Meras ir jo grupuotė dėjo iš peties: nusprendė bausti žmones, bandančius nusipjauti žolę

Radviliškio rajono savivaldybės taryba neseniai priėmė sprendimą, kuriuo buvo pakeistos Triukšmo prevencijos taisyklės, reglamentuojančios viešąjį triukšmą rajone. Tačiau, vertinant šį sprendimą, neįmanoma nepastebėti, kad jis itin griežtai riboja gyventojų teises bei laisves. Mero Kazimiero Račkauskio vadovaujamos tarybos daugumai užkliuvo ne tik fejerverkai, bet ir vasaros vakarais žolę pjaunantys privačių namų gyventojai ir netgi krepšinio aikštelėje sportuoti susirinkę vaikai.

Griežtų triukšmo ribojimų sprendimo šalininkai, tarp jų ir Radviliškio rajono meras Kazimieras Račkauskis, pristatė jį kaip būtinybę siekiant užtikrinti viešąją tvarką ir gyventojų ramybę. Tačiau ar tokie argumentai iš tikrųjų yra pagrįsti? Ar gyventojai turėtų jaustis saugūs žinodami, kad naujomis taisyklėmis labiau ribojamos jų kasdienės veiklos, nei ginamos jų teisės į kokybišką laisvalaikį?

Fejerverkai asmeninių švenčių proga mero komandos pagalba nuo šiol uždrausti

Už triukšmo ribojimo taisykles balsavusių tarybos narių dėka Radviliškio krašto gyventojai galės pamiršti gimtadienių ir kitų asmeninių švenčių pasitikimą fejerverkų salvėmis. Tarybos narių daugumos sprendimu, fejerverkai bus galimi tik valstybinių švenčių proga ir per miestų ir miestelių šventes. Radviliškio rajono savivaldybės internetiniame puslapyje dviprasmiškai rašoma, kad asmeninių švenčių metu nuo šiol bus galimos tik F1 kategorijai priskiriamos pirotechnikos priemonės. Tačiau gyventojams nepaaiškinama, kad šiai kategorijai priklauso net ne paprastai įsivaizduojami fejerverkai, o tik kambaryje naudoti galimos bengliškos/šaltosios ugnelės, torto fontanai ir vaikiški sprogstantys žaisliukai. Ar realus absoliutus draudimas asmeninės šventės metu iššauti fejerverkų salvę nėra perteklinis sprendimas? Ir ar radviliškiečiai, išgirdę apie mero K. Račkauskio palaimintus draudimus, iš tiesų liks patenkinti tuo, kad fejerverkai nuo šiol Radviliškyje taps tik istoriniu reliktu?

Darbo dienomis vakare nespėję nusipjauti žolės, galimybę pasidarbuoti savaitgalio vakare turės pamiršti

Vienas didžiausių pasipiktinimų kilo dėl to, jog savaitgaliais gyventojams buvo uždrausta vakarais ilgiau pjauti žolę ir atlikti kitus triukšmą keliančius lauko darbus. Darbo dienomis dažnas grįžęs iš darbo nebeturi laiko ir galimybės pasirūpinti sodo ir kitais kiemo tvarkymo darbais, o nuo šiol mero Kazimiero Račkauskio vadovaujamos koalicijos dėka savaitgaliais žolę pjauti bus galima tik iki 18 valandos vakaro. Ar gyventojai savaitgalį spės per tokį trumpą laiką pasirūpinti žolynų tvarka? Ypatingai vasaros vakarais, kai dieną karšta ir dažniausiai einama pasidarbuoti vakare, kai saulė ne tokia kaitri. Ar pagrįsta bausti gyventojus, kurie stengiasi savo kiemus ir šalia esančias teritorijas išlaikyti tvarkingas? Spendimo kūrėjai, matyt, nesuvokė paprasto fakto: ne visi turi galimybę pjauti žolę darbo dienos metu. Vadinasi, naujos taisyklės tiesiogiai nubaudžia sąžiningus žmones, kurie nori gyventi tvarkingai.

Sportuojantys vaikai bus gąsdinami draudimais

Dar labiau stebina tai, kad meras ir jo grupuotė nusprendė bausti ir sportuojančius vaikus, kurie mėgsta pažaisti krepšinį krepšinį vėlyvais vasaros vakarais. Dabar vaikai, kurie galbūt per vasaros atostogas nori aktyviai leisti laiką, žaidžiant krepšinį iki vėlumos, yra laikomi potencialiais triukšmadariais. Tai ypač nerimta ir neproporcinga priemonė. Ar tikrai jaunimą, kuris bando laiką leisti sportuojant, reikia bausti baudomis ir draudimais? O gal reikėtų skatinti jų aktyvumą ir sveiką laisvalaikį? Šis sprendimas sulaukė ir kritikos tarp gyventojų, didelė dalis nesuvokia, kodėl vasarą, kuomet šviesusis paros metas toli gražu ilgesnis nei iki 22 valandos, iš sporto aikštelių ruošiamasi išvyti aktyviai laiką leidžiantį jaunimą. Ar kamuolio bumpsėjimo garsas žalingesnis sveikatai už, pavyzdžiui, stumdomų geležinkelio sąstatų ir riedančių vagonų keliamą triukšmą, kurį vis dar kenčia dalis radviliškiečių ir rajono žmonių?

