Ligoninės pirkinys – po dar vienos aferos skraiste?

Ligoninės pirkinys - po dar vienos aferos skraiste?

Paskutiniame Radviliškio rajono savivaldybės tarybos posėdyje svarstytas klausimas dėl leidimo Radviliškio ligoninei finansinės nuomos būdu įsigyti brangų pirkinį, galintį kainuoti iki 500 tūkst. Eur. Ir tai – kompiuterinis tomografas. Dėl šio pirkinio kilo diskusijų ir klausimų audra. Tarybos nariams ligoninės direktorius Vaidas Smalinskas iš pradžių nurodė galimo pirkinio kainą net 720 tūkst. Eur, o Tarybos posėdyje ji jau sumažėjo iki „ne didesnės nei 500 000 eurų“. Dėl šio medicininio aparato paaiškėjo ir daugiau įdomių aplinkybių.

Galimas nuodugnus ištyrimas

Pirmiausia apie tai, kas yra kompiuterinis tomografas. Internete apie jį rašoma, kad toks tyrimas tinka, kai greitai reikia ištirti didelę dalį kūno, pvz., po traumos įvertinti daugybinius krūtinės ląstos, pilvo, plaučių, kaulų sužalojimus. Kompiuterinio tomografo pagalba onkologijoje vertinami krūtinės, pilvo, dubens vidaus organų būklė. Šis tyrimas padeda tirti kraujotakos sutrikimus, širdies ligas, neurologinius sutrikimus ir dar daug sveikatos problemų.  

Pacientams kainuos nepigiai

Prieš nusišalindamas nuo šio klausimo nagrinėjimo, meras Vytautas Simelis perteikė prieš tai gautą iš Valstybinės ligonių kasos informaciją, kad Radviliškio ligoninei nusipirkus tokį įrenginį, už paslaugą mokės pats ligonis, nes Ligonių kasa nekompensuos paslaugos, o ligonis negalės būti pasiųstas į kito miesto ligoninę tyrimui kompiuteriniu tomografu. Yra tik viena galimybė paslaugą gauti nemokamai – gauti Radviliškio ligoninės gydytojo siuntimą tyrimui, su kuriuo ligonis turėtų skubėti į kito miesto ligoninę, o joje ištyrimo paslauga turėtų būti suteikta per vieną valandą nuo siuntimo surašymo. Pasidomėjus kompiuterinės tomografijos kainomis, jų buvo galima rasti įvairių – nuo 50 Eur iki 200 Eur, priklausomai nuo tiriamos kūno dalies, tyrimo bei jo aprašymo išsamumo, gydymo įstaigos.  

Ligoninės ateitis neaiški?

Merui nusišalinus nuo klausimo nagrinėjimo, savivaldybės gydytoja Irmina Ruškienė patvirtino informaciją, kad Ligonių kasos ištyrimo tomografu paslaugos neapmokės – pacientas turės susimokėti pats. Tuo pačiu ji iškėlė prielaidą: „Jeigu nenusiperkame tomografo, po kiek laiko Ortopedijos –  traumatologijos skyriaus nebeturėsime.“ Netrukus ji pripažino, kad gydymo įstaigų reformos eiga visiškai nežinoma, tai yra, iki šiol nėra aišku, kurie skyriai bei paslaugos ligoninėje išliks. I. Ruškienė prognozavo, kad vykdomos reformos eiga rodo, kad tendencija yra tokia, kad greičiausiai išliks tik dienos chirurgija.

Daug klausimų bei nuogąstavimų

Tarybos nariai pažėrė krūvą minčių: „Tai kažkoks nesusikalbėjimas tarp Ligonių kasos ir Sveikatos apsaugos ministerijos“, „Tai greičiausiai yra ketinimas sunaikinti traumatologijos skyrių“, „Žmonės tikrai patys nesusimokės, siūlau šį klausimą atidėti ir išsiaiškinti dėl ligoninės ateities“, „Aparatą būtų galima nupirkti, bet prieš priimant tokius sprendimus, reiktų pakalbėti su Sveikatos apsaugos ministerija, kad nebūtų taip, kad po to nebeliks ligoninės“, „Apmaudu, kad nėra aiškumo. Vienas geras dalykas – aparatas bus vietoje ir paslaugą bus galima atlikti čia ir dabar“.

