Konkursą organizavo savivaldybės administracija, o atsakys mokyklų direktoriai

Konkursą organizavo savivaldybės administracija, o atsakys mokyklų direktoriai

Radviliškio rajono savivaldybė, per Švietimo ir sporto paslaugų centrą (ŠSPC) organizavusi konkursą ir pirkusi rajono mokinių maitinimo paslaugą iš UAB „Bruneros“, kaip sakoma, „susimovė“. Savaitraštis „Radviliškio kraštas“ jau rašė, kad  „Bruneros“, įsipareigojusi tiekti mokyklų valgykloms ekologišką maistą, šios sutarties sąlygos nevykdė. Beje, tai Tarybos posėdyje patvirtino ir „Bruneros“ generalinė direktorė  Rima Vinčaitė.

Skandalas įgavo pagreitį

Kadangi skandalas dėl  ekologiškų maisto produktų nebuvimo įgavo didelį pagreitį – juo susidomėjo ir specialiosios tarnybos, o  rajono valdantieji  ėmėsi operatyviai spręsti problemą, prikurdami naujų nuostatų, kurios nebuvo numatytos  viešųjų pirkimo sutartyse bei visą atsakomybę perkeldami direktoriams.

Tarybos posėdyje  savivaldybės Juridinio skyriaus vedėjas Arnas Matuzevičius Tarybos nariams   pranešė, kad savivaldybės Tarybos narys – meras A. Čepononis ir kiti Tarybos nariai privalo kontroliuoti mokyklų direktorius, kurie privalo užtikrinti rajone mokinių maitinimą, jį organizuoti ir kontroliuoti. Pasak jo, Tarybos narys – meras bei kiti Tarybos nariai negali nereaguoti į viešumoje pasirodžiusią  informaciją apie pažeidimus šioje srityje ir tiesiog privalo priimti naujas nuostatas, kurių nebuvo sutartyse. Tai neįtikino Tarybos narių, atstovaujančių opozicijai.

Beje,  įdomu, kaip savivaldybės Taryba galėjo  kontroliuoti mokyklų vadovų veiklą, jeigu Tarybos nariai nebuvo supažindinti su šios paslaugos viešųjų pirkimų sutartimis bei su mokyklomis pasirašytomis sutartimis? Apie šiuos klausimus  neužsiminė, o gal nenorėjo užsiminti Juridinio skyriaus vedėjas. Mokyklos net neorganizavo  maitinimo paslaugos pirkimo konkurso – jį organizavo mero  bendrapartiečio konservatoriaus Vaido Jakavičiaus vadovaujamas ŠSPC.

Naujame nutarime – atsakomybė mokyklų vadovams

Valdančiųjų paruoštose naujose nuostatose numatoma, kad besikartojant pažeidimams dėl mokinių maitinimo, mokyklų direktoriai inicijuotų sutarties nutraukimą ir patys vykdytų viešąjį pirkimą maitinimo paslaugoms pirkti.

Kad  mokyklų direktoriai privalo kontroliuoti mokinių maitinimo procesą, numato ir įstatymas, tačiau tai rajone galimai praktikuojama nebuvo.

Anksčiau pačios mokyklos vykdydavo produktų pirkimus, tačiau jau kurį laiką  savivaldybės administracija organizuoja konkursą  mokinių maitinimo paslaugai pirkti  per ŠSPC. Šį kartą, kaip praėjusį kartą, jį   laimėjo  UAB „Bruneros“ – buvęs „Kretingos maistas“.

Įdomu, kad anksčiau mokinių maitinimo paslauga rajono biudžetui kainavo 167 tūkst. eurų, o dabar – apie 1 mln. 120  tūkst. eurų. Kodėl toks didelis sumų skirtumas už tą patį laikotarpį, manome, atsakys šį konkursą pradėjusios tirti teisėsaugos institucijos.

Dar viena įdomi detalė –  jau seniai mokyklų vadovai neturi savo buhalterijų, viskas sutelkta  vienose rankose – ŠSPC, kuriam vadovauja  konservatorius V. Jakavičius.

Paaiškėjus pažeidimams, susijusiems su  mokinių maitinimu, vėl bandoma atkurti senąją tvarką –  mokyklų direktorius įpareigoti vykdyti viešuosius pirkimus ir nutraukti  juos netenkinančias sutartis.

Opozicija pasisakė prieš

Prieš šias absurdiškas nuostatas  pasisakė opozicijoje esantys Tarybos nariai. Pirmasis pasisakė  Tarybos narys G. Lipnevičius, stojęs ginti direktorių: „Visi įstatymai jau sukurti ir kitų kurti nereikia, šie reikalavimai yra pertekliniai“.

Kitų Tarybos narių nuomone, mokinių maitinimo paslaugos kontrolei rajone reikėtų sukurti vieną komisiją, susidedančią iš teisininko bei  maisto specialistų, nes  mokyklose iš direktoriaus, darbų bei dailės mokytojų sudarytos komisijos – niekinės. Šie argumentai neįtikino valdančiųjų.

Už tai, kad mokyklų vadovai  taptų maisto bei viešųjų pirkimo specialistais ir prisiimtų visą atsakomybę, balsavo: konservatoriai  A. Čepononis, S. Dišlė, A. Grabauskas, K. Dainius, E. Pranevičius, I. Palionienė,  P. Kablys, J. Kvėglys, S. Nakutis, A. Budrikas, G. Verdingas; „valstiečiai“ J. Povilaitis, K.  Dambrauskas,  V. Krikščiūnas.

Prieš šį sprendimą balsavo nepartiniai V. Aleknienė ir G. Lipnevičius.
Socialdemokratai ir „darbiečiai“ neišreiškė savo nuomonės – nebalsavo.

P.S. Beje, pasak pačių mokyklų vadovų, jeigu turėtų galimybę, sutarčių su „Bruneros“ seniai būtų atsisakę. Tačiau jie  – ne visagaliai. Jų nuomone,  tik  pabandžius nutraukti sutartį su „Bruneros“,  pradėtų aktyviai dirbti šios įmonės teisininkai ir mokyklų direktoriai galimai liktų kalti. O ar jų stotų ginti valdantieji, patys organizavę konkursą ir prikūrę perteklinių bei absurdiškų nuostatų  – klausimas

Jonas Petrikas

Exit mobile version