Maras neaplenkė  ir  Radviliškio rajono

Daugelyje Lietuvos rajonų siaučiantis afrikinis kiaulių maras (AKM) neaplenkė ir Radviliškio rajono. Šiaulėnų miestelyje, privačiame ūkyje, buvo nustatytas afrikinio kiaulių maro židinys ir birželio 22 d. susirinkusi Ekstremalių situacijų komisija šį įvykį rajone paskelbė ekstremaliu.

Maro židinys nustatytas privačiame ūkyje
Birželio 18 d. AKM atvejis nustatytas privačioje sodyboje. Pasak Radviliškio maisto ir veterinarijos tarnybos vadovo Alvido Trilikausko, liga pasireiškė ūkyje, kuriame buvo laikomos trys penimos kiaulės. „Šio ūkio savininkai labai pagyvenę, turintys aštuoniasdešimt metų. Pastebėję, kad viena kiaulė neėda ir karščiuoja, gydė ją patys, o gyvuliui kritus, kreipėsi į veterinarijos gydytoją.
Veterinarijos specialistams kilo įtarimas, kad kiaulės gali būti užsikrėtusios AKM, buvo paimti kritusio gyvulio ir gyvų kiaulių mėginiai. Ištyrus mėginius Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute, buvo nustatyta, kad kiaulės užsikrėtusios afrikiniu kiaulių maru.
Kiaulės buvo nugaišintos ir užkastos ūkio teritorijoje, atliktos pirminė ir antrinė kiaulių laikymo vietos dezinfekcija, ūkiui įvesti apribojimai.
Tai pirmas atvejis Radviliškio rajone, kai AKM židinys nustatytas ne šernams, o kiaulėms.

Aiškinamos užkrato priežastys
Nuo ko kiaulės užsikrėtė AKM dar neaišku, tačiau buvo įvardintos dvi versijos, iš kur galėjo paplisti užkratas.
Viena iš versijų – užkrato galėjo atnešti  pašaliniai asmenys, padėję dirbti ūkyje. Talkininkai šiaulėniškių ūkyje pjovė žolę, skaldė malkas, padėjo prižiūrėti gyvulius. Talkininkai prieš tai bendravo su medžiotojais.
Kita versija – šeimininkai kiaules šėrė termiškai neapdorota žole, nupjauta prie netoliese esančio upelio.

Susidurta su technikos trūkumu
Šiaulėniškių sodyboje atliekant dezinfekcijos darbus susidurta ir su sunkumais dėl technikos trūkumo. „Sodybos savininkai vyresnio amžiaus žmonės, nebeturintys sveikatos tinkamai pasirūpinti saugos priemonėmis, todėl buvo reikalinga pagalba. Seniūnija skyrė darbininkų, tačiau jie nedirbo taip, kaip buvo tikėtasi. Mūsų specialistai labai užsiėmę – turi įvertinti visus kiaulių laikytojus dešimties kilometrų spinduliu, patikrinti, ar nėra užkrato, ar gyvuliai sveiki. Pagalbos kreipėmės į kolegas iš Šiaulių“,- sakė A.Trilikauskas.
Užkasti kritusias kiaules padėjo vietinis ūkininkas, paskolinęs ekskavatorių. Tačiau pagalba buvo reikalinga ir švarinant ūkio teritoriją. „Žmonės savo ūkyje prisistatę tvartų, užtvarų, primėtyta lentgalių. Visą šį turtą reikia užkasti metro gylyje. Deginti pavojingą, nes ugnis gali išplisti. Mums padėjęs ūkininkas išvykęs, tad  labai reikėtų pagalbos – surasti ekskavatorių“,- sakė  Radviliškio maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas. Padėti surasti ekskavatorių pažadėjo Savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjas Alfredas Juozapavičius.

Fermos likimą spręs Europos Komisija
Pasak A.Trilikausko, buvo organizuotas susirinkimas Šiaulėnuose, gyventojai įspėti dėl AKM grėsmės. „Pradėjus tikrinti ūkius, žmonės puolė tvarkytis, pirkti dezinfekcines medžiagas. Bėda ta, kad žmonės nori gyvulius auginti, tačiau nenori tinkamai tvarkytis“,- sakė A. Trilikauskas.
Pasak  Radviliškio maisto ir veterinarijos tarnybos vadovo, šiuo metu labiausiai nerimaujama dėl danų kapitalo įmonės „Litpirma“, kurioje auginama apie 15 tūkstančių kiaulių. Ši kiaulių ferma yra už 9,5 km  nuo sodybos, kurioje užfiksuotas AKM židinys.
„Litpirma“ patenka į 10 kilometrų siekiančią priežiūros zoną ir jai turėtų būti taikomi griežti apribojimai, pagal kuriuos ji negalės niekur išvežti savo produkcijos. Europos komisija turės nuspręsti, ar įmonei būtų galima sušvelninti apribojimo reikalavimus, nes ji – apsaugos zonos gale.

Radviliškio rajone – nemažai kiaulių laikytojų
Radviliškio rajonas garsėja kiaulių augintojais – yra net aštuoni ūkiai, kuriuose laikoma nuo 1 iki 15 tūkstančių kiaulių. Vienas ūkis – „Dobilo“ bendrovė, šiuo metu likviduojamas.
Pavojingoje zonoje laikoma 231 kiaulė, jas laiko 104 laikytojai. Iš viso Radviliškio rajone yra apie 900 kiaulių laikytojų, tiesa, ne visi jie savo ūkius yra registravę, tačiau tokių – mažuma. Pasak A. Juozapavičiaus, ūkių galimai nėra registravę apie 20 kiaulių laikytojų.
Septynias dienas pavojingoje – 10 kilometrų – zonoje negalės vykti gyvulių judėjimas, o šiam terminui  praėjus, kiaulių augintojai parduoti ir skersti gyvulius galės tik gavę veterinarijos tarnybos leidimus.

„Radviliškio krašto“ informacija

 

Total
0
Dalinasi
Related Posts