Daugelį metų rajoną valdę konservatoriai A. Čepononis ir J. Margaitienė taip nugyveno seniau pirmavusį rajoną daugelyje sričių, kad Statistikos departamentui paskelbus duomenis, gyventojų atlyginimai atsidūrė beveik paskutinėje vietoje iš 60 savivaldybių, švietimo srityje pagal žurnalo „Reitingai“ rodiklius rajonas liko beveik paskutinis, o dabar paaiškėjo, kad ir sportas rajone merdi tiesiogine to žodžio prasme. Liepos 5 d. dėl itin prastos situacijos sporte, kai net nepanaudojamos sportui skirtos lėšos, į savivaldybės didžiąją salę rinkosi sporto entuziastai, savivaldybės administracijos direktorė , meras, administracijos darbuotojai tartis, kaip atgaivinti merdintį sportą rajone.
Vadovaujant konservatoriams šachmatų sportas visiškai sunaikintas
Vieša paslaptis, jog Radviliškio rajone vienos sporto šakos gausiai remiamos, o kitos, galima sakyti, visiškai sunaikintos. Štai anksčiau beveik kiekvienoje mokykloje buvo po šachmatų būrelį, o dabar šios sporto šakos nei klubų, nei trenerių rajone nebeliko. Priežastis paprasta – buvo pagailėta finansavimo, nebuvo sudarytos sąlygos šachmatininkams treniruotis, trūko patalpų. Įdomu tai, kad biudžete visada atsirasdavo lėšų futbolo komandai „Radviliškis“ paremti, kuriai neabejingas V. Simelis, bei karate klubui „Rytų kovotojas“ būdavo sumokamos šimtatūkstantinės sumos. Beje, šio klubo kuratorius bei savininkas yra konservatorius E. Mončauskas, administracijos direktorės J.Margaitienės kolega. Kitos sporto šakos liko podukros vietoje.
Pagal valdininkus – kalti patys sportininkai…
Pasak Savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo Laisvūno Vaičiūno, visiška netiesa, jog savivaldybė neremia vienos ar kitos sporto šakos.
„Savivaldybės skiriamos lėšos sporto programoms ir projektams nuo 2018 metų padidėjo tris kartus (nuo 50 tūkstančių eurų 2018 metais iki 150 tūkstančių eurų 2021 metais), bet pastebėta, kad sporto klubai vangiai naudojasi proga gauti lėšų savo veiklai pasinaudojant šios programos teikiamomis galimybėmis. Kai buvo skiriama 50 tūkstančių eurų, sporto klubų parengtiems ir konkursui pateiktiems projektams ir programoms būdavo paskirstomos beveik visos lėšos, o kai savivaldybės biudžete tų lėšų daugiau – pastebima tendencija, kad sporto klubai neparengia tiek projektų ir programų, kad visos lėšos pasiekų sportuojančią rajono bendruomenę“, – sakė L. Vaičiūnas.
2018 ir 2019 metais skirta po 50 tūkstančių eurų, atitinkamai panaudota 47,4 ir 19,9 tūkstančių eurų, 2020 metais skirta 135, panaudota 106,5 tūkstančių eurų, 2021 metais skirta 150, paskirstyta 98,6 tūkstančių eurų. Skelbiami ir pakartotiniai kvietimai teikti paraiškas, projektus, bet lėšų vis tiek lieka.
Tokios Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo mintys sporto entuziastus tikrai stebina – juk ne viena, o daugelis sporto šakų atsidūrė ant išnykimo ribos, o vedėjas postringauja apie „pinigų lietų“, kuris daugelio sporto šakų entuziastų net nepasiekia.
Dar viena lėšų neįsisavinimo priežasčių gali būti ta, kad šiuo metu parama ir dalinis prisidėjimas prie projektų ir programų skiriamas tik juridiniams asmenims, oficialiai įregistruotiems sporto klubams. Ne visi šiuo metu Radviliškio rajone veikiantys sporto entuziastai yra susibūrę į klubus, tuo labiau, ne visi yra tuos klubus oficialiai įregistravę.
Kokios nesusikalbėjimo priežastys?
Diskusijos metu buvo ieškota priežasčių, kodėl rajone veikiantys sporto klubai nepaima jiems skiriamų lėšų, o po tos skundžiasi lėšų stygiumi. Pasak mero V. Simelio, dėl tokios padėties galbūt trūksta susikalbėjimo tarp sportą administruojančių specialistų ir sporto entuziastų.
Kad tokio susikalbėjimo trūksta, rodo ir tai, kad savivaldybėje vykusioje diskusijoje nedalyvavo nei seniūnijų sporto metodininkai, nei pats Švietimo ir sporto paslaugų centro direktorius Vaidotas Jakavičius. O ir sporto atstovų susirinko tik keletas.
Kad sportas seniūnijose merdi, rodo ir gyventojų atsiliepimai. „Štai Šaukoto seniūnijoje sporto salę sporto metodininkė atidaro gal kartą per mėnesį ir dėl akių pakviečia pažaisti keletą vaikinukų“,- sakė šaukotiškiai.
Na, jeigu sporto metodininkai abejingi sportui, tai daug entuziastų tikrai neatsiras.
Savivaldybės administracijai – priekaištai ir dėl premijų skyrimo
Sumaištį dėl premijų skyrimo kėlė sporto veteranai – kodėl vieniems yra skiriamos premijos, o kitiems – nieko, nes šiuo metu vieni jas gauna užėmę prizines vietas, o kiti negauna.
Laukiama sporto bendruomenės pasiūlymų
L. Vaičiūnas pakvietė sporto bendruomenę aktyviai teikti pasiūlymus, kaip būtų galima pakeisti buvusios valdžios sugalvotą tvarką ir pristatė dar vieną pakeitimą, kad Individualių sporto šakų sportininkus išugdžiusiems treneriams būtų skiriama 50 procentų dydžio visų jo auklėtinių gautų piniginių prizų premija, premija sportininkams būtų skiriama jiems įgijus sporto vardą (kvalifikacijos laipsnį). Taip pat siūloma žymiai padidinti premijas neolimpinių sporto šakų čempionams ir prizininkams.
Planuojama, kad diskusijos sporto bendruomenėje dėl minėtų tvarkų pakeitimo aktyviai vyks iki rudens, o jau vėliau atnaujinti tvarkų aprašai projektai bus pateikti svarstyti Radviliškio rajono savivaldybės tarybai.
Jonas Petrikas