Dažniausiai mes džiaugiamės krepšinio, futbolo, jėgos sporto atstovų pergalėmis ir stebime jų varžybas. Toks sportas sutraukia žiūrovus ir pragyvena iš reklamos. Dalis sporto šakų lieka mažiau žinomos, nors ne mažiau įdomios. Turbūt Radviliškio krašte nedaugelis žino, kad ir radijas gali būti sporto šaka. Radviliškio rajone, Miežaičių kaime gyvenantis trumpabangininkas Rolandas Jokubauskas sako, kad radijo ryšys – pats patikimiausias. Kai dėl įvairių gamtos kataklizmų ar politinių neramumų dingsta kitos galimybės susisiekti su pasauliu, radijo ryšys – išlieka. Yra galimybė pagauti radijo bangų ryšį ir su labiausiai nuo kitų šalių atskirta Šiaurės Korėja.
Patikimas ryšys su pasauliu
Apie radijo bangomis skleidžiamo žodžio svarbą liudijo ir Sovietų Sąjungos reakcija į 1948 metų „Amerikos balso“ transliacijas: jos intensyviai slopintos trukdžiais iki pat geležinės uždangos kritimo. Pro geležinę uždangą laisvas žodis anuomet skverbėsi ir iš Lietuvos. Mėgėjai trumpabangininkai Rytams ir Vakarams siuntė svarbią žinią ir apie 1991-ųjų sausio įvykius. Pasak trumpabangininko R. Jokubausko, sovietiniais laikais radijo mėgėjų Lietuvoje buvo apie 2000, pagal išduotus išduotus šaukinius dabar – apie 1200. Radijo mėgėjais vadinami žmonės, kurie turi išduotus leidimus siųsti savo signalus tam tikruose radijo (elektromagnetinių) bangų dažnių ruožuose. Lietuvoje tokius leidimus išduoda ir tvarką prižiūri Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba (RRT). Kitose šalyse veikia kitos institucijos. Radijo mėgėjas, norėdamas gauti šį leidimą, turi išlaikyti specialų egzaminą. Įveikus jį, išduodama licencija ir radijo šaukinys, kuriuo žmogus yra identifikuojamas eteryje. Radistai šaukinius gali naudoti tiesiog paprastiems pasikalbėjimams radijuje, norėdami užmegzti ryšius su kuo daugiau šalių bei įdomesnių žmonių, eksperimentavimui, o R. Jokubausko tikslas – varžybos.
Pomėgis bendrauti radijo bangomis – nuo 11 metų
R. Jokubauskas kilęs iš Mažeikių. Radijo sportu jis susidomėjo dar Mažeikių antroje vidurinėje mokykloje (dabar – „Gabijos“ gimnazija), būdamas kažkur 11 metų amžiaus. Tada Rolandas pradėjo lankyti radijo mėgėjų būrelį. Pasak Rolando, tuo metu radijo sportas buvo populiarus ne tik Mažeikių mieste, bet ir visoje Lietuvoje – beveik kiekvienoje mokykloje ir stambesnėje įmonėje buvo mėgėjiškos radijo stotys. Dabar radijo stotis iš ugdymo įstaigų turi tik Vytauto Didžiojo universitetas, Kauno technologijos universitetas ir Vilniaus universitetas. Ši veikla gana stipriai įtraukė ir susidomėjimas ja išliko iki dabar. Pomėgis bendrauti radijo bangomis paskatino daugiau domėtis fizika, anglų kalba, geografija. Trumpabangininkų būrelį mokykloje 1984 metais pasirinko net 15 Rolando bendraklasių. Per keletą metų dalies susidomėjimas išgaravo ir iš klasės tik keturi išlaikė egzaminus bei gavo radijo mėgėjų šaukinius. Iš tos ketveriukės Rolandas šiuo metu liko vienas ir jau 38 metai kaip yra eteryje.
Sodybą rinkosi iš 70-ies
Miežaičių kaime gyvenantis radijo sporto entuziastas R. Jokubauskas čia įsikūrė prieš keletą metų, 2015-aisiais. Pasak radisto, sodybą jis rinkosi iš maždaug 70-ies. Buvo svarbu, kad sklypas būtų patogioje geografiškai vietovėje – atokesnėje vietoje nuo miestų bei miestelių, būtų vietos pastatyti antenas, pakankamai erdvės, aukščiau jūros lygio. Pravažiuojančių akį pirmiausia patraukia aplinkui sustatytos antenos, kurias nuolat reikia kartas nuo karto pasukti į reikiamą kryptį, norint pagauti kuo daugiau signalų. Radijo stotis įrengta atskirame namelyje, kuriame trumpabangininkas praleidžia valandų valandas.
