Liūdna Giedraičių malūno ateitis. Išgelbėti griūvančią kultūros vertybę savivaldybės iniciatyvos mažoka

Liūdna Giedraičių malūno ateitis. Išgelbėti griūvančią kultūros vertybę savivaldybės iniciatyvos mažoka

Anafi 1.8.2

Giedraičiuose esantis vėjo malūnas yra vienas iš nedaugelio palyginus puikiai išsiklaikusių vėjo malūnų šalyje. Nepaisant palyginus puikiai laiko išbandymus atlaikiusio fasado, pamačius malūno stogą supranti – unikaliam ir į Kultūros paveldo objektų sąrašą įtrauktai kultūros vertybei iškilo rimtas pavojus sugriūti. Nuo 1968 metų malūne buvo įrengtas Visuomeninis buities ir faunos muziejus. Metams bėgant malūnas buvo privatizuotas, o muziejaus vystymo idėja žlugo. Giedraičių malūną ir sudėtingą jo būklę neseniai įamžino iš Giedraičiuose giminių turintis Nerijus Korbutas. Nuotraukose matoma, kad malūno stogas visiškai subyrėjęs, taigi pastato likimui iškilusi tiesioginė grėsmė.

Su malūno griūtimi savivaldybė kovoja siuntinėjamais raštais

Savaitraščio „Radviliškio kraštas“ redakcija dėl pasibaisėtinos būklės Giedraičių malūno išsaugojimo klausimo kreipėsi į Radviliškio rajono savivaldybės merą Kazimierą Račkauskį. Atsakyme meras teigė, kad negali imtis jokių veiksmų, kol objektas priklauso privačiam asmeniui, o šių metų liepą jam buvo išsiųstas raštas dėl tvarkybos darbų finansavimo. Plačiau pakomentuoti situacijos meras nepanoro arba tiesiog negalėjo.

Paveldosauga politikams kaip šuniui penkta koja

Negana to, kad mūsų rajone prastai prižiūrimi paveldosaugos objektai, Radviliškis lig šiol neturi Radviliškio krašto muziejaus. Muziejaus būtinumo klausimas nesudomino nei buvusio mero konservatoriaus A. Čepononio, nei „žaliojo“ V. Simelio, o dabar nedomina ir socialdemokrato K. Račkauskio. Be to, nors Radviliškis dar vadinamas ir geležinkelio sostine, taip pat neturime ir geležinkelio muziejaus. Toks nenoras ir negebėjimas įamžinti savo krašto istoriją yra mažų mažiausiai nepateisinamas.

Gertrūda Vileikienė

Nerijaus Korbuto nuotrauka

Exit mobile version