Ne visi tarybos nariai pritarė griežtų draudimų įvedimui

Tarybos posėdžio metu vienas iš naujus ribojimus kritikavusių tarybos narių buvo „Nepartinių“ frakcijos seniūnas Gediminas Lipnevičius. G. Lipnevičius teigė, kad jo vadovaujama frakcija nesutinka su draudimu savaitgaliais, ypatingai vasaros metu, drausti žolės pjovimą nuo 18 valandos vakaro. G. Lipnevičius atkreipė dėmesį į tai, kad dienomis ir taip būna ypatingai karšta, dėl to didelė žmonių dalis lauko darbus pasirenka atlikti sveikatai palankesniu metu – vakare. Taigi toks draudimas, jo manymu, yra perteklinis, o ramybės laiką reikėtų keisti. G. Lipnevičius taip pat atkreipė dėmesį, kad vertinant iš platesnės perspektyvos, jaunimo atžvilgiu yra daug didesnių problemų, nei vėlyvais vakarais keliamas triukšmas krepšinio aikštelėje. Turint tokias akivaizdžias problemas dėl svaigalų ir narkotikų, draudimais riboti sveiką sportą atrodo neproporcingas.

Bausti gyventojus už triukšmą primesta policijai, su kuria sprendimo rengėjai net nepasivargino suderinti priemonių

Tarybos narės, TS-LKD atstovės Jolanda Maraitienė ir Skaidra Dišlė atkreipė dėmesį į tai, kad riboti draudimus primesta policijai, su kuria to niekas nederino. Pasak tarybos narių, policija ir taip turimais resursais sunkiai spėja susitvarkyti su daug rimtesniais pažeidėjais, taigi važiuoti tikrinti, kas vienam atrodo per garsu, o kitam ne, yra perteklinis reikalavimas policijos pareigūnams. Tarybos narės kvietė atkreipti dėmesį į tai, kad net ir esant rimtam pažeidimui, pavyzdžiui, eismo įvykiui, policijos tenka laukti kone valandą. Taigi, kokia nauda bus iš to, kad gavusi triukšmo pažeidimą policija atvyks po kelių valandų, kai nei triukšmadario, nei triukšmo šaltinio seniai nebus likę? Tai, kad draudimai priimami nesuderinus jų su policija, kuriai ir teks atlikti visą priežiūros darbą, pasak sprendimo nepalaikiusių tarybos narių, yra nelogiška ir neatsakinga.

Tarybos daugumos sprendimu baudos bus skiriamos ir vaikams, ir besitvarkantiems

Tarybos nariai, priėmę šį sprendimą, turėtų atsakingai peržiūrėti, kaip tokios taisyklės paveiks rajono gyventojų kasdienybę. Viešosios tvarkos palaikymas yra svarbus, tačiau jis turi būti vykdomas subalansuotai ir apgalvotai, atsižvelgiant į bendruomenės poreikius ir gyvenimo būdą. Šiuo metu taisyklės atrodo skirtos ne ramybės užtikrinimui, o perdėtam gyventojų veiklos ribojimui.

Už baudas vakare sportuojantiems vaikams ir nenustatytu laiku besitvarkantiems Radviliškio rajono gyventojams balsavo šie tarybos nariai: Vidmantas Bernotas, Jurgis Baublys, Laimutis Brunius, Aurimas Gaidžiūnas, Jonas Povilaitis, Laurynas Krikščiūnas, Eduardas Martynkinas, Justas Malinauskas, Vilmantas Petuška, Jonas Pravilonis, Algimantas Ruseckas, Vytautas Simelis, Saulius Luščikas, Laima Škėmienė, Vilmutė Sprudzanienė, Rimantas Vaičiurgis ir Zita Žvikienė.

Griežto gyventojų ribojimų gyventojams nepalaikė: Vilma Aleknienė, Gediminas Lipnevičius, Skaidra Dišlė, Darius Jurėnas, Jolanta Margaitienė, Romas Kalvaitis ir Irena Palionienė.

Galų gale, valdžios atstovai privalo atsižvelgti į realią žmonių kasdienybę. Niekas neneigia, kad triukšmo reguliavimas viešosiose vietose yra svarbus klausimas, tačiau tokie sprendimai turi būti priimami išmintingai, o ne staiga ir neatsižvelgiant į gyventojų interesus. Juk žmonės, gyvenantys Radviliškio rajone, turi teisę ramiai ir laisvai gyventi, o ne būti bausmių ir draudimų taikiniu už įprastas kasdienes veiklas.

Gertrūda Vileikienė

Exit mobile version