Kraupūs kaltinimai buvusiam Radviliškio policijos kriminalistui: pagrobtam 18-mečiui miške sutemus liepta kasti duobę


Buvusiam Radviliškio policijos kriminalistui ir jo sūnui pareikšti įtarimai kraupiu išpuoliu, kuris primena filmus apie žiaurius nusikaltėlių klanus – vietos 18-metis abiturientas Mantas (vardas pakeistas) miesto centre buvo pagrobtas, nuvežtas į mišką, kur jam duotas kastuvas ir liepta kasti duobę.

Portalo lrytas.lt žiniomis, buvęs pareigūnas galbūt tokiu būdu nusprendė „pamokyti“ gimnazistą, kuris anksčiau draugavo su jo nepilnamete dukra ir pateko į teisėsaugos akiratį, apkaltinant jos terorizavimu.

Pagrobimo byloje moksleivis pripažintas nukentėjusiuoju, o asmens terorizavimo byloje – įtariamuoju, kartu su kitais dviem moksleiviais. Byla dėl asmens terorizavimo vaikinui buvo iškelta žaibiškai, vos jam parašius pareiškimą teisėsaugai dėl neteisėto laisvės atėmimo. Pagrobimu įtariamo buvusio kriminalisto žmona dirba Radviliškio policijoje. Kadangi šioje istorijoje figūruoja ir nepilnamečiai, asmenys straipsnyje nebus įvardinti (pavardės redakcijai žinomos).

Pažymėtina, kad rezonansinis 18-mečio galimo pagrobimo atvejis nebuvo patekęs į policijos suvestines. Portalui lrytas.lt pavyko gauti dokumentus, patvirtinančius, jog buvusiam kriminalistui ir jo atžalai yra pareikšti įtarimai byloje dėl neteisėto laisvės atėmimo pagal Baudžiamojo kodekso 146-ojo straipsnio 2 dalį: „Tas, kas padarė šio straipsnio 1 dalyje numatytą veiką panaudodamas smurtą arba sukeldamas pavojų nukentėjusio asmens gyvybei ar sveikatai, arba laikydamas nukentėjusį asmenį nelaisvėje ilgiau nei 48 valandas, baudžiamas areštu arba laisvės atėmimu iki ketverių metų“.

Nuvežė į mišką

Mantas pareigūnams papasakojo šokiruojančios istorijos detales.

Netikėto išpuolio jis sulaukė Radviliškio centre, Aušros aikštėje kovo 3-iosios vakarą sėdėdamas savo automobilyje „Renault Laguna“.

„Renault‘ užblokavo automobilis „BMW 530“, kurį vairavo buvusio kriminalinės policijos pareigūno sūnus, atvykęs kartu su savo tėvu. Išlipęs iš mašinos, kriminalistas atidarė „Renault“ vairuotojo dureles, abiem kumščiais trenkė Mantui į krūtinės sritį ir sugriebęs už striukės, ištempė jį iš automobilio. 18-metis buvo jėga nuvestas į BMW ir pasodintas ant galinės keleivio sėdynės. Pasak abituriento, tėvas liepė sūnui važiuoti į mišką.

Bevažiuojant buvęs pareigūnas, laikydamas teleskopinę lazdą, liepė Mantui atiduoti savo telefoną „Iphone 8“. Gimnazistas teigė sulaukęs grasinimų jį „pakasti“. Neilgai trukus BMW pasiekė Linkaičių kaimo, esančio už 5 kilometrų nuo Radviliškio, apylinkėse esantį mišką. Tuo metu buvo visiškai sutemę.

Šiurpūs prisiminimai apie tamsoje kastą duobę

Manto tvirtinimu, miške buvęs kriminalistas ištraukė jį iš automobilio ir liepė paimti kastuvą, kurį smurtautojai turėjo su savimi. Moksleiviui buvo nurodyta šioje nuošalioje vietovėje kasti duobę. Vaikinui kasant, iš tarnybos pasitraukusio policininko sūnus tikrino, kokia informacija yra jo telefone. Po to tėvas su sūnumi sėdo į BMW ir nuvažiavo, palikdami jaunuolį miške. Mantas nedelsdamas kreipėsi į teisėsaugą – pareigūnai buvusiam kolegai kovo 4 dieną iškėlė baudžiamąją bylą. Tiesa, jaunuoliui ir jo aplinkos žmonėms ikiteisminis tyrimas dėl galimo pagrobimo, bent jau po pradžia, paliko neigiamą įspūdį. Tvirtinama, kad įtariamųjų pagrobėjų automobilis buvo apžiūrėtas tiktai po savaitės, o kastuvo net neieškota.