Bandyta pirkinį pateisinti

Diskutuota, ar apsimokės ligoninei turėti šį aparatą, kiek kainuos jo išlaikymas, ar reikės naujų etatų bei panašiai. Kai kurie Tarybos nariai palaikė idėją leisti įsigyti tokį aparatą. Pavyzdžiui, Zita Žvikienė tvirtino, kad sprendimo projektas numato tik leidimą ligoninei įsigyti šį aparatą, tačiau jame nieko nepasakyta apie lėšų iš savivaldybės biudžeto skyrimą. Kita Tarybos narė skatino įsigyti įrenginį dėl to, kad jis reikalingas ne tik Ortopedijos – traumatologijos skyriui, bet apskritai palengvins ligų diagnozavimą visuose ligoninės skyriuose. 

Ar apsimoka, nežino

Tarybos posėdyje pasisakė ir Radviliškio ligoninės direktoriaus pavaduotoja medicinai Daiva Kaušaitė, kuri negalėjo nurodyti Ortopedijos – traumatologijos skyriaus pajamų bei išlaidų ir ar šis skyrius uždirba pakankamai pajamų, kad galėtų aparatą įsigyti savo lėšomis. Ji tik pateikė statistiką, kad Radviliškio ligoninėje per praeitus metus buvo atliktos 1289 didžiosios ir 673 mažosios operacijos, iš kurių ortopedinių – traumatologinių buvo 1285. Direktoriaus pavaduotojos nuomone, operacijų apimtis yra pakankamai didelė. Be to, ji tikino, kad reformos metu Ortopedijos – traumatologijos skyrius nebūtų uždarytas, nes ambulatorinio lygio paslaugos ir toliau būtų atliekamos. D. Kaušaitė sakė, kad kompiuterinis tomografas būtų naudingas ligų diagnozavimui Priėmimo skyriuje, neurologiniams pacientams, Vidaus ligų bei Slaugos skyriuose.

Netikėtas pasiūlymas

Tarybos narys Gediminas Lipnevičius pasipiktino: „Komitete teikiau siūlymą, kad kompiuterinės tomografijos aparatą ligoninė galėtų nuomotis, kol paaiškės situacija. Dabar netgi nežinoma, kas bus po mėnesio. Neaiški situacija ir dėl reikalingų įsigijimui lėšų: vieni sako, kad reikia 150 tūkst. Eur, kiti – 300 tūkst. Eur, direktorius prašė net 720 tūkst. Eur, o sprendimo projekte  nurodoma suma iki 500 tūkst. Eur…“ G. Lipnevičius tiesiai šviesiai paklausė, kuriai iš išvardintų artimiausia yra tokio aparato kaina. Į Tarybos nario paklausimą dėl itin didelės kainos taip ir nesugebėta pateikti aiškaus atsakymo, tik ligoninės atstovė paaiškino, kad kuo daugiau išleisime pinigų aparatui, tuo jis pranašesnis ir tuo geresnė tyrimo kokybė, neva daugiau funkcijų.

Nors ir ginčijosi, sprendimą palaikė

Vis tik, nors prieštaravimų sprendimo projektui buvo itin daug, jis buvo priimtas, daugiausia konservatorių ir valstiečių balsais. Kartu su konservatoriais balsavo ir „darbietė“ Zita Žvikienė, kas itin nustebino opoziciją. Iš 19 balsavime dalyvavusių Tarybos narių 11 sprendimą palaikė, 7 susilaikė, o vienas (Kęstutis Dambrauskas) apskritai nebalsavo. Savo abejones nepritarimu sprendimo projektui išreiškė Vilma Aleknienė, Eglė Ivanauskytė, Vida Janulaitienė, Gediminas Lipnevičius, Saulius Luščikas, Jonas Pravilonis, Kazimieras Račkauskis. Taip ir liko neatsakyta į daug klausimų dėl šio aparato didelės kainos. Ar nebus tai tik dar vienas abejotinas pirkinys po abejotina pirkimo skraiste, kaip jau yra nutikę su operacinio stalo pirkimu? Prie šio klausimo Taryboje dar bus grįžtama, kai bus sprendžiama, iš kieno lėšų jis bus perkamas – savivaldybės ar ligoninės.

Bus daugiau

Rita Grigalienė

Exit mobile version