Konservatoriai ir socialdemokratai uždaro dar vieną mokyklą

Nors rajono valdantieji – konservatoriai, su meru A. Čepononiu priešakyje. bei socialdemokratai, vadovaujami K. Račkauskio, prieš rinkimus ir žadėjo, kad kaimuose mokyklos nebus uždarinėjamos. Pasirodo, tai buvo tik rinkiminis šou – tyruliečių nuogąstavimai, kad jų gyvenvietėje nuo kitų mokslo metų nebeliks pradinės mokyklos pildosi.
Mokyklos tapimas skyriumi – kelias uždarymo link
Prieš kelis metus Tyrulių pagrindinė mokykla tapo Radviliškio r. Šiaulėnų Marcelino Šikšnio gimnazijos Tyrulių ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyriumi. Vieša paslaptis, kad mokyklai tapus gimnazijos skyriumi ir palikus joje tik pradinukus, greitai mokykla bus uždaryta. Toks likimas   ištiko ir neseniai brangiai renovuotą  Pašušvio mokyklą.
Mokyklos uždarymas visada skaudžiai paveikia bendruomenę: gyvenvietėje panaikinamas kultūros židinys, vaikai, grįžę iš mokyklos, neturi, ką veikti – mokykloje nors būrelius galėjo lankyti, pasėdėti prie kompiuterių. Tėvai  išgyvena, kad mažus vaikus reikės anksčiau kelti, nes kelias į mokyklą pailgėja bent 20 kilometrų.
Skaičiai prieš žmogiškumą
Uždarant  kaimų bei gyvenviečių mokyklas, visada pradedama žongliruoti skaičiais, kurie įrodo, kad mokykla rajono biudžetui labai  nuostolinga. Tokiais skaičiais paremtas ir Tyrulių pradinės mokyklos uždarymas.
Pirmoji mokyklos uždarymo priežastis – mažas mokinių skaičius. 2016-2017 m. šioje mokykloje mokėsi 17 mokinių, šiais mokslo metais – 10 : 1-2 klasėse mokosi po 3 mokinius, o 4 klasėje – 4. Ketvirtokai taps penktokais ir bus vežiojami į Šiaulėnų gimnaziją, tad mokykloje beliks 6 mokiniai.
Mokyklos išlaikymas, pagal savivaldybės pateiktus skaičius, kainuoja taip pat  brangiai: iš savivaldybės biudžeto mokymui reikėtų skirti trūkstamą sumą –  11 058 eurus, Tyrulių  ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyriaus aplinkos  išlaikymui reikėtų skirti 9 690 eurų, o bendra suma, kurią reikėtų skirti iš savivaldybės biudžeto šiam skyriui išlaikyti – 20 748 eurai. Paskaičiuota, kad vieno vaiko išlaikymas šiame skyriuje kainuotų 3 458 eurus.
Išlaikymo kaštus būtų galima sumažinti
Gal vieno vaiko išlaikymas  Radviliškio r. Šiaulėnų Marcelino Šikšnio gimnazijos Tyrulių ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyriuje kainuotų ir pigiau, jeigu būtų vadovaujamasi sveiku protu. „Įdomu, kodėl nemažas mokyklos pastatas mūsų gyvenvietėje šildomas dujomis, kai šalia veikia durpių įmonė „Didysis tyrulys“ – juk kūrenti  vietinėmis durpėmis  būtų daug pigiau“, – valdininkų neūkiškumu stebisi Tyrulių gyventojai.
Be abejo, durpėmis kūrenti būtų pigiau, tačiau valdininkams logiški bei racionalūs sprendimai dažnai būna svetimi – kam taupyti, jeigu galima mokėti brangiai. Kad ir vaikų sveikatos sąskaita.
Paguoda tik tokia, kad Tyruliuose dirbanti pradinių klasių mokytoja bus perkelta į Šiaulėnų gimnaziją ir neliks be darbo. Tiesa, tyruliečių bedarbių gretas papildys valytoja, dirbanti 0,25 etato, ir  darbininkas, dirbantis taip pat 0,25 etato.
Kodėl vaikus vežioja į Šiaulėnų gimnaziją?
