Šimtai skambučių telefonu, krūvos žinučių „Messenger“ programėlėje, lankymaisi prie buto, darbovietėje, kaimo sodyboje, grasinimai nužudyti – padegti, nušauti ir pan., tuo pačiu atimant gyvybę ir sau… Galų gale – mylimosios turto suniokojimas. Štai tokia daugiau nei penkiasdešimties metų sulaukusio Roberto Poškos meilės išraiška. Nors vyras policiją vis tikino nieko blogo nedarąs, tiesiog mylintis nukentėjusiąją N. R., po ilgai trukusio meilės objekto terorizavimo vyras buvo nuteistas.
Darbinis romanas?
Nukentėjusioji ne dėl visų nerimą jai kėlusių gerbėjo išpuolių kreipdavosi į policiją – sakė, kad buvo gėda nuo kaimynų, pažįstamų. Moteris turi vyrą, suaugusius vaikus ir tikino, kad jokių vilčių kaltinamajam neteikusi bei meilės nežadėjusi. Pažintis su R. Poška užsimezgė darbovietėje, kur jis, kaip naujas bendradarbis, gavo moters telefono numerį ir kurį laiką bendravo kolegiškai, draugiškai, nekeldamas įtampos. Po kiek laiko vyras ėmė rodyti įvairius dėmesio ženklus – nukentėjusiajai N. R. pasakė, kad ji patinka kaip moteris, pabučiavo į skruostą. Pasak N. R., ji iš karto pasakiusi, kad nedarytų gėdos ir taip nesielgtų, nes yra ištekėjusi ir jokie romantiniai santykiai su ja susidomėjusiu vyru nedomina. Roberto P. dėmesys mylimajai vis tiek neatlyžo – jis ir toliau siekė užmegzti artimesnius santykius, stengdavosi kuo daugiau su N. R. bendrauti.
Tapo įkyrus
Kaip ikiteisminio tyrimo metu policijai pasakojo nukentėjusioji N. R., maždaug nuo 2023 m. spalio mėnesio R. Poškos rodomas dėmesys tapo įkyrus – jis ėmė nuolat jai skambinti ir rašyti įvairias žinutes. Kai moteris užblokavo jo telefono numerį, radviliškietis ėmė skambinti bei rašyti per programėlę „Messenger“. Žinutėse Robertas P. įsižiūrėtą moterį vadino aukseliu, rašė, kad ją myli.
Kai moteris neatsakė į jo žinutes bei jausmus, įsimylėjėlis ėmė rašyti, kad jai bus blogai – esą ją suras, iškas ir pan. Nuo 2023 m. lapkričio mėnesio R. Poška ėmė lankytis prie savo aukos namų. Jis ateidavo prie buto durų, į jas skambindavo, belsdavo beveik kiekvieną dieną, vaikščiodavo aplinkui visą daugiabutį namą, žiūrėdamas į N. R. langus. Nukentėjusioji policijai guodėsi, kad dėl tokio buvusio bendradarbio (vėliau jis buvo atleistas iš įmonės) elgesio ėmė bijoti grįžti į namus arba iš jų išeiti.
Išbandė įvairius būdus susisiekti
R. Poška neapsiribojo skambučiais, žinutėmis, apsilankymais prie mylimosios namų, nes sužinojo, kad romantinių iliuzijų objektas turi ir sodybą kaime. Beje, prie buto durų vyriškis kartais palikdavo gėlių. Į sodybą nenuilstantis gerbėjas nuvykdavo nuvežtas pažįstamų arba taksi vairuotojų. Dažniausiai čia su nuo dėmesio pavargusia nukentėjusiąja būdavo ir jos sutuoktinis. Radviliškietis netgi susirado N. R. gimines ir bandė juos paveikti, kad tie įtikintų moterį leistis su juo į romantinius santykius, kartu apsigyventi. Bauginti vyriškis ėmė ir tuos žmones, žadėdamas ką nors padaryti jų artimiesiems. Nukentėjusiosios broliui Robertas P. netgi pamelavo, kad nusipirko šaunamąjį ginklą ir savo mylimąją nušaus, o po to nusišaus pats, nes gyvenimo be N. R. neįsivaizduoja. Vėliau, policijos pareigūnams darant kratą kaltinamojo namuose, joks ginklas nebuvo rastas. Lankėsi meilės apsėstasis ir savo buvusioje darbovietėje, vis bandydamas pabendrauti su N. R., kuri į kalbas su juo nesileido.
