Kiekvienas vaikas turi teisę būti mylimas ir prižiūrimas visada

Nors šalyje ir paskelbtas karantinas dėl Korona viruso (COVID-19) plitimo, vaiko teisių gynėjai tęsia darbą ir reaguoja į pranešimus dėl galimų vaiko teisių pažeidimų. Gaila, bet tokių pranešimų yra ir šiuo metu, kada, atrodytų, reikia ypatingai saugoti ir mylėti vienas kitą, rūpintis ir atjausti, nes sveikata – tai ne vien gera fizinė savijauta, bet ir emocinė gerovė.

,,Susidūrus su pavojais sveikatai ir šalyje paskelbus karantiną, dalis žmonių lieka namuose. Tėvai susiduria su abejonėmis kuo užimti vaikus, kad laiko leidimas kartu būtų ne tik smagus, bet ir produktyvus. Pirmiausia padėkite vaikams pasijausti saugiai, supažindinkite juos su tuo, kas vyksta. Atsakingai parinkite informaciją, tai turėtų būti aiškiai suformuluota ir pateikta atsižvelgiant į vaiko amžių bei išsivystymą, o suaugusieji turi savo pavyzdžiu demonstruoti susiklausymą ir rimtį“, – sako Šiaulių apskrities VTAS mobiliosios komandos (MK) psichologė Neringa Jankauskaitė.

 Psichologė pataria, kaip parinkti informacijos pateikimą, kuris būtų aiškus bet kokio amžiaus vaikams, kad jie suprastų, kokia situacija yra ir kaip saugotis viruso. Štai vienas pavyzdžių, kuriuo siūlo pasinaudoti psichologė: Vilniaus Šilo mokyklos spec. pedagogės Vaida ir Sigita bei psichologė Ieva sukūrė socialinę istoriją apie užsikrėtimo virusu prevenciją ir karantiną: 

http://vilniaussilomokykla.lt/papasakokime-vaikams-apie-korona-virusa/?fbclid=IwAR3fSUvh8p-EMuUjPDVsFr7UKf9DH8Z4VKjg9H8KjXGEdRE6IzX35TjOUcw

Gyvenimas karantino sąlygomis turi būti susiklausymo ir atjautos metas

Psichologė pabrėžė, kad gyvenimas karantino režimu neturėtų smarkiai išderinti šeimos. Jokiu būdu negalima ignoruoti vaikų klausimų apie karantiną ir ligą, net jeigu jie labai vaikiški. Esant daugiau laisvesnio laiko suaugusieji jokiu būdu laisvalaikio neturėtų užpildyti alkoholio vartojimu, negalima apleisti vaikų, kaip ir visos šeimos.

,,Jeigu netaikomas saviizoliacijos režimas, užsiimkite su vaikais aktyvia fizine veikla gryname ore atokiau nuo kitų žmonių, tai padės prasiblaškyti, pagerins fizinę savijautą bei miego kokybę.  Siekiant užtikrinti gerą vaiko savijautą bei saugumą rekomenduojama tėvams pirmiausia pasirūpinti savo psichologine būsena. Jei patys negebate tuo pasirūpinti, ieškokite paramos, kreipkitės į artimuosius, draugus, esant poreikiui – susisiekite su psichikos sveikatos specialistais – jie pasiekiami telefonais“, – sako Šiaulių apskrities VTAS mobiliosios komandos (MK) psichologė Neringa Jankauskaitė.

Šeimos nepaliktos be pagalbos

Šiaulių apskrities vaiko teisių apsaugos mobiliųjų komandų (MK) specialistai ir toliau dirba su šeimomis, darbas vykdomas nuotoliniu būdu, bendraujant telefonu bei kitomis nuotolinio ryšio priemonėmis. Pasikeitus darbo sąlygoms specialistai bei šeimos susiduria ir su sunkumais bendraujant. ,,Problema iškyla tada, kai su kai kuriomis šeimomis neįmanoma susisiekti telefonu, kartais jie būna išjungti. Sunku realiai įvertinti šeimos situaciją nebendravus gyvai. Tokiu atveju MK specialistai palaiko ryšius su kitais specialistais, atsakingais už šeimos priežiūrą, renka informaciją, tariasi dėl galimų pagalbos būdų, įvertina šeimos pasiruošimą spręsti problemas. MK specialistai suteikia šeimoms palaikymą bei emocinę paramą šiuo kriziniu laikotarpiu“, – sako Šiaulių apskrities VTAS mobiliosios komandos (MK) psichologė Neringa Jankauskaitė.

Nuo kovo 16 d. Vyriausybė šalyje paskelbė karantiną. Tokios griežtos priemonės ligai suvaldyti taikomos pirmą kartą per Lietuvos nepriklausomybės laikotarpį. Taigi, šalis turi išmokti gyventi pasikeitusiomis sąlygomis.

Sužinojus apie smurtą prieš vaiką ar kitus vaiko teisių pažeidimus, reikia pranešti tel. Nr. 112 arba Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybai.

Visus specialistų kontaktus rasite: www.vaikoteises.lt, kontaktų skiltyje.

Total
0
Dalinasi
Related Posts