Merui gyventojų problemos nerūpi? Tarybos narys kreipėsi į Etikos komisiją

Radviliškio rajono savivaldybėje toliau aštrėja konfliktai tarp mero Kazimiero Račkauskio ir opozicijos. Lapkričio 21 dieną opozicinės frakcijos lyderis, tarybos narys Gediminas Lipnevičius pateikė prašymą savivaldybės Etikos komisijai atlikti tyrimą, kaltindamas merą K. Račkauskį galimai neteisėtais veiksmais. Šie kaltinimai kilo po to, kai, Tarybos nario G. Lipnevičiaus nuomone, mero veiksmai Mažumos (opozicijos) valandos metu galimai buvo neteisėti: meras opozicijos nariams leido užduoti tik po kelis klausimus, o ne visus (kai tai numato LR savivaldos įstatymas), ir pranešė, kad kitų klausimų užduoti neleis.

Pasak mero K. Račkauskio, pagal Vidaus reikalų ministerijos paruoštą savivaldos įstatymo išaiškinimą, opozicijos valandos metu kiekvienas opozicinės frakcijos narys turi teisę užduoti po du klausimus bei vieną papildomą klausimą po pagrindinių pareiškimų, taigi dėl šios priežasties daugiau klausimų užduoti opozicijos atstovams galimybė nebuvo suteikta.

Tokia pozicija sukėlė klausimų opozicinės frakcijos lyderiui, Tarybos nariui Gediminui Lipnevičiui. Pasak G. Lipnevičiaus, toks mero elgesys drausti Tarybos nariams klausti prieštarauja Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymui. G. Lipnevičiaus žiniomis, savivaldos įstatymas apibrėžia opozicijos teisę opozicijos valandos metu tarybos nariams užduoti visus jiems rūpinus klausimus, o pabaigoje paskelbti 5 minučių pranešimą.

Lietuvos Respublikos savivaldos įstatymo 17 str. 23 punkte teigiama: „Pirmiausia teisę užduoti iki dviejų klausimų turi opozicijos lyderis, po to – kiti savivaldybės tarybos mažumos atstovai. Savivaldybės tarybos mažumos atstovams uždavus visus klausimus, jeigu savivaldybės taryba nenusprendžia kitaip, sudaroma galimybė savivaldybės tarybos daugumos atstovams užduoti klausimų. Tarybos nariams uždavus klausimų, skiriamas laikas tarybos narių pareiškimams. Pareiškimo trukmė negali būti ilgesnė kaip 5 minutės, kalbėtojų skaičius neribojamas.“ Taigi remiantis įstatyme nurodyta informacija, klausimų kiekis, kuriuos gali užduoti visi opozicijai priklausantys nariai, nėra apibrėžtas, be to, įstatyme teigiama, kad turi būti skiriama laiko ir Tarybos narių pareiškimams. Pasak G. Lipnevičiaus, meras K. Račkauskis Tarybos nariui neleido užduoti visų gyventojams rupimų klausimų ir teikti viešą pareiškimą.

Gedimino Lipnevičiaus skunde Etikos komisijai išskiriami trys mero padaryti pagrindiniai pažeidimai:

  1. Nepakankamas opozicijos valandos laikas:
    Anot tarybos nario, opozicijos valanda buvo nutraukta apie 16 val. 40 min., nepasiekus net savivaldybės darbo dienos pabaigos, nors įstatymas numato, kad ji turi trukti ne trumpiau kaip vieną valandą. Be to, nenurodyta jokia pateisinama priežastis, kodėl opozicijos valanda negalėjo būti tęsiama ar nukelta į kitą dieną, jei klausimai nebūtų spėti aptarti.
  2. Trukdymas opozicijai užduoti klausimus:
    Savivaldos įstatymas aiškiai nurodo, kad opozicija turi teisę užduoti visus parengtus klausimus, o tik tuomet, kai jie išsemia savo laiką, teisė užduoti klausimus pereina pozicijos atstovams. Tačiau, anot G. Lipnevičiaus, meras K. Račkaukis sąmoningai leido pozicijos atstovams pradėti klausinėti anksčiau, taip apribodamas opozicijos galimybes. Iš daugiau nei penkiasdešimties parengtų klausimų tarybos nariui pavyko užduoti tik kelis.
  3. Nesuteikta galimybė pateikti pareiškimą:
    Pasibaigus klausimams, opozicijos valanda privalo suteikti laiką tarybos narių pareiškimams. Nors Gediminas Lipnevičius kelis kartus prašė suteikti šią galimybę, meras ignoravo jo prašymus.

Skunde meras kaltinamas galimai pažeidžiantis savivaldos įstatymą

Gediminas Lipnevičius savo skunde pabrėžia, kad Kazimieras Račkauskis pažeidė Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymą. Anot tarybos nario, tokie mero veiksmai sistemingai riboja opozicijos teises ir kenkia demokratiniam procesui savivaldybėje.

Skunde Etikos komisijai G. Lipnevičius reikalauja pripažinti, kad meras K. Račkauskis pažeidė etiką ir organizuoti pakartotinę opozicijos valandą, suteikiant galimybę užduoti visus neatsakytus klausimus ir pateikti Tarybos narių pareiškimus ir taikyti drausmines priemones mero atžvilgiu, atsižvelgiant į jo veiksmų sisteminį pobūdį.

Meras: savivaldybės Etikos komisija, karią sudaro dauguma mero kolegų, nusprendė netirti mero veiksmų

Atsakyme redakcijai meras Kazimieras Račkauskis informavo, kad Radviliškio rajono savivaldybės tarybos Etikos komisija nusprendė nepradėti tyrimo, kadangi mero veiksmuose neįžvelgė jokio etikos pažeidimo. Tokiu sprendimu net nebuvo abejojama, kad Etikos komisijos sudėtyje 5 iš 7 komisijos narių yra mero Kazimiero Račkauskio koalicijos nariai. Argumentuodami tokį Etikos komisijos sprendimą nariai rėmėsi Vidaus reikalų ministerijos pateiktu LR vietos savivaldos įstatymo 17 str. 23 punkto išaiškinimu. Ar išaiškinimas yra viršesnis už savivaldos įstatymą, ir ar tokį Radviliškio rajono savivaldybės Etikos komisijos sprendimą G. Lipnevičius apskųs aukštesnei institucijai, sužinosime artimiausiu metu.

Merui gyventojų problemos nerūpi?

Ši istorija galimai atspindi platesnę problemą – opozicijos ir daugumos atstovų nesutarimus dėl savivaldybės darbo organizavimo ir opozicijos valandos organizavimo būdo. Tai, kad opozicijos atstovai, Tarybos nariai neturi galimybės vykdyti savo pareigą bei užduoti bei perteikti merui ir kitiems valdantiesiems visas gyventojų pastebimas problemas ir sunkumus, atrodo kaip ciniška valdančiųjų rodoma nepagarba rajono gyventojams.

Bus daugiau…

Emilija Laukagalytė

Exit mobile version