Teigė į jausmus neatsakiusi
Pareigūnų apklausta pakartotinai, N. R. tikino, kad su R. Poška niekada nebuvo užmezgusi jokio romano, į jį žiūrėjo tik kaip į bendradarbį, su kuriuo nėra kartu leidusi laiko, išskyrus darbo išvyką su kolektyvu. Moteris teigė, kad Robertas P. jai vis sakydavo, kad jei su juo nekalbės telefonu, jis suras ją kitur. Esą norėdama išvengti Roberto P. apsilankymų darbovietėje ar prie savo namų, moteris stengėsi į jo skambučius atsiliepti, o nepavykus to padaryti, perskambindavo pati. Be to, esą bendraudama su Robertu P. telefonu, ji sužinodavo, kur jis yra, ką veikia ir įsitikindavo, kad jis nestovės prie buto durų, jos laukdamas. Pasak nukentėjusiosios, ji savo gerbėjui sakydavo, kad jaučiasi jo persekiojama, o dėl tokio jo elgesio patiria didžiulį stresą, kuris kenkia sveikatai. Į tai įsimylėjėlis atsakydavo, kad be N. R. negali gyventi.
Buvo ir ramybės momentų
N. R. pasakojo, kad buvo ir toks momentas, kad po jos kreipimosi į policiją dėl Roberto P. terorizavimo jis kurį laiką liovėsi ją persekiojęs, o atsitiktinai susitikęs gatvėje Radviliškyje, netgi savo aukos atsiprašė. Vyriškiui paprašius atblokuoti jo telefono numerį, N. R. sutiko, nes aprimęs radviliškietis sakė norintis bent retkarčiais draugiškai pasikalbėti, kai jam bus liūdna. Kurį laiką vyras tokio paado laikėsi. Deja, nuo 2024 m. balandžio 8 d. R. Poška vėl pradėjo moterį persekioti bei grasinti jai susidorojimu. Į policiją moteris kreipėsi ne iš karto, nes, kaip ji sakė, buvę gėda. Bijodama įkyraus gerbėjo, N. R. netgi pasiėmė atostogas darbe, kad išvengtų susidūrimo. Robertas P. telefonu išsakydavo grasinimus, kad ji negyvens, kad ją nužudys, padegs sodybą.
Slėpėsi tualete, kol gerbėjas gadino turtą
Nuo 2024 m. balandžio 27-28 d., R. Poška pradėjo nuolat atvažiuoti su taksi automobiliais prie sodybos, kur nukentėjusi būdavo su savo vyru. Vieną dieną, 2024 m. balandžio 28 d., kaltinamasis prie sodybos buvo atvykęs net tris kartus. 2024 m. balandžio 29-ąją, kai nukentėjusioji sodyboje buvo viena, neadekvačiai besielgiančio įsimylėjėlio elgesys ne juokais įbaugino. Moteris pro langą pamatė, kad pro sodybą gatve pravažiavo vyšninės spalvos taksi automobilis. Vėliau pamatė, kad iš mašinos išlipo R. Poška. Išsigandusi, kad nepageidaujamas svečias jos nepamatytų, moteris užsidarė tualete. Būdama šioje patalpoje, moteris girdėjo, kaip R. Poška daužo į namo duris, vėliau ėmė kelti triukšmą kieme, o tada dužo miegamojo langas. Tik už maždaug 15 minučių nukentėjusioji išdrįso išlįsti iš slėptuvės. Suradusi savo paliktą virtuvėje telefoną, N. R. paskambino į bendrąjį pagalbos centrą ir pranešė apie įvykį. Paaiškėjo, kad atvykėlis ne tik išdaužė langą, bet sugadino ir vieną šiltnamio detalę, plovimo įrangą, lauko apšvietimo judesio daviklį. Kaip pasakojo nukentėjusioji, po šio atvejo ji su vyro negalėjo užmigti visą naktį. Kadangi sodybos turtas buvo apdraustas, 730 Eur žalą šeimai atlygino draudimo bendrovė.
Šimtai skambučių
Patikrinus telefonų pokalbių išklotines, paaiškėjo, kad laikotarpiu nuo 2023 m. spalio 1 d. 00.00 val. iki 2023 m. lapkričio 27 d. 23.59 R. Poška nukentėjusiajai iš viso skambino 189 kartus, iš kurių 105 kartus pokalbiai nevyko. Nukentėjusioji N. R. kaltinamajam skambino 77 kartus ir su juo kalbėjosi. Ankščiausias R. Poškos pokalbis telefonu su nukentėjusiąja vyko 05.15 val., vėliausias – 00.37 val. Anksti ryte savo gerbėjui skambino ir N. R. – anksčiausias jos skambutis gerbėjui užfiksuotas 05.25 val., vėliausias – 23.31 val. 2023 m. lapkričio 4 d. kaltinamasis mylimajai kas minutę skambino 14 kartų. Laikotarpiu nuo 2024 m. balandžio 1 d. 00.00 val. iki balandžio 30 d. 23.59 val. R. Poška nukentėjusiajai bandė prisiskambinti 131 kartą, iš kurių 88 kartus pokalbiai nevyko. Balandžio mėnesį būta periodo, kai kaltinamasis su nukentėjusiąja telefonu bendravo abipusiškai intensyviai.
