Konferencijoje – geros idėjos ir iššūkiai 2018 metams!  

  Konferencijoje - geros idėjos ir iššūkiai 2018 metams!  

Gruodžio 28 dieną  į Radviliškio Vinco Kudirkos progimnazijos aktų salę rinkosi  konferencijos „Sveikas mokytojas –sėkmingo ugdymo garantas -6‘‘  dalyviai  ne tik iš viso rajono, bet ir iš Raseinių, Biržų, Klaipėdos, Šiaulių. Pilnutėlė salė tik patvirtino, kad mokslinė-praktinė konferencija – vienas patraukliausių ir  laukiamiausių renginių rajone. Susirinkusius nuotaikingai pasveikino  konferencijos sumanytoja ir  organizatorė, progimnazijos direktorė Rasa Dagienė. Renginio pradžioje  sveikinimo žodį tarė Radviliškio rajono savivaldybės administracijos gydytoja Aistė Ginaitienė. Ji pasidžiaugė gražia tradicija tapusiu renginiu ir palinkėjo sėkmės.

Jau pirmasis pranešimas Pozityvių sąveikų konstravimas kasdienybėje visus nuteikė pozityviai mąstyti ir veikti. ŠU SGNSF Specialiosios pedagogikos katedros docentė, socialinių mokslų daktarė Renata Geležinienė  kalbėjo apie  (ne) pageidaujamą elgseną bei pozityvaus elgesio skatinimo sistemą. Pristatė  pageidaujamos elgsenos konstravimo strategijas, kurių  taikymas ugdymo (si) praktikoje inicijuoja mokinių pozityvių nuostatų į aplinką ir veiklą formavimą (si). Kalbėjo ir apie bendradarbiavimą su tėvais, apie tai, ko nereikėtų daryti ir ką reikėtų daryti, kaip tinkamai užprogramuoti vaiką, kad jo elgesys  keistųsi. Lektorė  at­krei­pė dė­me­sį į vieną paprastą, bet paveikią taisyklę –  4:1(keturi pagyrimai ir vienas draudimas). Pakvietė mokytojus eksperimentuoti ir taikyti praktikoje pasiūlytas strategijas. Palinkėjo labiau pasitikėti vieni kitais, įtraukti visą mokyklos bendruomenę į pozityvaus  elgesio konstravimą.

Dvi jaunos žavios projekto ,,Tu – ne vienas!“ komandos narės Kaja Elena Brilė ir Odeta Šakėnaitė kon­fe­ren­ci­jo­je pri­sta­tė pra­ne­ši­mą Mokytojų kentėjimas nuo neišsakomo/nepasidalinto emocinio krūvio. Psichologė Kaja Elena Brilė kalbėjo apie per didelį emocinį krūvį, tenkantį mokytojams, apie tai, kaip kiekvienas iš  mūsų galime padėti sau . Pasiūlė paprastus, bet ganėtinai veiksmingus  būdus: išmokti atpažinti ir valdyti emocijas, išdrįsti kalbėtis apie tai, pabandyti rašyti dienoraštį, nupiešti emocijas, užsiimti malonia veikla. Odeta Šakėnaitė , Vytauto Didžiojo universiteto Sveikatos psichologijos magistro II kurso studentė, konferencijos dalyvius iš­sa­miai  supažindino su VDU studentų ir absolventų internete parengtu socialiniu projektu „Tu – ne vienas‘‘ ir akcentavo, kad čia kiekvienas gali rasti reikalingą psichologinę ir emocinę pagalbą. Pagalbos linijoje galima pateikti (ne) asmeninius klausimus, į kuriuos atsakys psichologijos ir kitų socialinių mokslų specialistai. Jų atsakymai bus publikuojami. Tokiu būdu bus kuriama praktinių situacijų bazė. Parodė ir paaiškino, kaip ir į kokias kategorijas suskirstyti straipsniai.

Jurga Misiūnienė, socialinių mokslų (psichologija) daktarė, Vytauto Didžiojo universiteto lektorė, sa­vo pra­ne­ši­mą – „Būti gabaus mokinio mokytoju: kaip išvengti perdegimo?“ – pra­dė­jo klausimais: koks mokyklos ir mokytojo vaidmuo gabių vaikų ugdyme? Kokie lūkesčiai keliami mokytojui, norinčiam dirbti su gabiu vaiku? Kaip išsaugoti psichologinę sveikatą ir išvengti profesinio perdegimo? Atsakydama į šiuos klausimus, lektorė atkreipė dėmesį į savybes, kuriomis turėtų pasižymėti efektyvus gabaus vaiko mokytojas, į pasekmes, kokias turi darbas su gabiais mokiniais. Akcentavo, kad gabių vaikų ugdymas mokykloje yra komandinis darbas, patarė mokytojams  saugoti savo asmeninį laiką, bendrauti ne tik su kolegomis, išdrįsti  kreiptis pagalbos, kelti dalykines  ir  asmenines kompetencijas.

