Klausimai dėl sveikatos priežiūros įstaigų likimo jau kurį laiką neduoda ramybės Radviliškio rajono gyventojams. Yra aišku tik tiek, kad ir vėl Seimo valdantieji konservatoriai užsimojo naikinti Radviliškio ligoninę. Kol kas neaišku, kas su ja bus daroma, ar išliks visi skyriai. Radviliškio rajono savivaldybės tarybos narys Gediminas Lipnevičius Tarybos posėdyje prašė iškviesti Seimo, ministerijos atstovus, kad paaiškintų, kas norima daryti su Radviliškio ligonine. Praėjus kelioms savaitėms, į susitikimą su Taryba 2021 m. gruodžio 2 d. atvyko pats sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys, viceministrė Danguolė Jankauskienė, Seimo Sveikatos komiteto narė, konservatorė Jurgita Sėjonienė ir, aišku, Seimo narys Antanas Čepononis.
Ribotas laikas
Reformos pristatymui savivaldybės Tarybai svečiai skyrė tik valandą. Tyčia ar netyčia, klausimams užduoti Tarybos nariams buvo sudarytos labai ribotos galimybės, nes nuo ganėtinai abstrakčių pasvarstymų apie reformos tikslus liko tik mažiau nei 20 minučių.
Meras pasidžiaugė vykstančia reforma
Meras V. Simelis, pradėjęs susitikimą, pasidžiaugė, kad dalis reformos jau yra atlikta, kadangi Radviliškio ligoninėje prieš kelis metus uždaryti trys skyriai – Vaikų ligų, Nervų ligų ir Akušerijos, todėl dabar jau nebėra ką uždaryti. Pasak mero, reforma yra reikalinga.
Ministras A. Dulkys nemato reikalo išsaugoti Radviliškio ligoninę
Konservatorių ir liberalų deleguotas ministras A. Dulkys pasisakė, kad nemano, jog Radviliškio ligoninėje reikia išsaugoti tai, kas yra, nes šio rajono gyventojai „nusipelnė geresnių paslaugų“. Pasak ministro, sveikatos paslaugų kokybė Lietuvoje yra viena blogiausių tarp Europos Sąjungos šalių. Atseit, žmonės sveikatos priežiūros įstaigose lankosi itin dažnai, o jų sveikatos rodikliai labai prasti. Neva tokia statistika skatina daryti reformą. Kaip pagerės radviliškiečių gydymo paslaugų kokybė, uždarius dalį ligoninės skyrių arba nebeteikiant paslaugų, taip ir liko neaišku. Negana to, ministras paviešino, kad Europos Komisija pasiūlė 800 milijonų eurų šiai reformai su sąlyga, kad būtų daromi pokyčiai gydymo sistemoje. Paminėta, kad rajonuose ketinama sudaryti didesnes galimybes teikti ambulatorines, slaugos, globos paslaugas, kurios daugiausia reikalingos pagyvenusio amžiaus žmonėms. Toks pasisakymas buvo įvertintas itin skeptiškai, nes visai dar neseniai rajoną valdantys konservatoriai kartu su „valstiečiais“ galutinai uždarė keletą medicinos punktų. Pasak ministro, greitosios medicinos pagalbos teikimas bus centralizuotas, nepriklausomas nuo savivaldybių paramos, o atvykimas į vietą bus valdomas iš vieno centro. Dėl greitosios pagalbos taip pat liko neaišku, kaip atėmus iš savivaldybių šią funkciją, pagerės darbas.
Viceministrės vizija – perėjimas nuo valdiškų prie privačių paslaugų
Viceministrė D. Jankauskienė paminėjo, kad gydymo įstaigų ateitį mato tokią, kad privačios ir valdiškos sveikatos priežiūros įstaigos turės bendradarbiauti. Esą privačios gydymo įstaigos turi daugiau naujos įrangos, yra inovatyvesnės. Sveikatos priežiūros įstaigos turės veikti konkurencijos principu, varžydamosi viena su kita. Radviliškiui ji pritaikė modelį, kad bus plečiama ne ligoninės veikla, o šeimos gydytojų pagalba gyventojams. Neva, orientuojamasi į užsienį, kur daugiau dėmesio skiriama ambulatorinei pagalbai. D. Jankauskienė liepė „nesusikoncentruoti į stacionarą“. Jai antrino ir Sveikatos komiteto narė J. Sėjonienė.
Seimo narys A. Čepononis pasidžiaugė skyrių uždarymu
Seimo narys, konservatorius A. Čepononis, žadėjęs ginti Radviliškio ligoninę nuo prijungimo prie Respublikinės Šiaulių ligoninės, pasiūlė ligoninei pasinaudoti ministerijos suteiktu šansu ir „prisitaikyti prie kaitos“. Keisčiausia, tai, jog visai neseniai viešojoje erdvėje pasisakęs, kad nepalaikė skyrių uždarymo Radviliškio ligoninėje ir kad ne jis buvęs dėl to kaltas, politikas pripažino šį žingsnį perspektyviu. Seimo nariui pritarė meras V. Simelis, kuris dar kartą pasidžiaugė, kad skyrių uždarymas buvęs „gražus žingsnis“. Šie pasisakymai sukėlė susirinkusiųjų nuostabą.
Trūko konkretumo
Ministrui A. Dulkiui Tarybos narys Eugenijus Pranevičius uždavė klausimą, ar pandemijos laikotarpis yra tinkamas laikas reformoms. Į šį klausimą svečias iš ministerijos atsakė ilgu pasakojimu, kodėl pandemijos laikotarpis yra tinkamas. Kai kurie Tarybos nariai pasiūlė reformą vykdyti, tariantis su Socialinių reikalų ir darbo ministerija. Teirautasi, kiek laiko truks sveikatos priežiūros įstaigų reforma. Konkrečių atsakymų nebuvo pateikta.
Tarybos nario G. Lipnevičiaus paklausimas svečiams itin nepatiko
Tarybos narys G. Lipnevičius, išklausęs svečių pasisakymą, išsakė pastebėjimą ministrui ir viceministrei, kad, pasak jų, ligoninių naikinimo tikslas – įsisavinti 800 mln. eurų Europos Sąjungos skiriamų pinigų. Ši pastaba svečiams itin nepatiko. Į kitą Tarybos nario klausimą, kas Radviliškio ligoninėje yra blogai, kad ją norima naikinti, svečiai nebeatsakė. Vietoje atsakymo į šį klausimą laikas buvo skirtas pasiteisinimams, kad pinigai bus skirti kelti sveikatos priežiūros paslaugų kokybei, bet svečiai taip ir neatsakė, kaip 800 mln. eurų padės gerinti sveikatos priežiūrą, kai nebeliks ligoninių ar dalies jų paslaugų rajonuose.
Ministerija atsakys į raštu pateiktus klausimus
Gyventojai nepartiniam Tarybos nariui G. Lipnevičiui atsiuntė ypač daug klausimų, bet meras V. Simelis, pirmininkavęs susitikimui, visus juos užduoti sutrukdė. Kadangi nei į Tarybos nario, nei į gyventojų klausimus nebuvo atsakyta, buvo pateiktas paklausimas ministerijai raštu dėl mūsų gydymo įstaigų likimo. Ministerijos atstovai atsakė, kad į klausimus atsakys per savaitę. Apie gautus atsakymus informuosime kituose savaitraščio „Radviliškio kraštas“ numeriuose.
Rita Grigalienė