Tikino kartu su mylimąja gyvenęs
Kad iš tiesų taip elgėsi ir terorizavo nukentėjusiąją N. R., sugadino jos turtą, R. Poška prisipažino. Jis teisme pasakojo, kad tais metais, kai įsidarbino vienoje įmonėje, nuo birželio 2 d. pradėjo kartu su nukentėjusiąja gyventi jos bute. Po to atseit susipyko ir jam kilo depresija. Neva po to moteris jam atleido ir jie vėl gyveno kartu apie 10 mėnesių, iki 2024 m. balandžio mėnesio. R. Poška nurodė, kad buvo nukentėjusiąją įsimylėjęs, kentė depresiją, nes su ja išsiskyrė. Sakė, kad žinutes rašė, būdamas blaivus. Teisme vyriškis savo elgesį įvertino kaip labai blogą, pripažino, kad N. R. galėjo jo žinučių išsigąsti. Kaltinamasis civilinius ieškinius pripažino.
Pritaikyti du Baudžiamojo kodekso straipsniai
Pagal Baudžiamojo kodekso 145 straipsnio 2 dalį atsako tas, kas terorizavo žmogų grasindamas susprogdinti, padegti ar padaryti kitokią pavojingą gyvybei, sveikatai ar turtui veiką arba sistemingai baugino žmogų naudodamas psichinę prievartą. R. Poška terorizavo ir sistemingai baugino nukentėjusiąją 2023 m. lapkričio ir 2024 m. balandžio mėnesiais. Nuspręsta šiuos veiksmus laikyti viena tęstine veika. Dėl turto sugadinimo R. Poškai pareikštas kaltinimas pagal Baudžiamojo kodekso 187 straipsnio 1 dalį.
Pakenkė sveikatai
Nukentėjusioji pareiškė 5 000 Eur civilinį ieškinį dėl neturtinės žalos atlyginimo. Ji nurodė, kad dėl kaltinamojo persekiojimo ėjo pas gydytojus, jai buvo skirtas gydymas dėl streso, depresijos. N. R. tvirtino, kad be vaistų negali gyventi, jaučia baimę dėl persekiojimo. Moteris netgi imdavo nemokamas atostogas, nenorėdama sutikti kaltinamojo. Taip pat prašė priteisti 600 eurų turtinę žalą, dėl negautų pajamų. N. R. nurodė, kad turėjo ir nedarbingumą – dėl depresijos ir kraujospūdžio, kuriuos sukėlė kaltinamojo veiksmai.
Laisvės atėmimo bausmės vykdymas atidėtas
Kaltinamasis anksčiau buvo teistas 5 kartus, dažniausiai – už nusikalstamas veikas žmogaus sveikatai, tačiau teistumas nusikaltimų padarymo metu buvo išnykęs. Jis buvo ne kartą baustas administracine tvarka ir turi galiojančių nuobaudų, yra dirbantis. Į tai atsižvelgta, skiriant bausmę. Už nusikaltimą, numatytą Baudžiamojo kodekso 145 straipsnio 2 dalyje, Šiaulių apylinkės teismo Radviliškio rūmų teisėja jam skyrė 9 mėnesių laisvės atėmimo bausmę, už turto sugadinimą – 4 mėnesius laisvės atėmimo. Šios bausmės buvo subendrintos, po to sumažintos trečdaliu, kadangi teisiamajame posėdyje taikytas sutrumpintas įrodymų tyrimas. Galutinė bausmė – 6 mėnesių laisvės atėmimas. Bausmės vykdymas atidėtas 1-eriems metams, neskiriant intensyvios priežiūros, tačiau viso bausmės vykdymo atidėjimo laikotarpiu skiriant įpareigojimus: dirbti arba būti registruotam Užimtumo tarnyboje; neišeiti iš namų naktimis, jeigu tai nesusiję su darbu arba sveikatos priežiūra; nebendrauti su nukentėjusiąja N. R., nesilankyti jos gyvenamosios vietos adresais, taip pat darbovietėje. Kaltinamajam skirta kardomoji priemonė suėmimas nuosprendžio paskelbimo dieną buvo pakeista į kitas kardomąsias priemones – rašytinį pasižadėjimą neišvykti ir įpareigojimą gyventi skyrium nuo nukentėjusiosios.
Priteista daugiau nei 3,5 tūkst. eurų
Civilinės ieškovės N. R. civilinis ieškinys tenkintas iš dalies ir priteisti iš kaltinamojo Roberto Poškos priteista 526,68 Eur turtinės žalos ir 2 000 Eur neturtinės žalos atlyginimui. Draudimo bendrovė taip pat pareiškė civilinį ieškinį. Jis patenkintas visiškai ir iš Roberto Poškos priteista 594,04 Eur suma. Taip pat iš kaltinamojo valstybės naudai priteista 441,44 Eur suma už nukentėjusiajai N. R. suteiktą teisinę pagalbą.
Nuosprendis per 20 dienų nuo jo paskelbimo dienos gali būti skundžiamas apeliaciniu skundu Šiaulių apygardos teismui.
Rita Grigalienė
asociatyvus nuotraukų koliažas