Lietuvos Respublikos Seimas paruošė apynasrį merui Kazimierui Račkauskiui

Merui Kazimierui Račkauskiui atėjus į valdžią ir jam palankių Tarybos narių pagalba priėmus naujas savivaldybei pavadžių įstaigų vadovų atleidimo iš darbo nuostatas, garsas apie šio sprendimo absurdiškumą pasklido toli. Naujuose nuostatuose įtvirtintas sakinys, kuriame įtvirtinamas niekur neregėtas mero gobšumą galiai atskleidžiantis sakinys, kuriame švietimo įstaigų vadovai gali būti atleidžiami praradus ne kieno nors kito, bet mero pasitikėjimą. O ką tai iš tiesų reiškia? Meras priskyrė sau neįtikėtinai daug galios bet kurią jam norimą švietimo įstaigą valdyti taip, kaip jam patinka, nes bet kuris neįtikęs vadovas galės lėkti iš pareigų lauk vien dėl prarasto mero pasitikėjimo.

Balandžio viduryje Lietuvos Respublikos Seime pradėtas svarstyti ir kelią skinasi Švietimo įstatymo pakeitimas, kuriuo aiškiau apibrėžiama, kaip turėtų būti objektyviai įvertinama ugdymo įstaigos vadovo reputacija. Kam to reikėjo? Vieša paslaptis, kad šį įstatymo pakeitimą teko atlikti dėl to, kad tokie savivaldos politikieriai ir vietiniai cariukai, kaip naujasis Radviliškio rajono savivaldybės meras Kazimieras Račkauskis, negalėtų jaustis visiškai laisvai savivaliauti kada nori ir kaip nori. Atleisdamas Vinco Kudirkos progimnazijos direktorę iš pareigų, meras pasišovė keisti vietinius nuostatus pagal savo įsivaizdavimą. Dabar dėl tokios savivalės jau sėdo į „teisiamųjų suolą“, kuriame yra kaltinamas susidorojimu su pedagoge, buvusia Vinco Kudirkos progimnazijos direktore Rasa Dagiene, kuri buvo atleista iš darbo praradus mero pasitikėjimą.

Ką reiškia atleisti praradus pasitikėjimą?

Kuomet meras K. Račkauskis pradėjo skleisti savo unikalią mintį, kurios esmė įgyti galios atleidinėti iš pareigų nepatinkančius švietimo įstaigų vadovus, plačiojoje visuomenėje prasidėjo diskusijos dėl mero pasirinktos formuluotės absurdiškumo. Merui palankios Tarybos daugumos balsais įtvirtinta nuostata, kuria „Direktorius gali būti atšaukiamas iš pareigų, jei jis praranda nepriekaištingą reputaciją ar kitaip prarandamas pasitikėjimas juo“. Taigi iš esmės meras gali atleisti vadovą, kai šis kažkokiu neapibrėžtu būdu praranda ne kieno nors kito, bet paties mero pasitikėjimą. Ką iš tiesų gali reikšti atleisti praradus pasitikėjimą? Kokiu būdu tuomet reikėtų mero K. Račkauskio pasitikėjimą įgauti? Ar galima prarasti pasitikėjimą, jei jo nebuvai atradęs? Be to, šiuos klausimus redakcija uždavė ir pačiam merui K. Račkauskiui. Savo atsakyme meras pabrėžė, kad į filosofinio pobūdžio klausimus meras neatsakinėja. Klausimas tik vienas, jei tokia paties mero išmąstyta frazė yra filosofinio pobūdžio, kaip jam ir jo patikėtiniams gali atrodyti pagrįsta ir logiška atleidinėti iš darbo vadovus vadovaujantis filosofiniais pamąstymais?

Dar prieš merui teikiant nelogiškus sprendimus G. Lipnevičius įspėjo, kad jie gali kirstis su Lietuvos Respublikos įstatymais

Kuomet mero K. Račkauskio inicijuotas švietimo įstaigų vadovų atleidimo praradus mero pasitikėjimą nutarimas buvo tik svarstomas Tarybos posėdžio metu, prieš šio nutarimo priėmimą griežtai prieš pasisakė Tarybos narys, opozicijos lyderis Gediminas Lipnevičius, kuris atvirai stojo pedagogų pusėn. Tarybos narys G. Lipnevičius dar tuomet pažymėjo, kad tokie mero ir jo koalicijos sprendimai ne tik kad trumparegiški, bet ir suteikiantys merui pavojingai daug savivalės. Negana to, dar tuomet G. Lipnevičius įspėjo Tarybą, kad šiuos nutarimus teks keisti, nes jie prieštaraus LR Seime ruošiamiems Švietimo įstatymo pakeitimams, taigi tokiu būdu visas Tarybos darbas taps beprasmiu ir nueis niekiais.

Merui neskauda galvos dėl to, kad kontraversiškais nutarimais galimai teršia savivaldybės reputaciją

Reaguodama į besikeičiančią situaciją ir į tai, kad K. Račkauskio ir jo koalicijos priimti nutarimai vėliau turi būti tramdomi ir stabdomi valstybinės teisės pagalba, redakcija nusprendė pasiteirauti mero nuomonės apie tai, ar toks elgesys Jam neatrodo galimai teršiantis mero ir savivaldybės Tarybos, kaip valstybinės institucijos, reputacijos. Meras atsakyme atskleidė, kad savo kaltės niekur nemato, o Seimo priimtus nuostatus pakeis, kada bus būtina juos suderinti su Lietuvos Respublikos įstatymais.

Primename, kad būtent šiuo metu dėl galimo susidorojimo su pedagoge, buvusia V. Kudirkos progimnazijos direktore Rasa Dagiene, atleidus ją praradus pasitikėjimą, meras mina teismų slenksčius. Kitas Šiaulių apylinkės teismo posėdis vyks birželio 3 dieną.

Gertrūda Vileikienė

Straipsnio nuotrauka: Lietuvos Respublikos Seime pradėtas svarstyti ir kelią skinasi Švietimo įstatymo pakeitimas, kuriuo būtų užkertamas kelias vietos valdžios politikierių savivalei.

Total
0
Dalinasi
Related Posts