Jau uždarinėjant  Tyrulių pagrindinę mokyklą, tėvai klausė rajono vadovų, kodėl mokykla taps Šiaulėnų gimnazijos, o ne Radviliškio progimnazijos skyriumi – juk miesto mokyklose geresnė mokymo kokybė. Tada išsamaus atsakymo nebuvo sulaukta, tėvams buvo paaiškinta, kad toks sprendimas ir viskas.
Kyla mintis, kad  kaimų mokyklas paverčiant  gimnazijų skyriais, siekiama išsaugoti  miestelių gimnazijas. Tokiu „donoru“  nykstančiai Grinkiškio gimnazijai tapo Pašušvio pagrindinė mokykla.
Šiuo atveju Tyrulių pradinukai galimai padės išsaugoti Šiaulėnų gimnazijos pradinių klasių skyrių, kuris nėra gausus – 2 klasėje mokosi 10 mokinių, su tyruliečiais pradinukais būtų 13, 3 klasėje – 12 mokinių, su tyruliečiais bus 15.
Beje, Šaukoto pagrindinė mokykla taip pat tapo Šiaulėnų gimnazijos skyriumi, tad šaukotiškiai turėtų ruoštis žiniai, kad  jų  miestelyje  mokykla  apskritai uždaroma.
Vaikai bus ugdomi kokybiškiau
Nutarime likviduoti Tyrulių pagrindinės mokyklos skyrių rašoma, kad Šiaulėnų gimnazijoje vaikai „mokytųsi geresnėse, ugdymo priemonėmis turtingesnėse ugdymo aplinkose, didesnėje bendruomenėje turėtų geresnes sąlygas bendruomeniškumo ugdymui ir saviraiškai; maitintųsi vietoje pagamintu, geresnės kokybės maistu“. Visa tai gerai, tačiau ar visi šie privalumai nenublanksta prieš mažo vaiko miego bei poilsio poreikį, kai į mokyklą reikia ruoštis daug anksčiau, o mokykliniu autobusu į namus parvežti vaikai būna per daug pavargę ruošti pamokas – juk kalbama apie pradinukus.
Gyvenvietė pasmerkiama išnykimui
Valdininkų sprendimas uždaryti Tyrulių pradinę mokyklą, pasmerkia gyvenvietę išnykimui. Jau dabar tyruliečiai juokauja, kad čia gyvena apie 30 žmonių. Tačiau žmonės turėjo vilties, kad  galbūt rajono valdžia čia nupirks socialinius būstus – juk yra pradinė mokykla, nutiestas kelias, gal atsikeltų gyventi jaunos šeimos, turinčios automobilius… Nelikus  pradinės mokyklos, tokios viltys pasmerktos  – jauna šeima nesirinks gyvenvietės, kurioje arti nėra mokyklos, juk visi tėvai pirmiausia pagalvoja apie vaikus, jų ugdymosi bei laisvalaikio praleidimo galimybes.
O juk rajono meras neseniai sakė, kad mokyklos nebus uždarinėjamos…
Beje, ir LR Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas E. Jovaiša, viešėdamas Radviliškyje, sakė, jog vyriausybė dės visas pastangas, kad visuose kaimuose išliktų pradinės mokyklos ir vaikai ankstyvoje vaikystėje nebūtų atplėšti iš jiems įprastos aplinkos. Realybė, pasirodo, visai kitokia…
Gyvenvietėje – dar vienas pastatas vaiduoklis?
Tyruliečiai  svarsto, kas bus su nemažu mokyklos pastatu. „Mokyklos pastatas suremontuotas, šildomas, kas bus su juo, kai nebeliks mokyklos? Gal kas nors nupirks, o jeigu nenupirks, jis virs pastatu – vaiduokliu, kokių gyvenvietėje yra nemažai“,- sakė tyruliečiai.
„Blogai, kai prieš rinkimus rajono valdantieji – konservatoriai ir socialdemokratai žadėjo, kad mokyklos nebus uždarinėjamos, o darbai po rinkimų rodo visai ką kitą. Bet dar blogiau, kad tokiomis partijų rinkiminėmis melagystėmis žmonės patiki. Pritariu gyventojų nuomonei, kad reikėjo ne pardavinėti Tyruliuose butus, o juos suremontavus apgyvendinti socialiai remtinus žmones – tada nereikėtų uždaryti pradinės mokyklos“,- sakė  „Radviliškio krašto bendruomenės“ pirmininkas Gediminas Lipnevičius.

„Radviliškio krašto“ informacija

Exit mobile version