Paskutiniame Radviliškio rajono savivaldybės tarybos posėdyje uždegta žalia šviesa projektui „Papildomų maisto / virtuvės atliekų apdorojimo pajėgumų sukūrimas Šiaulių regione“. Kaip tie „pajėgumai“ atrodys, dar nežinia, užtat kaina – įspūdinga. VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centrui (ŠRATC) šio projekto vykdymui reikės apie 5 milijonus eurų su PVM. Radviliškio rajono savivaldybės dalis – 86 016 eurų iš gyventojų kišenės. Manoma, kad dėl tokių investicijų neišvengiamai dar ne kartą kils atliekų surinkimo paslaugos mokestis, kuris prieš tai vykusiame Tarybos posėdyje padidintas net 40 procentų – nuo 30 iki 42 eurų asmeniui. Už tai nubalsavo mero vadovaujami socialdemokratai, „Lietuvos valstiečių ir žaliųjų“ partija, Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“, liberalai, buvę „darbiečiai“ ir vienas „žaliasis“…
Komitete – priešprieša
Investicijų ir kaimo reikalų komiteto posėdyje paaiškėjo, kad tie patys politikai paišlaidauti nori dar labiau. Planuojama, kad už minėtus 5 milijonus Jurgeliškių kaime, Šiaulių rajone bus statomas technologinis pastatas, įrengiama atliekų priėmimo, pirminio atliekų išvalymo, paruošimo kompostavimui technologinė linija bei kiti įrengimai komposto iš maisto bei žaliųjų atliekų gamybai. Radviliškio rajono savivaldybės tarybos narys, opozicinės frakcijos lyderis Gediminas Lipnevičius pasiūlė sudaryti darbo grupę, kuri patikrintų tokių lėšų skyrimo naujiems įrengimams pagrįstumą – kodėl tam reikia, pavyzdžiui, ne 3,5 milijonų eurų, o būtent 5 milijonų eurų? Pasiūlymą dėl darbo grupės sudarymo palaikė TS-LKD frakcijos atstovas, Tarybos narys Romas Kalvaitis bei pats siūlymo sumanytojas G. Lipnevičius, tačiau trys politikai – „valstietis“ Aurimas Gaidžiūnas, socialdemokratų frakcijai priklausantis Jurgis Baublys bei demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ narys Justas Malinauskas – siūlymo sudaryti darbo grupę nepalaikė. Kiek keista tai, kad J. Baublys komiteto posėdyje išreiškė abejones dėl tokių investicijų tikslingumo – esą radviliškiečiai daug maisto atliekų nesurinks ir tai neatsipirks, tačiau balsavo taip, kad projektas be jokių patikrinimų būtų pradėtas vykdyti.
Tarybos narys suabejojo
Socialiniuose tinkluose Tarybos narys G. Lipnevičius rėžė be užuolankų: „Kai žmonės dėl nepritekliaus perka pasibaigusio galiojimo maistą, jie (valdantieji, aut. pastaba) užsimojo maisto atliekas surinkinėti tonomis. Klausimas: iš kur? Ar tai nebus tik „popierinis“ deklaravimas ir pinigų įsisavinimas?“ Prie projekto lėšomis prisidės septynios savivaldybės ŠRATC dalininkės, bus skirti „europiniai“ pinigai, tačiau radviliškiečiai mokesčių mokėtojai vis tiek nemažai lėšų turės surasti iš savo kišenių. Šiuos nuogąstavimus G. Lipnevičiui išsakius Tarybos posėdyje, nuomonių būta įvairių. Balsuojant posėdyje, 5 Tarybos nariai „susilaikė“, tai yra, švelniai nepritarė galimam lėšų švaistymui, tačiau tiek balsų nepakako, kad sprendimas nebūtų priimtas. Prieš balsuojant už šį sprendimą, frakcijos lyderis G. Lipnevičius merui K. Račkauskiui priminė, kad Investicijų ir kaimo reikalų komiteto posėdyje buvo svarstomas klausimas dėl darbo grupės tirti skiriamų lėšų pagrįstumą sudarymo bei pasiūlė merui bei savivaldybės administracijai dar kartą tokį pasiūlymą apsvarstyti. Meras tik trumpai pasidomėjo, ar šiam G. Lipnevičiaus siūlymui komitete buvo pritarta, o išgirdęs, kad du komiteto nariai idėją palaikė, du balsavo prieš, o vienas „susilaikė“, atsakė: „Palaikymo nesulaukė, todėl ir nesvarstysime“. Beje, į akis krito tai, kad Tarybos posėdyje G. Lipnevičiui akivaizdžiai buvo trukdoma kalbėti ir užduoti klausimus…
„Pasiuntė“ pas koalicijos partnerius
Merui K. Račkauskiui paklausimas apie tai, kodėl nebuvo leista sudaryti darbo grupės lėšų pagrįstumui nustatyti, buvo išsiųstas ir raštu. Juk savo prašymą G. Lipnevičius pakartojo ir Tarybos posėdyje, tačiau tai netgi nebuvo svarstoma. Deja, konkretaus atsakymo nesulaukėme: mero patarėjas Linas Garbenis atrašė, kad nei meras, nei mero patarėjas negali atsakyti į šį klausimą bei patarė kreiptis į mero koalicijos kolegas…
ŠRATC: pritarė ne visos savivaldybės
VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro viešųjų ryšių specialistė Rasa Gelžinytė informavo, kad minėto projekto įgyvendinimui ir prisidėjimui prie jo jau pritarė 5 regiono savivaldybės iš 7, Pakruojo rajono savivaldybės taryba sprendimo prisidėti prie šio projekto 2025 m. sausio 30 d. posėdyje nepalaikė. Į Akmenės rajono savivaldybės paskutinio tarybos posėdžio (2025 m. vasario 24 d.), darbotvarkę, nors ir buvo planuota kitaip, šis klausimas netgi nebuvo įtrauktas. Paklausta, ką reiškia, kad Pakruojo rajono savivaldybė nusprendė projekte nedalyvauti, R. Gelžinytė atsakė, kad ši savivaldybė lėšų neskirs, o projekto įgyvendinimui reikalingos lėšos bus perskirstytos toms savivaldybėms, kurios nusprendė projekte dalyvauti. Ar dėl naujojo sumanymo kils mokesčiai už atliekų surinkimą, ŠRATC atstovė negalėjo atsakyti vienprasmiškai: „Svarbu pažymėti, kad vietinės rinkliavos dydį lemia visos su atliekų surinkimu ir tvarkymu susijusios sąnaudos, todėl galimi rinkliavos dydžio pokyčiai priklausys nuo bendros atliekų tvarkymo sistemos kaštų, įskaitant sąvartynų išlaidas, perdirbimo pajėgumus ir teisinius reikalavimus.“ Vėliau pridedama: „Konkrečiai dėl šio projekto statybos ir jam būtinos įrangos atliekų tvarkymo kaina gyventojams nedidės, nes šis projektas bus vykdomas 85 proc. ES lėšomis ir tik 15 proc. prisidedant savivaldybėms iš biudžetų“.
Rita Grigalienė