Miškininkų patarimai: kaip praėjus šventėms elgtis su kalėdiniais medeliais?

Praūžus šventiniam šurmuliui ir į namus atkeliavus Naujiesiems bei Trijų karalių šventei, mūsų šalies gyventojai įprastai nupuošia per gražiausias metų šventes džiuginusius kalėdinius medelius. Vieni namuose grožėjosi gyvu vazone augančiu medeliu, kiti kirstine eglute ar kėniu, dar kiti namų jaukumą sukūrė pasipuošdami eglišakėmis. Valstybinių miškų urėdijos miškininkai pataria, kaip po švenčių elgtis su dar žaliuojančiais bei jau nudžiūvusiais medeliais.

Kalėdiniai medeliai vazonuose

Jeigu nupuošto kalėdinio medelio vazone spygliai žali, nebyra, medelis atrodo sveikas, galite pernešti jį į vėsesnę patalpą, kurioje yra natūralios šviesos. Tokiam medeliui būtina priežiūra – pastovus laistymas bei tręšimas, jeigu medelis jau yra pradėjęs augti. Toks medelis sodinamas į lauką tik kai baigiasi pavasarinės šalnos ir oro temperatūra yra aukštesnė nei 10 laipsnių. Eglė sodinama tik lietingą dieną, nes saulės šviesa gali apdeginti staiga į lauką išneštą augalą.

„Jeigu pastebime, kad pasikeičia vazoninio spygliuočio spyglių spalva, jie pradeda byrėti ar nudrėskus mažą lopinėlį žievės, matosi sausas rudas sluoksnis – medelis neišgyveno. Galbūt jis buvo laikomas per šiltai, mažai laistomas. Tokio medelio nesodiname, kadangi jis tikrai nebeužaugs. Tokį medelį geriausia išrauti iš vazono, gerai nupurtyti žemes nuo šaknų ir vežti perdirbimui arba sudeginti krosnyje. Sodinimui tinkami sveiki, nenubyrėjusiais, žaliais spygliais bei su žalia, drėgna žieve medeliai“, – pataria Valstybinių miškų urėdijos Miško sėklų ir sodmenų skyriaus specialistė Inga Rylienė.

Eglišakės

Eglišakes galima panaudoti lauke augančių medelių ar augalų, kurie nėra atsparūs šalčiui, apdengimui. Eglišakės taip pat atbaido kiškius, stirnas bei kitus medelį paskanauti mėgstančius gyvūnus arba kenkėjus. Pasibaigus šaltajam sezonui eglišakes galima sudeginti arba vežti perdirbimui.

Kirstiniai medeliai

Nukirstas egles, kėnius ir kitus nupuoštus kalėdinius medelius arba eglišakes galima nuvežti į specialius Žaliųjų atliekų konteinerius ar artimiausias medelių surinkimo vietas, kurias po švenčių numato kiekvieno miesto savivaldybės. Surinkti medeliai ir šakos yra susmulkinami bei panaudojami biokuro gamybai.

Šventiniu laikotarpiu Valstybinių miškų urėdijos miškininkai tradiciškai vykdė kalėdinių medelių prekybą, nemokamos eglišakių dalijimo akcijos „Parsinešk Kalėdas į savo namus“ metu visoje Lietuvoje gyventojams išdalijo daugiau nei 120 tūkst. eglių ir pušų šakų, taip pat bendradarbiaudami su Lietuvos Raudonojo Kryžiaus savanoriais eglišakėmis papuošė 3000 vienišų senjorų namus, kelis šimtus medelių padovanojo kraujo donorams bei akcijos su Lietuvos policija metu kelyje sustabdytiems vairuotojams.

Daugiau apie Valstybinių miškų urėdijos veiklą – www.vmu.lt

VMU informacija

Total
0
Dalinasi
Related Posts