Kas dedasi Lizdeikos gimnazijoje?

Lizdeikos gimnazijos vienuoliktokės interviu LRT televizijai sukėlė tikrą audrą. Atėjus naujam rajono vadovui, merui K. Račkauskiui ir pradėjus eiti mero pareigas, skandalai mokyklose veja vienas kitą. Jau buvome rašę apie tai, kaip meras susidorojo su V. Kudirkos progimnazijos direktore. Šį kartą dėmesio centre – Lizdeikos gimnazija.

Praėjusią savaitę itin skambiai ir plačiai radviliškiečių socialinių tinklų paskyrose nuvilnijo radviliškietės Akvilės Korsakaitės interviu, kuriame ji pasakoja apie sudėtingą mokinių psichologinę situaciją mokykloje. Būtina pažymėti, kad gimnazistės pareiškimai neturėtų stebinti švietimo specialistų – apie prastą mokinių emocinę savijautą ir bendrą psichologinę būklę sveikatos priežiūros specialistai atvirai kalba jau seniai.

Prastą mokinių psichologinę sveikatą rodo ir tyrimai

Prastą mokinių psichologinę sveikatą atskleidžia ir plačiai vykdomi tyrimai, pavyzdžiui, HBSC – Pasaulio sveikatos organizacijos koordinuojamas paauglių gyvensenos ir sveikatos stebėsenos tyrimas. Ypač išryškėjo tai, kad Lietuvos jaunuoliams būdingas vienas prasčiausių tarp Europos šalių saviveiksmingumas – gebėjimas spręsti savo problemas ir pasiekti tikslų“, – pastebi HBSC tyrimui Lietuvoje vadovaujantis LSMU Visuomenės sveikatos fakulteto Sveikatos tyrimų instituto vyriausiasis tyrėjas prof. Kastytis Šmigelskas. LSMU mokslininkai pažymi, kad per pastaruosius ketverius metus ypač padaugėjo vaikų ir paauglių psichosomatinių nusiskundimų. Jaunuoliai vis dažniau skundžiasi galvos, nugaros, pilvo skausmais, gerokai padažnėjo nervinės įtampos, irzlumo, prastos nuotaikos, liūdesio, prislėgtumo potyrių.

Apie problemas mokykloje prakalbusi ir diskusijas sukėlusi vienuoliktokė Akvilė: jeigu nekalbėsi, niekas nesikeis

„Mokykla. Pati mokykla“, – sako vienuoliktokė iš Radviliškio Akvilė Korsakaitė, paklausta, kas jai kelia didžiausią stresą. Ir čia pat 17-metė priduria, kad ji šiandien mokykloje emociškai jaučiasi tiesiog negyva. Moksleivė apie prastą savo bei savo bendraamžių emocinę savijautą prabilo viešosios kalbos konkurse, kurį laimėjo, ir vėliau interviu LRT RADIJUI. Akvilės pasakojimas susilaukė didžiulio atgarsio – vieni jai pritaria ir dėkoja, kad kelia opias švietimo sistemos bėdas, kiti ją smerkia, sakydami, neva taip kalbėdama mergina žemina mokyklos, kurioje mokosi, vardą. „Jeigu nekalbėsi, niekas nesikeis. Tu turi parodyti, kad situacija tavęs netenkina. Tai nėra normalu. Ir jeigu aš galiu apie tai kalbėti, aš ir kalbėsiu“, – dėsto ji.

LRT laidoje „Nepaprasti žmonės“ Akvilė sako, kad jaunuoliai mokykloje patiria daug streso, bet tai suaugusiesiems nelabai rūpi. „Aš labai norėčiau bent vieną dieną į mokyklą nueiti ir nestresuoti, ir būti laisva, be jokio nerimo. Tiesiog būti ir atlikti savo pareigą mokytis“, – aiškina. Moksleivės manymu, patyčių mastas nemažėja, padėtis nė kiek nesikeičia. Ir čia pat prisimena istoriją, kaip penktoje klasėje anglų kalbos mokytoja jai pasakė: „Nemokėdama anglų kalbos būsi blondinė prie konteinerių“.

„Man tas taip įstrigo, kad aš prisimenu tai iki šiol. Dabar anglų kalba man sekasi. Aš tai mokytojai parodžiau, kad nu gal ir būsiu blondinė, bet ne prie konteinerių“, – pasakoja vienuoliktokė. Akvilės teigimu, ir krūvis mokykloje – per didelis. „Duosiu konkretų pavyzdį. Buvo tarpinių patikrinimų savaitė ir ta savaitė dar buvo pilna kontrolinių darbų. Ir kokio jausmo, kokios būsenos iš mūsų tikisi?“ – sako Akvilė.

Paklausta, kas vis dėlto yra gero mokykloje, mergina atsako: „Turiu nuostabią draugę. Ir kartais pagalvoju, kad jei jos nebūtų, kas tada būtų? Būna ji suserga ir tuomet aš esu viena. Man tai tampa dar didesne kančia. Tai vat. Bandau sugalvoti dar ką nors, bet nieko gero ten nematau“.

Redakcija pasiteiravo ir mero, kaip žada spręsti problemas mokyklose

Akivaizdu, kad tokio masto ir svarbumo problemos reikalauja atsakingų vadovų sprendimų. Apie tai, kaip vertina susidariusią situaciją ir ko žada imtis, pasiteiravome ir Radviliškio rajono savivaldybės mero Kazimiero Račkauskio.

Savivaldybės meras pripažįsta, kad savivaldybei problema žinoma, tačiau konkrečių sprendimo būdų dar bus ieškoma, nes problema sudėtinga ir po jos tikrai kilo tam tikras ažiotažas. Bet taip pat nenurodė, ar buvo padaryti kokie nors darbai, kad tokių problemų nekiltų. Nors ir žadama organizuoti pasitarimus ir susitikimus, visiems aišku, kad problemos gilios ir vien pašnekėti nebeužteks. Belieka paklausti mero, kodėl pradedama rūpintis vaikais, kai jau jie patys neapsikentę apie problemas pasako TV laidose?

Pažymima, kad Lizdeikos gimnazijos vadovė ir visas mokyklos personalas taip pat labai išgyvena dėl susidariusios situacijos ir ieško būdų kaip ją išspręsti. Organizuotas mokytojų pasitarimas, kurio metu tartasi, kaip reaguoti į publikacijas, socialinėje erdvėje skleidžiamą nuomonių įvairovę, kokių veiksmų ir priemonių imtis gimnazijoje, kad mokiniai, kurie jaučiasi blogai, būtų identifikuoti ir sulauktų pagalbos. Mokinių emocinė sveikata visuomet buvo svarbi mokyklos administracijai, o apie Akvilės savijautą sužinota tik po publikacijų spaudoje.

O „Radviliškio krašto“ redakcija mergaitei ir jos tėveliams linki stiprybės, nes šis atviras problemų išsakymas tikrai drąsus ir vertas pagarbos, nes ne kiekvienas išdrįsta kovoti su problemomis, su kuriomis susiduria mokiniai.

Paruošta pagal Lrt.lt ir LMSU publikacijas

Lrt.lt nuotrauka

Exit mobile version