Be abejo, labiausiai konferencijos dalyvius  intrigavo žinomo psichologo, rašytojo Andriaus Kalugino  pranešimo pavadinimas Apie tai, kas nužudo aistrą darbui, žmogui ir ….Lektorius, padėkojęs už pakvietimą į konferenciją, žaismingai kalbėjo apie rutiną, susilpnėjusią motyvaciją, amžių ir nuovargį-pagrindinius aistros ,,žudikus‘, aptarė, kaip skiriasi žmonių požiūris į tuos pačius dalykus. Psichologas tikino, jog norint ,,atjaunėti‘‘ reikia  išmokti į žinomus dalykus žvelgti su nuostaba, išmokti ne tik nustebti , bet ir nustebinti, dažnoje situacijoje pasitelkti ,,naujoko protą‘‘. Paragino ne­bi­jo­ti svajoti, keis­tis, nes tik tuo­met pa­vyks išsaugoti aistrą darbui, žmogui ir… Juolab, kad  sausis-puikus naujų iššūkių, idėjų metas.

Agnė Kuprytė-Ivanauskienė, psichoterapeutė, Radviliškio Vinco Kudirkos progimnazijos psichologė, savo pranešime Kolega kolegai psichologas?!  išsamiai ir detaliai apžvelgė, kaip kolega kolegai (ne) gali padėti, kaip galima susikurti sau ir kitiems palankią aplinką, kaip valdyti emocijas. Lektorė patarė  neteisti kitų, ugdytis savivertę, būti žemiškiems, ieškoti bendrystės, o ne skirtumų, skirti laiko tiems, kurių nemėgstame, ir pakvietė priimti iššūkį –pabandyti laikytis šių  nurodymų  naujais metais, nes,  psichologai sako, kuo žmogus universaliau ir lanksčiau bendrauja, tuo daugiau jis pasiekia gyvenime.

Vytauto Didžiojo universiteto Socialinių mokslų daktaras, sociologas Dainius Genys savo pranešime Profesinės pedagogų ligos ir vaistai nuo jų   bandė  plačiau pažvelgti į mokytojo situaciją Lietuvoje, kylančias problemas, paanalizuoti, kaip mes save įsivaizduojame ir kokie  atrodome užsieniečiams, kaip nepaskęsti beprasmybėje, surasti vietą pasaulyje. Pasak lektoriaus, pagrindinis uždavinys-ugdytis kilnų individualizmą ir jausti atsakomybę  už pasaulį. Konferencijos dalyviams palinkėjo tikėjimo ir optimizmo bei pasiryžimo tapti valingais savo gyvenimo herojais, nes tai, pasak lektoriaus, efektyviausias vaistas nuo beprasmybės.

Ariana Rastauskaitė, tarptautinio protokolo ir etiketo konsultantė, savo pra­ne­ši­me Sąmoningas valgymas ir tinkamas elgesys prie stalo – dar vienas raktas į gerą savijautą aptarė, kas yra yra sąmoningas valgymas, kokia dėmesingo valgymo nauda ir kaip nelengva senus įpročius pakeisti. Pasak lektorės, sąmoningas valgymas daugumai žmonių – tikras iššūkis. Pakvietė patiems tuo įsitikinti. Konferencijos dalyvius pavaišinusi kūčiukais  paprašė sąmoningai  juos suvalgyti-susitelkti į spalvą, kvapą, skonį, garsą ( traškėjimą). Ir, ko gero, ne visiems  pavyko sąmoningai suvalgyti kūčiuką? Lektorė kalbėjo ir  apie socialinių žinių ir įgūdžių naudą, apie tinkamą elgesį prie stalo, priminė keletą primirštų  ar neišmoktų taisyklių, kurios  padeda  jausti jaukiai net ir nepažįstamų žmonių draugijoje. Tai turbūt  buvo pats netikėčiausias konferencijos pranešimas.

Konferencijos pabaigoje progimnazijos direktorė Rasa Dagienė  širdingai  padėkojo visiems konferencijos dalyviams ir  palinkėjo išmokti  džiaugtis, išdrįsti stebinti vieni kitus ir nusiteikti naujiems 2018 metų iššūkiams.

O konferenciją dalyvius maloniai stebino ir konferencijos rėmėjų – UAB „BIOK laboratorija“, UAB „Eurovaistinė“ -dovanėlės, ir Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuro  nemokama sveikatos patikra, ir kvapnios bei sveikatingos Jadvygos arbatos, ir  nuoširdus organizatorių dėmesys, ir pagražėjusi bei atsinaujinusi mokykla. Tikimės, kad kiekvienas išsinešė tai, kas jam svarbu, aktualu, kad visi kartu ir kiekvienas atskirai pajuto norą keistis ir keisti. Tereikia, kad gausūs šventiniai linkėjimai virstų darbais, duotų rezultatų ir kitąmet  vėl sukviestų į konferenciją  gražų būrį dalyvių.

                      Radviliškio Vinco Kudirkos progimnazijos  mokytoja Danutė Blužienė

Exit mobile version