Paklausti apie kaltę, tylėjo

Abiturientas prašė Šiaulių apylinkės prokuratūros perkvalifikuoti tyrimą į pasikėsinimą nužudyti, tačiau prokuroras Eividas Chmieliauskis šį prašymą atmetė – esą nėra jokių duomenų, kad buvo kėsintasi į jo gyvybę. Buvo atmestas ir jaunuolio prašymas išsireikalauti buvusio kriminalisto, policijoje dirbančios jo žmonos ir sūnaus telefoninių skambučių išklotines nuo šių metų kovo 2 iki kovo 5 dienos – prokuroro nuomone, jis yra perteklinis. Pagrobimu įtariamo buvusio pareigūnų žmoną nuspręsta apklausti liudytoja. Prokuroras E. Chmieliauskis tyrimo detalių portalui lrytas.lt nekomentavo, pasiūlęs kreiptis į Generalinės prokuratūros Komunikacijos skyrių – jis tik užsiminė, kad byla jau maždaug įpusėjusi. Pranešta, jog abu įtariamieji pareigūnams iš viso nėra linkę komentuoti savo kaltės klausimo. Siekiant išvengti galimo šališkumo, praėjus mėnesiui nuo tyrimo pradžios, byla dėl inkriminuojamo neteisėto laisvės atėmimo iš Radviliškio policijos buvo perduota Pakruojo rajono policijos komisariatui.

Po pareiškimo – žaibiška atsakomoji reakcija

Tuo tarpu jaunuoliui parašius pareiškimą prieš įtariamuosius pagrobėjus, reakcija buvo žaibiška. Manto pareiškimas buvo gautas kovo 4 dieną, o jau po kelių dienų, pamokų metu į mokyklos kiemą atvažiavo trys policijos ekipažai su 6 pareigūnais. Pastarieji išsivežė Mantą ir du moksleivius į komisariatą. Portalo žiniomis, pastarieji yra nepilnamečiai. Visiems trims vaikinams buvo iškelta baudžiamoji byla dėl sistemingo asmens bauginimo, naudojant psichinę prievartą („Asmens terorizavimas“). Portalo lrytas.lt žiniomis, nukentėjusiąja šioje byloje pripažinta buvusio kriminalisto dukra, su kuria anksčiau draugavo Mantas. Pareigūnų duomenimis, paauglė galėjo sulaukti grasinimų, šantažo, todėl ir buvo pradėtas tyrimas. Siekiant objektyvaus ištyrimo, ir antra byla perduota tirti Pakruojo policijai. Tačiau datų sutapimai kelia klausimų, nes antras tyrimas pradėtas iškart po Manto pareiškimo policijai dėl pagrobimo. Nepatvirtintais duomenimis, Mantas taip pat pateko į teisėsaugos akiratį dar viename tyrime dėl narkotikų, tačiau įtarimai jam šioje byloje dabartiniu metu nėra pareikšti.

Atsakymai – toli gražu ne į visus klausimus

Naujienų portalas lrytas.lt išsiuntė klausimus Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) vadovams, atstovams spaudai, Šiaulių apygardos prokuratūrai, prokurorui E. Chmieliauskiui, prašydamas pakomentuoti rezonansinius tyrimus dėl 18-mečio pagrobimo ir buvusios jo draugės terorizavimo. Portalas paprašė pakomentuoti abituriento aplinkos žmonių viešai išsakytas pastabas, jog tyrimas dėl galimo pagrobimo, jų nuomone, atliekamas nepakankamai išsamiai, laiku nesiėmus reikalingų veiksmų, nesistengiant surinkti duomenų, reikalingų nustatyti objektyviai tiesai, atsakyti į kitus su tyrimais susijusius klausimus. Pareigūnų taip pat pasiteirauta, ar anksčiau buvo gauta pranešimų, pradėti tyrimai dėl galimo smurto pačioje policininkų šeimoje, t. y., ar dėl buvusio kriminalisto sumušimų nesikreipė į teisėsaugą Radviliškio policijoje dirbanti jo žmona. Gavus tokią informaciją, nuspręsta ją patikrinti, tačiau į tai nebuvo atsakyta. Teisėsaugos institucijos apskritai atsakė toli gražu ne į visus klausimus. Portalas taip pat elektroniniu paštu kreipėsi į Radviliškio policijos tyrėją, prašydamas ją pakomentuoti situaciją, perduoti 18-mečio neteisėtu laisvės atėmimu įtariamiems jos vyrui ir sūnui prašymą dėl komentarų pateikimo, tačiau atsakymas nebuvo gautas.