Lietuvos, Europos, Baltijos, Pasaulio čempionatuose – 6 metai be pralaimėjimų
Per paskutinius šešerius metus individualioje įskaitoje, dalyvaudamas komandoje su vienu siųstuvu bei komandinėje įskaitoje R. Jokubauskas net septynis kartus buvo pirmas Pasaulyje CQ WW, CQ WPX, CQ 160 varžybose. Didelė dalis laimėjimų, dirbant komandoje iš Maroko, Kanarų bei Kipro salų. Baltijos ir Lietuvos čempionatuose radijo sporto entuziastas jau šešerius metus, dalyvaudamas komandinėje įskaitoje, užėmė pirmas vietas. Užmegztas ryšys su visomis pasaulio šalimis, išskyrus keletą salų bei Šiaurės Korėją. Savo laimėjimų trofėjais sportininkas papuošė savo radijo stoties sienas ir laisvos vietos ten – mažai.
Radijo sportas – tik protingiems
Varžybų tikslas – per trumpą laiką užmegzti kuo daugiau radijo ryšių. Radistas iš Miežaičių sako, kad laimėjimus lemia kalbų mokėjimas, gebėjimas kalbėti greitai, techninės žinios bei radijo stoties geografinė padėtis. Pagrindinė radistų naudojama kalba – anglų. R. Jokubauskas laisvai kalba anglų, rusų, ispanų, italų kalbomis, kitomis – šiek tiek mažiau. Galbūt prie laimėjimų prisideda ir tai, kad trumpabangininkas čempionas yra profesionalus programuotojas ir moka elgtis su išmaniosiomis technologijomis.
Reikalauja lėšų
Pasak R. Jokubausko, tai – brangus sportas: beveik visos detalės ir lempos buvo gaminamos karinėje pramonėje, ypač sunku gauti metalo antenoms, Lietuvoje negaminamo diuralio D-16, kurio sudėtyje yra beveik 70 procentų titano. Būna, kad antenas išlaužo smarkūs vėjai ir jas reikia tvarkyti, pasitelkiant ir kitų žmonių darbą. Norint megzti radijo ryšius, iš pradžių užtenka turėti radijo siųstuvą, maitinimo šaltinį, anteną ir kompiuterį, kuriame registruojami visi per varžybas užmegzti ryšiai. Siekiant geresnių rezultatų, visą įrangą tenka tobulinti. Norėdami pasiekti aukštesnių rezultatų, dalis radijo mėgėjų vyksta į kitas šalis ir dalyvauja varžybose.
Laiko artimiesiems – trūksta
Rolandas yra programuotojas, vadovaujantis IT įmonei UAB „Internet Solutions” ir užsiima interneto svetainių kūrimu. Daugiausia šios įmonės klientų – biudžetinės įmonės bei įstaigos. Vakarais radistas turi įprotį kartu su žmona išeiti pavedžioti šunis. „Kaip ir visiems lietuviams, man patinka krepšinis, taip pat vaikystėje teko rimtai užsiiminėti ir šachmatais, kuriais retsykiais pažaidžiu ir dabar.” – apie pomėgius pasakoja R. Jokubauskas. Ar netrūksta laiko šeimai? Į šį klausimą Rolandas atsakė, kad tikrai – laiko artimiesiems trūksta. Žmona, kaip ir visos moterys, nori kuo daugiau laiko sau. Tačiau jau tuokdamasi ji apie Rolando pomėgį žinojo ir vis tiek pasirinko sprendimą likti kartu. Sportininkas pažymėjo, kad jo veikla dėkinga bent tuo, kad jis visą laiką yra šalia namų, nereikia kažkur išvykti kaip, sakykime, žvejui ar bėgikui į varžybas. Čempionatuose entuziastas dalyvauja dažniausiai iš savo radijo stoties, kurioje prasėdi užsidaręs ir po dvi paras. „Šventes šeimoje artimieji derina prie manęs. Štai žmonos gimtadienis yra liepos mėnesio viduryje, o tuo metu vyksta Pasaulio čempionatas, todėl tenka gimtadienį atšvęsti prieš arba po varžybų,“ – apgailestavo radistas.
Planuose – Pasaulio čempionatas pavasarį
„Planuoju dalyvauti Pasaulio čempionate iš Maroko, tik panašu, kad dėl COVID-19 problemų tai pavyks padaryti tik pavasario Pasaulio čempionato WPX turuose. Šiaip kvietimų turiu nemažai ir dažniausiai sprendimus dalyvauti priimu greit, per porą mėnesių. Šiais ir kitais metais vyksta antenų ūkio bei aparatūros atnaujinimai. Planuoju, kad tai prisidės prie varžybų rezultatų ateityje,“ – dalinosi savo planais Rolandas.
Pomėgiui entuziastas naudoja tik savo lėšas. „Pinigų iš savivaldybės negaunu ir nesiruošiu prašyti, nes žinau, kad neskirs. Paskutinius keletą metų savivaldybės vadovai žinojo apie mano veiklą ir pasiektas reikšmingas pasaulyje vietas, tačiau ankstesni vadovai daugiau šia mano veikla pasidomėti nematė reikalo. Aplankyti atvyko tik dabartinis meras Vytautas Simelis.“ – savo požiūrį į savivaldybės vadovų dėmesį išsakė sportininkas. Pasak Rolando, norėtųsi tik tiek, kad apie radijo sportą sužinotų kuo daugiau Radviliškio rajono jaunimo.
Rita Grigalienė