organizatorė Žmogaus studijų centro konsultantė Nomeda Brazdžiūnaitė – Sanden.

,,Saugus vaikas saugioje šeimoje“, – toks buvo vieningas atvejo vadybininkų ir MK atsakymas.

Silva Šimkevičienė
Viešųjų ryšių ir komunikacijos skyrius
Šiaulių apskrityje
Tel. 861830722
El.p.  silva.simkeviciene@vaikoteises.lt

Total
0
Dalinasi
Related Posts