Visi Radviliškio ligoninės pacientai – laimingi, administracija – skaidri kaip krištolas, o korupcijos – nė pėdsakų. Tokį verdiktą paskelbė Radviliškio rajono valdantieji ir „skaidrumo“ medalį užkabino dorai nepatikrinę, ką jiems paporino ligoninės direktorius.
Skaidri kaip krištolas?
Šalies sveikatos apsaugos ministras savivaldybėms rekomendavo nustatyti asmens sveikatos priežiūros įstaigų, kurių savininkė yra savivaldybė, korupcijos indeksą ir atitiktį skaidrios asmens sveikatos priežiūros įstaigos vardo suteikimo kriterijams. Radviliškio rajono savivaldybė operatyviai ėmėsi vykdyti šią rekomendaciją – sudarė komisiją Radviliškio ligoninės skaidrumui tirti, kurios pirmininku paskyrė „valstietį“ vicemerą Mindaugą Pauliuką.
M. Pauliuko vadovaujama komisija, kurią sudarė kurią sudarė savivaldybės juristas R. Rudžianskas, Žemės ūkio reikalų skyriaus vedėjas A. Juozapavičius, greitai nustatė, kad VšĮ „Radviliškio ligoninė“ surinko 113 balų iš 123 galimų. Vadinasi, jos veikla skaidri lyg krištolas.
Toks Radviliškio ligoninės skaidrumo įvertinimas neįtikino nepartinio Tarybos nario Gedimino Lipnevičiaus: „Pasigilinau į dokumentus, įvertinau protokolą ir turiu klausimų komisijos pirmininkui. Štai 6.4 punkte teigiama, kad nebuvo pacientų skundų. Mano žiniomis, dėl ligoninėje iš lovos iškritusio ir mirusio žmogaus jo žmona dėl įvykio tyrimo kreipėsi į teisėsaugą. Taip pat, mano žiniomis, buvo gautas skundas dėl prastai atliktos rankos operacijos…“
Politikas nepatikėjo, kad nebuvo gauta informacijos apie galimas korupcinio pobūdžio veikas iš žiniasklaidos ir išvardijo savaitraštyje „Radviliškio kraštas“ skelbtus straipsnius, kuriuose abejojama, ar ligoninės direktorius valdo situaciją, kritikuojama dėl ligoninės darbuotojų atlyginimų įšaldymo keičiant darbo sutartis ligoninės darbuotojų nenaudai, keliami klausimai dėl viešųjų pirkimų kainos.
Klausimų lavina
„Teigiama, kad ligoninės stacionaro skyriuje buvo atliktos pacientų apklausos apie galimai korupcinio pobūdžio veikas. Kur buvo pateikti šių apklausų rezultatai, kur su jais buvo galima susipažinti? Ar buvo apklausų metu gauta informacijos apie galimą korupciją? Jeigu buvo gauta, kokių konkrečiai imtasi priemonių užkirsti kelią galimai korupcijai? Rašoma, kad viešieji pirkimai vykdomi nepažeidžiant Viešųjų pirkimų įstatymo reikalavimų. Pakomentuokite, kokie pirkimai buvo vykdomi ir už kiek. Ar buvo vertinamos ir kitos rajono sveikatos priežiūros įstaigos pagal Skaidrios asmens sveikatos priežiūros įstaigos vardo suteikimo tvarkos aprašą? Jeigu nebuvo vertinamos, kodėl? Kodėl tada buvo vertinama tik Radviliškio ligoninė?“ – klausimus vardijo Tarybos narys G. Lipnevičius.
Tikrosios situacijos nevertino
Į Tarybos nario G. Lipnevičiaus klausimų laviną bandė atsakyti komisijos pirmininkas „valstietis“ M. Pauliukas. Paaiškėjo, kad „vertinama“ buvo tik tai, ką pateikė pati ligoninės administracija.
