Meras ir jo koalicija pasidarbavo – pinigų biudžete nebeliko, autobusus pirks skolon

Apie tai, kad Radviliškio rajono savivaldybės administracijai kasmet pavykdavo sutaupyti biudžeto pinigų ir naujus metus pradėti su milijoniniais likučiais, jau sklinda legendos. Dar savivaldos rinkimų metu Radviliškio socialdemokratai itin aršiai kritikavo tuometinius konservatorius dėl neva neūkiškai veltui savivaldybės sąskaitoje gulinčių neišleistų milijonų. Neįtikėtina, bet dabartiniai valdantieji biudžeto pinigus ištaškė taip greitai, kad nepraėjus nei metams jau prašoma Tarybos pritarti autobusų pirkimams skolon su didžiulėmis palūkanomis.

2023 metų pabaigoje jau buvo aišku, kad rajono biudžete liko solidi nepanaudotų pinigų suma, daugiau nei 6 milijonai eurų. Sudarant 2024-ųjų metų biudžetą visi šie pinigai buvo įtraukti į bendrą naujo biudžeto sumą. Tačiau priiminėdami naująjį biudžetą ir sutikdami panaudoti sutaupytus pinigus, Tarybos nariai net nenumanė, kad vos tik pritarus visų sutaupytų pinigų išleidimui, valdantieji buldozeriu pradės stumti neva neišvengiamus ir būtinus skolinimosi planus.

Praėjus vos mėnesiui po naujo biudžeto priėmimo, jau ruošiamasi skolintis pusę milijono

Kovo pradžioje vykusio Tarybos posėdžio metu savivaldybės Investicijų ir kaimo turto valdymo skyriaus vedėjas Gintaras Pilypas kreipėsi į Tarybos narius su siūlymu finansinės nuomos lizingo būdu pirkti mokiniams naujus autobusus. Pasak G. Pilypo, nauji autobusai neišvengiamai būtini, nes senieji yra stipriai susidėvėję.

Klausimams ir apmąstymams nepaliko laiko, valdantieji skubino kuo greičiau priimti sprendimą

Klausimų dėl pirkimo skolon pirmiausia turėjo opozicijos lyderis, Tarybos narys Gediminas Lipnevičius. Jis klausė mero Kazimiero Račkauskio, kodėl iš karto kalbama apie skolinimąsi, kodėl autobusų pirkimui nebuvo panaudoti sutaupyti biudžeto pinigai?

Į G. Lipnevičiaus klausimą dėl lėšų naujiems autobusams ieškojimo, meras K. Račkauskis išsamiai atsakyti nesiteikė. Pasak mero, visi Tarybos nariai vasarį pritarė biudžeto projektui, pinigų naujiems pirkiniams nėra, be autobusų nebūsime, tad palaukti ir paieškoti kitų sprendimų niekas nežada. Autobusai bus perkami lizingu ir taškas.

Šis mero noras savivaldybę skandinti skolose nustebino daugelį Tarybos narių. Nors sprendimui buvo pritarta, Tarybos nariai buvo pastatyti į prieštaringą situaciją. Visi supranta, kad autobusai būtini vaikų pavėžėjimui, nes pėsčiomis vaikai iki mokyklos tikrai nenueis, taigi dėl to Tarybos nariams nebeliko nieko kito, kaip tik palaikyti šį sprendimą.

Merui nesvarbu, kad skolinantis bus permokama milžiniška suma

Pagal Investicijų ir turto valdymo skyriaus paruoštą projektą už pasiskolintus pinigus bus perkami keturi maži ir vienas didelis autobusas, visi skirti vežti miesto ir rajono mokinius. Valdantieji tikisi, kad autobusus pavyks nupirkti už 500 000 eurų, o lizingo paskolą planuojama gauti už 6–8 procentus metinių palūkanų. Taigi pagal optimistinį scenarijų per trejus metus autobusų kainą miestui išsipūs dar kone 100 tūkst. eurų. Pasak Tarybos narių, už tokią priemoką būtų galima nupirkti ir šeštą autobusą.

Kur dingo pinigai?

Pristatant 2024-ųjų metų biudžetą rajono Finansų skyriaus vedėja Lina Baškevičienė teigė, kad miesto finansinė situacija gera, Tarybai teikiamas biudžetas gerai subalansuotas, kasmet lieka pinigų, be to, daugelį metų jau net metų viduryje būdavo pastebima, kad kai kuriose srityse atlieka papildomų lėšų, kurias galima skirti neplanuotoms išlaidoms.

Dėl šios priežasties mero ir valdančiųjų desperatiškas noras skolintis pinigų taip greitai yra sunkiai suprantamas, kadangi rajono finansinė situacija miestui leidžia nusipirkti autobusus už savus, o ne skolintus pinigus. Pirma, nuo 2022 metų rajono biudžetas kasmet didėja maždaug 10 milijonų eurų, taigi rajonas kiekvienais metais vis turtingesnis. Antra, daugelį metų iš eilės pastebima, kad kalendorinių metų gale surenkama daugiau mokesčių, negu tikėtasi ir dėl šios priežasties kasmet rajono kišenėje lieka apie 5 milijonai eurų sutaupytų lėšų. Trečia, jei Finansų skyriaus vedėjos statistika teisi, tuomet ir šiemet, kaip ir eilę metų prieš tai, metų viduryje turėsime neplanuotiems pirkiniams skirtų atlikusių pinigų.

Palyginus su sutaupomais milijonais, autobusams pirkti reikiama suma nėra jau tokia ir didelė. Taigi kyla logiškas ir pagrįstas klausimas, kodėl autobusai nebuvo pirkti iš sutaupytų pinigų? Arba kodėl norima šimtu tūkstančiu paremti bankus?

Vienas iš galimų atsakymų – kaip jau ir buvome rašę, valdančiųjų priimtas sprendimas pradėti naikinti Grinkiškio, Sidabravo ir Pociūnėlių mokyklas. Taigi manoma, kad autobusai bus naudojami šių mokyklų mokinių pavėžėjimui iki artimiausios ugdymo įstaigos.

Yla išlindo iš maišo, praskolinti rajoną planuota jau seniai

Analizuojant šių metų biudžete esančias smulkmenas pastebėta, kad jau ruošiant biudžetą painiose jo eilutėse buvo suplanuota imti paskolas, tam net skirti pradiniams įnašams reikalingi pinigai. Konkrečiai autobusų lizingo paskolų pradiniams įnašams skirta 100 000 eurų. Ar šitoks mero ir jo kolegų elgesys yra finansiškai raštingas, o gal kaip tik puikus neūkiškumo ir švaistūniškumo pavyzdys, paliekame spręsti Jums, mieli mūsų skaitytojai.

Gertrūda Vileikienė

Foto: Mokyklinis autobusas su meru

Exit mobile version