Birželio 18 d. Radviliškyje, prie Eibariškių tvenkinio, vyko „Pirties diena“. Šventė tikrai padarė stebuklą – „greituoju būdu“ išvalė Eibariškių tvenkinio vandenį. Tiesa ne už dyką – o „tik“ už daugiau nei 8 tūkst. eurų iš rajono biudžeto.
Tvenkinio vanduo stebuklingai tapo švarus
Birželio 7 d. higienos specialistams tikrinant Eibariškių vandens telkinį paaiškėjo, kad žarninių enterokokų ir žarninių lazdelių skaičius viršija leidžiamas normas. Tai buvo paviešinta Radviliškio savivaldybės tinklalapyje.
Tarybos nariui G. Lipnevičiui iškėlus šią problemą socialinėje erdvėje, kas atsakys už vaikų ir pirtininkų sveikatą, netikėtai buvo valdininkų susizgribta ir atlikti pakartotiniai tyrimai, po kurių vanduo tapo tinkamas maudynėms.
Jau prie šio tvenkinio buvo numatyta organizuoti ir „Pirties dieną“, iš kurios tikėjosi pasipelnyti pirtininkai, šventes aptarnaujantys verslininkai, įvairių lipdukų bei ženkliukų gamintojai, vantų rišėjai. Be abejo, toks akibrokštas, kad tvenkinio vanduo netinkamas maudytis nuliūdino šventės organizatorius – „Lietuviškos pirties bičiulių draugiją“.
Nežinia kas atsitiko – ar higienos specialistams buvo įsakyta parašyti, kad tvenkinio vanduo jau švarus, ar jis tikrai per trumpą laiką pagerėjo, tačiau birželio 13 dieną Radviliškio rajono savivaldybės administracijos prašymu Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos Šiaulių skyrius pakartotinai atliko Radviliškio rajono Eibariškių maudyklos vandens mikrobiologinį tyrimą ir įvertinus tyrimų duomenis, tai yra žarninių enterokokų skaičius buvo 11, nustatyta, kad vanduo tvenkinyje atitinka maudyklų vandens higienos reikalavimus ir yra tinkamas maudymuisi. Tad šventė buvo išgelbėta.
Suma neatrodo per didelė
Pradėjus domėtis su pirtimis susijusiais renginiais, paaiškėjo, kad toks renginys kaip „Pirčių diena“ keliauja po visą Lietuvą. Šioje šventėje susitinka pirtininkai, reklamuoja savo paslaugas. Dar organizuojama paskaita apie pirties naudą žmogaus organizmui. Niekas nesiginčija, kad ji nemaža – kaitinantis pirtyje išsivalo organizmas, vanojimasis pagerina odos būklę. Radviliškyje pirtininkų šventė truko apie 5 valandas.
„Radviliškio krašto“ redakcijos žurnalistai net du kartus kreipėsi į Savivaldybės administraciją, prašydami pateikti sąmatą, kiek biudžetui kainavo ši šventė ir kiek konkrečiai kainavo kiekviena paslauga: pirčių nuoma, vantos, filmavimas, edukacija ir kt. Kai kainos parduotuvėse auga kosminiu greičiu, tikrai įdomu buvo sužinoti, kiek kainavo ši kelių valandų pramoga.
Pasirodo, ne tiek ir mažai. Pateiksime brangesnių paslaugų įkainius. „Pirčių dienoje“ vantos, pirties nuoma kainavo 820 eurų, renginio vietos įrengimas, vedimas, kėdžių nuoma – 700 eurų, įrangos nuoma – 400 eurų, pirties ir mikroautobuso nuoma – 520 eurų, organizavimo paslaugos – 340 eurų. Tiesa, dar pirtininkams buvo sumokėta ir už kurą atvykimui į šventės vietą ir parvykimui į namus. Kadangi „Pirties dienoje“ dalyvavo keli pirtininkų klubai, suma už kurą tikrai nemaža. Įdomiai čia išeina – į šventę susirenka bičiuliai pirtininkai, reklamuoja savo verslą, pasidžiaugia susitikimu ir jiems už tai dar sumokama rajono biudžeto pinigais. Kur geriau rasi?
Tiesa, dar renginys buvo filmuojamas, už filmavimą buvo sumokėta 600 eurų. Pasiteiravus savivaldybės administracijos, kokiu tikslu renginys buvo filmuojamas, atskriejo atsakymas: „Dėl filmavimo tikslo reikėtų teirautis organizatorių“. Taigi sumokami nemaži pinigai neaišku kokiu tikslu.
Taip pat savivaldybės administracijos pasiteiravome, ar kelių valandų šventės suma nėra per didelė – 8016 eurų. Buvo atsakyta, kad šie keli tūkstančiai eurų yra niekis, svarbu, kad žmonėms buvo smagu.
Taigi tokia realybė – organizuojamos brangios šventės, eurai taškomi į kairę ir į dešinę, tačiau nesurandama lėšų kompensuoti rajono gyventojams nemokamą važiavimą vietiniais autobusais ar pamažinti žemės mokestį. Beje, radviliškiečiai pastebėjo, kad šiemet įvairioms šventėms tiesiog lyja biudžeto pinigais. Manome, atsakymas paprastas – artėja rinkimai ir savivaldybės ponai nori pasireklamuoti už valdiškus pinigus.
Jonas Petrikas