Dažnai skaitau labai reikalingą knygą „Radviliškio krašto miškai“ – apie rajono miškų istoriją, jų reikšmę žmonių gyvenime ir vis prisimenu jos dovanotojo VĮ „Radviliškio miškų urėdijos“ urėdo Juozo Eismonto žodžius: „Miškas ir žmonės turi savo istorijas, mylėkime ir vienus ir kitus“.
Tokių minčių paskatintas, pasidomėjau, kuo dabar, metų sandūroje (Beždžionės ir Raudonojo Gaidžio), gyvena privačių miškų valdytojai, kaip baigėsi ir prasidėjo šie metai. Mano pašnekovas – Valtybinės miškų tarybos Vyr. specialistas Ričardas Neciunskas.
Pranas Lukoševičius:
–Ar palyginus su praeitais metais, pakito (padidėjo, sumažėjo) privatininkų valdomi miškų plotai?
Ričardas Neciunskas:
–Nė kiek. Buvo ir yra 14,2 tūkst. ha, kurie turi daugiau kaip 4 tūkst. savininkų.
Pranas Lukoševičius:
– Kokie buvo praėjusieji metai?
Ričardas Neciunskas:
– Neblogi. Per metus surengėme šešis įvairios paskirties reidus. Patikrinome 192 miško valdas. Malonu buvo matyti, kad jų savininkai stengiasi, yra tikri nuosavo turto saugotojai, naujų miško kultūrų augintojai, rodantys gerą pavyzdį. Tačiau, kaip sakoma, nėra namų be dūmų – buvo nemalonių atvejų, kai teko net bausti.
Pranas Lukoševičius:
– Ir labai daug buvo tokių atvejų?
Ričardas Neciunskas:
– Per surengtus šešis reidus buvo išaiškinta pažeidėjų, kurių pavardžių jau nebesinori minėti. Išaiškinti 7 medienos vagystės. O netvarkingų miško savininkų sąraše Gabrielius Ivankovas iš Telšių, Erikas Jocas iš Kuršėnų, jonaviškis Viktor Marusin, kelmiškis Virginijus Nutautas.
Pranas Lukoševičius:
– Drausmindami pažeidėjus, be abejo, neužmiršote ir savininkų mokymo, jų konsultavimo?
Ričardas Neciunskas:
– Per metus su miško savininkais susitikome du kartus, konsultavome 219 žmonių.
Pranas Lukoševičius:
– Jau baigia praeiti pirmas Raudonojo Gaidžio metų mėnuo. Kaip dirbsite šiemet, ko iš šių metų tikities?
Ričardas Neciunskas:
– Šį mėnesį daugiausiai išduodami miškui kirsti leidimai privatiems savininkams, taip pat ir VĮ „Radviliškio miškų urėdijai“. Įtemptas darbymetis prasides tik antrame šių metų ketvirtyje. Per antrą bei trečią ketvirčius bus patikrintos kai kurios miško savininkų valdos Šiaulėnų, Radviliškio seniūnijose, lentpjūvėje Grinkiškio sen. Beinoriškio kaime. Dirbsime planuotai, neskubėdami, kruopščiai.
Pranas Lukoševičius:
– Esame girdėję apie norimą padaryti pertvarką Generalinėje miškų urėdijoje t.y. panaikinti šalyje urėdijes. Kokia dėl to jūsų nuomonė?
Ričardas Neciunskas:
Tai būtų labai nenormalus, kenksmingas reiškinys. Miškininkams nereikia trukdyti dirbti, nes jų ir miškų istorija neatskiriama, nuo seno visuomenės gerbiama, mylima, ja didžiuojamasi.
Pranas LUKOŠEVIČIUS