Radviliškio rajono savivaldybės meras Kazimieras Račkauskis Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai pateikdamas privačių interesų deklaraciją nurodė, kad 2023 ir 2024 metais du kartus pardavė turtą Šeduvoje statomam muziejui „Dingęs štetlas“. Nepaisant žiniasklaidos ir visuomenės susidomėjimo, meras neatskleidžia, kokį turtą 2023 m. ir 2024 m. pardavė muziejui bei už kokią sumą tai buvo padaryta.
Kas buvo parduota muziejui?
Žurnalistai kreipėsi į Radviliškio rajono savivaldybę su oficialiu paklausimu, siekdami išsiaiškinti mero K. Račkauskio asmeninius sandorius, susijusius su „Dingęs štetlas“ muziejumi. Meras į šiuos klausimus atsakė itin formaliai, remdamasis įstatymu ir teigdamas, kad privaloma informacija jau yra deklaruota privačių interesų deklaracijoje, tačiau papildomų duomenų jis neatskleis. Baigdamas komentarą meras pridūrė, kad: „mero įstatymai neįpareigoja skelbti privačios informacijos, kuri skirta tik Jūsų asmeniniam smalsumui patenkinti.“
Ar nebuvo supainioti viešieji ir privatūs interesai?
Kadangi muziejus „Dingęs štetlas” finansuojamas iš privačių rėmėjų lėšų, tačiau muziejaus prieigų infrastruktūros gerinimo klausimą sprendžia ir savivaldybė, remontuodama šalia muziejaus esančius kelius ir takus, natūralu, kad visuomenei kyla klausimų, ar mero asmeniniai sandoriai su šia įstaiga neturėjo įtakos nešališkai mero pozicijai dėl su muziejumi „Dingęs štetlas“ susijusių klausimų sprendimo ir ar meras neturėjo asmeninių finansinių santykių su muziejumi, kurie galėjo sukelti interesų konfliktą? Be to, Radviliškio rajono savivaldybės publikuojama viešai prieinama informacija rodo, kad aplink muziejų savivaldybė investuoja reikšmingas sumas į infrastruktūros tvarkymą. Savivaldybės pateiktais duomenimis: „Iki muziejaus atidarymo aplink jį bus įrengtas parkas su pasivaikščiojimo takais, tvenkiniais ir dekoratyviniais želdiniais. Parkui laistyti reikės daug vandens, todėl su įmonės „Radviliškio vanduo“ atstovais susitarta, kad didžioji dalis vandens bus naudojama naktimis, kai jo mažiau naudoja gyventojai.“ Verta paminėti, kad Šeduvoje šalia muziejaus esančių gatvių tvarkymas, panašu, taip pat iškeliamas prioritetine tvarka. Tai kelia dar daugiau klausimų, ar meras neturėjo asmeninio intereso spręsdamas klausimus, susijusius su muziejaus infrastruktūra.
Merą temdo galimos korupcijos šešėlis?
Kadangi ši istorija yra rezonansinė ir neeilinė, manome, kad šiais mero ir muziejaus sandoriais turėtų pasidomėti korupcines veiklas tirianti Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), o taip pat ir kita institucija – Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK). Kadangi kyla klausimas, ar meras Kazimieras Račkauskis, turėdamas piniginių sandorių su muziejumi ir kaip savivaldybės vadovas priimdamas įvairius sprendimus, negalėjo supainioti viešųjų ir privačių interesų ir ar mero sandoriai galėjo turėti korupcinės veiklos požymių.
Kodėl slepiama informacija?
Jeigu šie sandoriai buvo teisėti ir skaidrūs, kodėl Radviliškio rajono meras vengia pateikti informaciją? Galimai bijoma visuomenės reakcijos ar diskusijų? Situacija reikalauja nepriklausomo tyrimo ir atviros diskusijos apie tai, kaip savivaldybės vadovai turėtų elgtis su privačiais ir viešaisiais interesais. Faktas vienas, meras informaciją apie jo sandorius su muziejumi „Dingęs štetlas“ teikia nenoriai ir nepateikia daugiau informacijos, nei jį įpareigoja įstatymai.
Emilija Laukagalytė
Bus daugiau.