„Vertinome faktus, kurie buvo pateikti. Visos reikiamos priemonės atitiko vertinimo kriterijus: informatyvi lenta yra, apklausos buvo atliktos. Dėl viešųjų pirkimų nebuvo gauta įtarimų iš STT. Žiūrėjome, ar visa informacija pateikta, kalbėjomės su medikais, slaugytojomis – atsižvelgėme į viešą liniją. Skundai yra registruojami, jų nebuvo užregistruota“,- tikino „valstietis“ vicemeras.
Direktorius pateikė, valdininkas… surašė
Tarybos narė Z. Žvikienė vicemerui taip pat pateikė nepatogių klausimų.
„Koks pareigūnas įrašė balus į oficialią lentelę? Teigiama, kad korupcijos prevencijos planas labai gerai vykdomas. Ar komisija patikrino duomenų teisingumą, jeigu ateityje paaiškėtų, kad įrašyti balai neatitinka tikrovės? Komisijos pirmininkas sakė, kad lyg ir patikrino“- kalbėjo politikė.
„Labai atsakingai vertinome visus kriterijus, nes tai labai svarbus dalykas, duomenys vieši. Balus į vertinimo protokolą surašė savivaldybės Juridinio ir viešųjų pirkimo skyriaus vyr. specialistas R. Rudžianskas“,- atsakė komisijai pirmininkavęs vicemeras.
Beveik visų kriterijų įvertinimas maksimaliais balais sukėlė įtarimų ir Tarybos nariui G. Lipnevičiui. „Jūsų komisijai informaciją pateikė ligoninės direktorius?“- klausė Tarybos narys.
M. Pauliukas patvirtino, kad jo vadovaujamai komisijai informaciją pateikė ligoninės direktorius V. Smalinskas ir vidaus auditorė S. Šereivienė. Kad būtų dar įtikinamiau, M. Pauliukas pridūrė, kad komisijos nariai „fiziškai perėjo per skyrius, viską apžiūrėjo“.
Tik įdomu, ar vieną kartą perėjus per ligoninės skyrius įmanoma pastebėti korupcijos apraiškų ir kam reikalinga komisija, jeigu skaidrumo „medalį“ pasiskirti gali pats direktorius?
Tad sprendė trise, kartu su ligoninės direktoriumi.
Prieš korupciją – piešinukais
Pavarčius vertinimo protokolą, galima pastebėti, kad ligoninė su korupcija kovoja itin „originaliais“ būdais – straipsniais savivaldybės finansuojamame laikraštyje, mokinių piešinių paroda. Na, o pagrindinis „antikorupcinis ginklas“ – ant gydytojų kabinetų durų kabantys raštai „Geriausia padėka gydytojui – šypsena“.
Kad tokie raštai neveiksmingi, įrodo Tarybos nario konservatoriaus K. Dainiaus praktika – jis buvo teisiamas už kyšių ėmimą iš pacientų pinigais, o ne šypsenomis.
Vis dėlto šie kovos su korupcija metodai ir M. Pauliuko kalba įtikino daugelį Tarybos narių. Už tai, kad Radviliškio ligoninei būtų suteiktas „Skaidrios asmens sveikatos įstaigos“ vardas, balsavo konservatorių, socialdemokratų, „valstiečių“, „darbiečių“ partijų atstovai.
Prieš balsavo tik nepartiniai UŽ GERESNĮ GYVENIMĄ VISIEMS grupės atstovai V. Aleknienė ir G. Lipnevičius, suabejoję paties „medalių kabinimo“ skaidrumu.
P.S. Pastebėjimas: tiek Tarybos nariai Z. Žvikienė, tiek J. Povilaitis, nors ir pasisako kritiškai įvairiais klausimais, tačiau balsuoja beveik taip pat, kaip konservatorius meras A. Čepononis su svita. O socialdemokratų nuomonė dažnai išsiskiria – vieni palaiko konservatorių sprendimus, kiti tik kartais ne. Dėl ko tokie keisti Tarybos narių balsavimai, paliekame spręsti patiems skaitytojams.
Jonas Petrikas