Kosminio modeliavimo muziejaus įkūrėjas V. Karmonas: „Didžiausias pasiekimas – mano mokiniai“

Kad Radviliškio mieste nėra muziejaus – ne visai tiesa. Muziejus yra, tik jis yra itin išskirtinis ir tokio pobūdžio – vienintelis Lietuvoje. Tai Radviliškio Vaižganto progimnazijos trečiajame aukšte įsikūręs kosminio modeliavimo muziejus. Idėjos iniciatorius – daug metų paskyręs raketų modeliavimui mokytojas ekspertas Viktoras Karmonas.  

Eksponatai – nuo 1995 metų

Nors šis muziejus oficialiai įkurtas tik 2017 m., ekspozicijoje puikuojasi eksponatai iš senesnių laikų – tiksliai atkartoti kosminiuose skrydžiuose dalyvavusių raketų modeliai, sumažinti daugybę kartų, informacija bei apdovanojimai už pasiekimus kosminiame modeliavime nuo 1995 m., kai mokytojas V. Karmonas kartu su savo mokiniais pradėjo dalyvauti Europos ir pasaulio čempionatuose.

Laimėjimai, vos ėmus vadovauti būreliui

Vos V. Karmonui pradėjus dirbti fizikos ir astronomijos mokytoju Radviliškyje, jis ėmėsi vadovauti moksleivių raketų modeliavimo būreliui. Netrukus, 1969 metais, įvyko pirmosios respublikinės mokinių kosminio modeliavimo varžybos. Jose V. Karmono vadovaujama komanda užėmė antrąją vietą, o vienas jos narys – Algis Remeika – tapo čempionu. Kitais metais šiose varžybose jaunieji radviliškiečiai buvo pirmieji, o A. Remeikos pagaminta raketa su parašiutu ore išsilaikė 49 min. 20 sek. – vaikinas pasiekė geriausią to meto rezultatą pasaulyje. 

Mokykloje nebuvo pirmūnas

46 metus mokytojo darbui atidavęs muziejaus įkūrėjas bei Radviliškio miesto Garbės pilietis gimė Dvilonių kaime, Švenčionių rajone. Iš pradžių mokėsi savo kaimo pradinėje mokykloje, po to – Strūnaičio 7-metėje mokykloje, dar vėliau – Švenčionėlių 7-ojoje vidurinėje mokykloje. Apie savo vaikystę ir kuo domėjosi, būdamas dar mokiniu, V. Karmonas nedaugžodžiavo, tačiau prisipažino, kad mokykloje nebuvo pirmūnas, kaip pats įvardino – „vidutiniokas“, tačiau visą laiką domėjosi fizikos uždavinių sprendimu.

Aviamodeliavimo paskaitos „užkabino“

Nenuostabu, kad V. Karmonas pasirinko studijas Vilniaus pedagoginio instituto Fizikos fakultete. Kaip sako ilgametis mokytojas ir kosminio modeliavimo entuziastas, institute buvo aviamodeliavimo įskaita. Lankydamas šias paskaitas, studentas ir pasijuto „užsikabinęs“.

Daug pasiekė ir kaip fizikos mokytojas, ir kaip kosminio modeliavimo būrelio vadovas

Baigęs pedagoginį institutą, diplomuotas fizikas išvyko dirbti mokytoju į Radviliškį, kur nuo 1968 m. dėstė fiziką ir astronomiją, taip pat daug metų buvo moksleivių raketų modeliavimo būrelio vadovu. Kaip fizikos mokytojas, V. Karmonas pasiekė eksperto kvalifikaciją, o kaip būrelio vadovui sekėsi dar geriau. Per visą laikotarpį V.Karmono būrelio nariai apie 100 kartų tapo Respublikos jaunių ir apie 40 kartų suaugusiųjų čempionais. Būrelio narių pasiekimai užrašyti tam skirtoje knygoje, lentynose rikiuojasi parsivežtos iš varžybų įvairiose šalyse taurės, medaliai ir, aišku, raketų modeliai. Pasirodo, jie ir dabar galėtų skristi.

Detalėms ir medžiagos negailėjo net savo atlyginimo

Kelionės su moksleiviais į čempionatus nemažai kainuodavo, o dar reikėdavo pirkti raketų gamybai reikalingas medžiagas, kurių Lietuvoje tiesiog nebūdavo. Prie kelionių prisidėdavo savivaldybė, o raketų gamybai skirtas medžiagas mokytojas dažnai įsigydavo už savus pinigus. Tais laikais tik nuvykus į varžybas ir susitikus su kitų šalių atstovais, būdavo galima įsigyti darbo priemonių ir medžiagų. Pavyzdžiui, šie pirkiniai buvo iš Maskvos, Varšuvos, Prahos, Trenčino (Slovakijoje).

Pomėgis reikalauja ypatingo kruopštumo

Raketų modelių konstravimu ankštose patalpose, kur mokytojas V. Karmonas beveik gyvendavo, daugiau užsiimdavo berniukai, tačiau vėliau šia veikla susidomėjo ir mergaitės. Paklausėme, ar kiekvienas sugebėtų sukonstruoti raketos modelį, jeigu mokytojas bent kiek pamokytų. „Tai kruopštus darbas, reikalaujantis valios ir gebėjimo siekti tolimo tikslo,“ – atsakė V. Karmonas. Kiekvienas raketos modelis tiksliai atkartoja konkrečias raketas, paleistas į kosmoso platybes. Ant kiekvieno muziejuje eksponuojamo raketos modelio yra ir užrašai, kas yra jo konstruktorius. Kaip sako V. Karmonas, šių užrašų darymas užima nemažai laiko, tačiau mokytojui norisi įamžinti kiekvieną savo mokinį ir jo pasiekimus.

Atlygis – geri mokiniai

Ne uždirbtus turtus ar titulus šis mokytojas vadina savo gyvenimo didžiausiu pasiekimu. Pasak V. Karmono, tai – geri jo mokiniai:

 „45 metus nenutrūkstamai užsiiminėjau tuo sportu ir pas mane ateidavo gabūs, sumanūs radviliškiečiai, su kuriais bėgome paskui jų svajonę, išbraidėme visas Radviliškio pievas, ieškodami pasimetusių modelių, kartu džiaugėmės pergalėmis įvairiuose čempionatuose, kartu liūdėjome nesėkmių atvejais arba momentais ir už tą darbą, už pergales dangus mums buvo dėkingas, padovanojęs daug pergalių, džiaugsmo ir įtampos. O kartais ir be pergalių būna džiugių momentų. Vienų varžybų metu vienas jau buvęs raketų modeliuotojas, skraidydamas virš Šeduvos (Raudondvario aerodrome), kai pakėliau į viršų rankas, man pamojavo lėktuvo sparnais. Kartais dėl to pamojavimo mokytojai ir dirba.“

Tarp buvusių kosminio modeliavimo būrelį lankiusių moksleivių yra mokslininkų, mokytojų, daktarų, inžinierių, lakūnų. Net 13 moksleivių, kurie domėjosi raketų konstravimu, baigė aviacijos mokslus. Fizikais tapo apie 50 buvusių V. Karmono mokinių.

Rita Grigalienė

Total
0
Dalinasi
Related Posts