Viktorija Raštutytė, Generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė:

„Šiaulių AVPK Radviliškio rajono policijos komisariato Veiklos skyriaus pareigūnai šių metų kovo 4 dieną pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl neteisėto laisvės atėmimo (Baudžiamojo kodekso (BK) 146 str. 2 d.). Nuo 2023–04–07 tyrimą tęsia Šiaulių AVPK Pakruojo rajono PK Veiklos skyriaus tyrėjai. Tyrimo metu apklausti proceso dalyviai (nukentėjusysis, įtariamieji, liudininkai), galintys turėti reikšmingos informacijos, laiku surinkti tyrimui reikšmingi duomenys. Pagal šiuo metu turimą informaciją, įtarimai dėl minėtame BK straipsnyje numatytų nusikalstamų veikų pareikšti 2 asmenims, kurie savo kaltės klausimo nekomentuoja. Tyrimas yra tęsiamas, bus atliekami privalomi procesiniai veiksmai, vertinama jų metu gauta informacija, tad pasakyti, ar byla bus perduodama teisminiam nagrinėjimui, koks bus galutinis veikos kvalifikavimas, ar bus priimtas kitas Baudžiamojo proceso kodekse numatytas procesinis sprendimas, šiuo metu negalime. Pažymime, kad detalesnės informacijos, siekiant užtikrinti sėkmingą tyrimo eigą, šioje proceso stadijoje pateikti negalime. Tyrimas dėl grasinimo nužudyti ar sunkiai sutrikdyti žmogaus sveikatą arba žmogaus terorizavimo (Baudžiamojo kodekso 145 str. 2 d.) pradėtas šių metų kovo 7 dieną. Tyrimą atlieka Šiaulių AVPK Pakruojo rajono policijos komisariato Veiklos skyriaus pareigūnai. Šiame tyrime įtarimai pareikšti 3 asmenims. Siekiant užtikrinti nepilnamečių asmenų interesus detalesnės informacijos pateikti negalime. Turime pranešti, kad prokuratūra negali ir neteikia duomenų apie proceso dalyvių, kurie yra privatūs asmenys, pagrindu priimtus sprendimus, atliekamus veiksmus ir t.t. tretiesiems asmenims. Šią informaciją Jums gali suteikti tik patys asmenys, jei jie to nori, ar jų atstovai. Pažymime, kad prokuratūra siekia, jog visuomenė gautų patikimą ir teisingą informaciją apie prokuratūros veiklą bei nusikalstamų veikų ištyrimą, tačiau tai darydama privalo užtikrinti ir asmenų, įskaitant ir proceso dalyvius, teisės į privatų gyvenimą bei kitų jų teisių balansą. Prokuratūros atsakymuose, kuriuose yra informacija, apimanti privačius duomenis, yra teikiama žiniasklaidos priemonėms / žurnalistams, kurie teikia paklausimus, pagrįstus žurnalistikos tikslais ir visuomenės informavimu, svarbiu viešajam interesui, klausimu ar tema“.

Gailutė Smagriūnienė Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vyriausioji specialistė:

„Kovo pradžioje buvo pradėti du ikiteisminiai tyrimai: vienas – dėl žmogaus sistemingo bauginimo, naudojant psichinę prievartą, kitas dėl neteisėto laisvės atėmimo. Kadangi juose figūruoja nepilnamečiai asmenys, tad, siekiant apsaugoti juos nuo psichologinių traumų, kurių buvo apstu jau ir dėl patirtų nusikalstamų veikų, buvo priimtas sprendimas apie šiuos tyrimus viešai neskelbti ir objektyvumo sumetimais jų tyrimą perduoti Pakruojo rajono PK tyrėjams. Kadangi buvo priimtas sprendimas viešai neskelbti, tai sprendimą komentuoti šių įvykių fabulas bei tyrimo eigą gali priimti tik šiuos tyrimus kuruojantys prokurorai“.

Vygandas Trainys

Lrytas.lt

A.Vaitkevičiaus asociatyvioji nuotr.

Total
0
Dalinasi
Related Posts