Kovo mėnėsį minint storosios žarnos vėžio žinomumą – konferencija seime

Kovo 24 dieną POLA prieš vėžį kartu su Lietuvos onkologų draugija ir Seimo nariu prof. Sauliumi Čaplinsku Lietuvos Respublikos Seimas surengta konferencija apie storosios žarnos vėžio prevenciją. Susitikimo metu siekta aptarti svarbiausias problemas ir sprendimus, kaip didinti dalyvavimą programoje ir gelbėti daugiau gyvybių.

Kai rūpi – visada pavyksta, atstumas jau ne pirmą kartą ne kliūtis dalyvauti pacientų draugijoms iš Plungės, Radviliškio ar Jonavos. Radviliškio krašto Onkologinių ligonių asociacijos Radvilės pirmininkės Ritos Veršnickaitės teigimu, tokie susitikimai tiek pacientams, tiek bendruomėnėms yra dovana, juk kalbama apie tai kas nevyksta-neveikia, ką galima padaryti geriau kartu visiems surėmus pečius, kad mūsų aplinkoje būtų daugiau sveikų, o ne su onkologine diagnoze. “Šiais metais tai jau antroji tokio tipo konferencija. Pirmoji vyko Sausio 27-ąją dėl “Gimdos kaklelio vėžio eliminavimo ir žmogaus papilomos viruso sukeliamų ligų”. Gavome labia daug naudingos informacijos iš savo sričių specialistų gydytojų onkologų, kurie apie sudėtingus dalykus kalba paprasta kalba, todėl perduoti gaunamą informaciją yra kur kas paprasčiau. Savo gautas žinias mes kaip bendruomenė stengsimės panaudoti jungiant bendras jėgas su mūsų Rajono gydymo įstaigomis, Radviliškio savivaldybe, Visuomenės sveikatos biuru, nes mūsų visų bendras tikslas – kuo geresnė mūsų Rajono žmonių sveikata, pažymi Rita Veršnickaitė.

Seimo nario prof. Sauliaus Čaplinsko teigimu, geriausi srities atstovai čia susirenka diskutuoti, ieškoti, ką turėtume padaryti, kad visuomenė būtų kuo sveikesnė. Šis apskritasis stalas, skirtas storosios žarnos vėžio prevencijai aptarti, kokie didžiausi iššūkiai kyla. Tai viena dažniausių mirtingumo nuo vėžio priežasčių”. Jis pabrėžė, kad kai kalbame apie reformą, reikiamas skirti lėšas prevencijai, turime vadovautis principu, kad lėšos prevencijai yra ne išlaidos – tai valstybės investicija.

Prof. T. Poškus apžvelgė šiuo metu vykdomos prevencinės programos aspektus, atkreipė dėmesį, kad storosios žarnos vėžio riziką didina alkoholio vartojimas, fizinis pasyvumas, kuris lemia nutukimą, o sumažinti riziką galime rinkdamiesi pieno produktus, vartodami kalcį, viso grūdo produktus. Atėję pasitikrinti dėl storosios žarnos vėžio, 92-93 proc. žmonių sužinos, kad jie sveiki, 8 proc. pasitikrinusių nustatomas slaptas kraujavimas išmatose, pusei šių žmonių atlikus kolonoskopiją (tiek atvyksta šiai procedūrai kaip antram prevencinės programos etapui), 14 proc. nustatyti ikivėžiniai pakitimai, 2 proc. – onkologija, tad tai turėtų būti paskata nebijoti reguliariai tikrintis.

Prof. J. Kupčinskas pažymėjo, kad didelis dalyvavimo įsitraukimas neša labai gerus rezultatus, kaip kad yra Slovėnijoje, programos grąža yra labai didelė. Jei gebėsime įtikinti, valstybėje laimės visi – tiek ekonomiškai kaip šalis, tiek žmonės, išsaugodami gyvybę. Turime skatinti visuomenę dalyvauti prevenciniuose patikrinimuose, o taip pat diegti tarptautinius standartus, užtikrinant, kad visi besikreipiantys nepaisant gyvenamosios vietos gautų vienodai kokybiškas paslaugas, pavyzdžiui apsibrėžiant, kad tik patyrę specialistai atliktų kolonoskopijas.

Doc. dr. Audrius Dulskas įsitikinęs – sveikos gyvensenos turime mokyti nuo mokyklos suolo, kad moksleivis suvoktų, jog profilaktiškai pasitikrindamas tikrai nepasirodysi silpnas. Visgi – efektyviausiai storosios žarnos vėžio išvengti padės reguliarus tikrinimasis. Aptikus pakitimus anksti, nedidelių polipų stadijoje, juos galima pašalinti dar prevencinės kolonoskopijos metu ir taip išvengti vėžio, taip pat išgelbėti gyvybę galime savo artimųjų paklausdami, ar dalyvavo programoje. Svarbiausia – neatidėlioti.

„Visi tam tikru gyvenimo etapu esame pacientai, tačiau kaip žinia esame linkę atidėlioti sveikatos reikalus – sakome „vėliau, po to“. Blogai, kai žmonės nesilanko pas gydytoją 20 metų ir tuo didžiuojasi, sudėtinga pasiekti tokius žmones, reikia įdėti daug pastangų, norint pakeisti jų požiūrį į sveikatą. Net manymas, kad didelės eilės pasitikrinti, neturi būti priežastis atidėlioti. Jei 5-6 žmonės kasdien išgirsta storosios žarnos vėžio diagnozę, tai yra daug, juolab, kad galima šios ligos išvengti tikrinantis laiku.” Be to, pasak Neringa Čiakienė, ne mažiau mums turi rūpėti ir gyvensenos svarba. Kiekvienas mūsų nuo jaunų dienų galime investuoti į savo sveikatą: geriau raugintas pienas negu alkoholis, pilno grūdo produktai, tinkamas miego režimas.

Primename, kad pasitikrinti dėl kolorektalinio vėžio prevenciškai gali: 50–74 metų amžiaus žmonės kas dvejus metus atlikus slapto kraujavimo testą, o gavus teigiamą atsakymą – kolonoskopiją.

Šis renginys yra 2025 m. POLA informacinės kampanijos, skirtos vėžio žinomumui didinti ir stigmai mažinti „Po TO” dalis.

Onkologinių ligonių asociacija „Radvilė”

Total
0
Dalinasi
Related Posts