KARŠČIAUSIA NAUJIENA! Radviliškio gydymo įstaigos atsidūrė STT akiratyje

KARŠČIAUSIA NAUJIENA! Radviliškio gydymo  įstaigos  atsidūrė STT akiratyje

Lietuvos sveikatos apsaugos įstaigas apraizgė galimos korupcijos voratinklis, šių įstaigų vadovų namuose atliktos kratos. Radviliškio poliklinikos direktorė I. Janušonienė taip pat pateko į STT pareigūnų akiratį. Išėjus „Radviliškio krašto” publikacijai „Radviliškio gydymo įstaigos atsidūrė STT akiratyje“, rajono valdantieji, išsigandę viešumo, nutarė mėnesiui poliklinikos direktorę I. Janušonienę nušalinti nuo darbo. 

Lietuvos sveikatos apsaugos įstaigas apraizgė galimos korupcijos voratinklis. Šiuo metu siekiama nustatyti, ar sveikatos priežiūros įstaigose vykstant medicininės paskirties įrangos ir kitų priemonių viešiesiems pirkimams nebuvo padarytos įvairios korupcinės nusikalstamos veikos. Įtarimai dėl jų jau pareikšti šešių šalies gydymo įstaigų vadovams, tarp jų – ir Radviliškio rajono pirminės sveikatos priežiūros centro (RPSPC) direktorei Irenai Janušonienei.

Nusikalstama veika įtariami gydymo įstaigų vadovai

Šiuo metu įtarimai dėl įvairių korupcinių nusikaltimų pareikšti ne tik šešių minimų gydymo įstaigų vadovams, bet iš viso 35 asmenims, tarp kurių – keturių privačių įmonių vadovai. Įtariamųjų gyvenamosiose, darbo vietose, automobiliuose, kitose patalpose buvo įvykdyta apie 150 kratų ir jų metu rasta ir paimta apie 270 tūkstančių eurų grynųjų pinigų įvairia valiuta.
Specialiųjų tyrimų tarnybos  pareigūnų surinkti duomenys šiuo metu leidžia įtarti, kad medicinos priemonėmis ir įranga prekiaujančių įmonių atstovai, galimai veikdami įvairiomis neteisėtomis priemonėmis, per ilgesnį nei vienų metų laikotarpį galėjo sudaryti sąlygas šioms įmonėms neteisėtai laimėti įvairių Lietuvos gydymo įstaigų pirkimų už daugiau kaip tris milijonus eurų.

Šiuo metu visoje Lietuvoje tiriama daugiau kaip 100 galimai įvykdytų nusikalstamų veikų. Įtariama, kad į jas galėjo būti įtraukta daugiau nei 10 šalies gydymo įstaigų iš daugiau kaip 10 savivaldybių, jų vadovai ir kiti asmenys, atsakingi už viešuosius pirkimus.

Radviliškio poliklinika, vadovaujama  I. Janušonienės, pirko medicininę įrangą iš įmonės „Limeta“. Vienas iš šios įmonės akcininkų – I. Janušonienės brolis, kuriam taip pat pareikšti įtarimai. Iš šios įstaigos medicininę  įrangą  pirko ir  Radviliškio  ligoninė, kurios direktoriaus V.Smalinsko  ne kartą buvo prašoma paaiškinti, kodėl taip brangiai perka medicininę įrangą.

Vienas garsiausiai nuskambėjęs Radviliškio ligoninės pirkinys – įsigytas kiniškas operacinis stalas už 67 tūkst. eurų, kai Šiaulių ligoninė įsigijo vokiečių gamybos stalą už 27 tūkst. eurų. Apie šį pirkinį savaitraštis „Radviliškio kraštas“ jau  rašė prieš keletą mėnesių.

Beje, paaiškėjus tokiems brangiems pirkimams, Radviliškio rajono savivaldybės Antikorupcijos komisija, vadovaujama socialdemokrato S. Luščiko, problemų neįžvelgė.

Direktorės likimas sprendžiamas

Savaitraščio „Radviliškio kraštas“ redakcija pasiteiravo vicemero Mindaugo Pauliuko, kuruojančio sveikatos apsaugos sektorių, ar jis nežada poliklinikos direktorę I. Janušonienę atstatydinti iš einamų pareigų, kol paaiškės, ar buvo nusižengta įstatymams, ar ne?

Vicemero atsakymas buvo trumpas – klausimas šiuo metu sprendžiamas, iki kovo 16 d. bus priimtas sprendimas. Tačiau net  kovo 17 d. vicemeras redakcijai dar nebuvo pateikęs informacijos apie priimtus sprendimus.

Didžiausia problema – korupcija

Radviliškio ligoninė bei poliklinika dažnokai patenka į skandalų sūkurį dėl neskaidrių viešųjų pirkimų, o ligoninės direktoriui V. Smalinskui net teisme reikėjo įrodinėti, kad jis teisėtai laimėjo konkursą į šias pareigybes.

Paklaustas, kokių priemonių dėl šių skandalų, eskaluojamų net nacionalinėje žiniasklaidoje, žada imtis medicinos sritį kuruojantis vicemeras, šis atsakė, jog „viena iš didžiausių kiekvienos valstybės problemų – korupcija, kurią be abejo vertinu tik neigiamai. O spec. tarnybų darbą kovoje su korupcija – teigiamai“.

Ką ir bepridursi, tikras diplomato atsakymas. Vadinasi, iš laikinojo mero pusės šių įstaigų vadovams nebus nei pabarimo, nei pasiūlymų skaidriau vykdyti viešuosius pirkimus.

Administracijos direktorei gydymo įstaigos prestižas nerūpi

Pasiteiravome ir administracijos direktorės J. Margaitienės, ar ji nežada siūlyti poliklinikos direktorei atsistatydinti iš einamų pareigų, kol paaiškės, ar ji nusižengė įstatymams, ar ne. Administracijos direktorės abejingumas tiesiog pribloškė – ji atsakė, jog  sveikatos įstaigų vadovai – mero kompetencija ir ji neplanuojanti nei teikti siūlymų, nei  imtis kokių nors kitų veiksmų.

Ką gi, kaip visada, įsiplieskus skandalui administracijos direktorė bando likti nuošalyje ir „išsukti uodegą“. Ir šį kartą visą atsakomybę suvertė ant  laikinojo mero pečių, vietoje to, kad pasiūlytų kokius nors konstruktyvius problemos sprendimo būdus dėl gydymo įstaigų vadovų veiklos.

Savivaldybės gydytojo pareigas eina … juristas?

Gal ir nenuostabu, jog rajono gydymo įstaigas krečia skandalai – joms vadovauja reikiamų kompetencijų neturintys asmenys. Štai Radviliškio ligoninės vadovas tąsosi po teismus dėl saulės jėgainių viešųjų pirkimų, o Radviliškio rajono savivaldybės vyriausiojo gydytojo pareigybes laikinai eina… Juridinio ir viešųjų pirkimų skyriaus vyr. specialistas, kurio net pavardę administracijos direktorė  nusprendė  nuslėpti.

Beje, pagal pareigybės aprašymą, savivaldybės gydytojas privalo „turėti aukštąjį universitetinį ar jam prilygintą biomedicinos mokslų studijų srities medicinos, ar visuomenės sveikatos, ar slaugos, ar odontologijos, ar reabilitacijos krypties išsilavinimą“. Na, jeigu juristai ar viešųjų pirkimų specialistai lygiagrečiai studijavo ir medicinos mokslus, gal ir gali užimti šias pareigybes. Juk čia Radviliškio rajono „karalystė“,  čia viskas įmanoma…

Jonas Petrikas



Exit mobile version