Kam laukuose statomi kryžiai: valdžiai ar visuomenės dėmesiui atkreipti?

Lietuvos ūkininkų viltys ir lūkesčiai, kad į valdžią atėjus „valstiečiams“, o Prezidentui pažadėjus sukurti gerovės valstybę, žemdirbiams bus lengviau, galimai bliūkšta. Šalyje prasidėjo masiniai žemdirbių protestai – laukuose dygsta šimtai žaliai dažytų medinių kryžių. Taip, pasak juos statančių ūkininkų, laidojamas žemės ūkis. Protestai rengiami prieš planą didinti mokesčius. Jei kryžiai nepadės, ūkininkai žada sunkiąja technika užtvindyti sostinę.

Ūkininkų akcija – prieš mokesčių didinimą

Ūkininkams, Prezidento Gitano Nausėdos siūlymu, gali brangti dyzelinas – planuojama nuo 56 eurų už vieną toną akcizą didinti iki 146 eurų. Vyriausybėje svarstomi didesni mokesčiai už žemę ir „Sodrai“, taip pat gyventojų pajamų mokestis. Pasak žemdirbių, kelerius metus iš eilės juos skriaudė gamta ir tai atnešė nuostolių, tad didesnė mokestinė našta būtų nepakeliama.

Žemdirbių teigimu, situacija, pakėlus mokesčius, būtų labai prasta, nes jau dabar už pieną, mėsą, grūdus ūkininkai esą gauna skatikus.

Premjeras S. Skvernelis žemdirbių klausimu nori likti neutralus, tačiau  finansų ministras nusiteikęs kategoriškai – žemdirbiams mokesčius būtina didinti. „Ilgą laiką galiojo nemažai mokestinių lengvatų ir valstybės kontrolė yra pasisakiusi dėl jų siaurinimo. Vyriausybė tas lengvatas palaipsniui siaurina. Manau, kad tai yra civilizuotas kelias. Visi sektoriai turi solidarizuotis vienodai ir prisidėti prie visuomenės gerovės kūrimo“, – spaudoje teigia ministras Vilius Šapoka.

Į protesto akciją įsijungė ir Šiaulių rajono ūkininkai

Į taikią ūkininkų protesto akciją įsijungė ir Šiaulių rajono ūkininkai – jų laukuose taip pat dygsta žali kryžiai. Šiaulių rajono ūkininkas Edas Sasnauskas, 700 hektarų  ūkyje auginantis grūdines kultūras ir bulves, pakalbintas išliejo apmaudą dėl bandymo sukiršinti  visuomenę su  ūkininkais:

„Prezidentas bando su žemdirbiais kiršinti pensininkus, mokytojus, gydytojus, kelininkus, geležinkelininkus, besilaukiančias moteris ir kitus žmones. Ar čia normalus Prezidentas ir Prezidento aplinka Lietuvoje, jeigu bando sukiršinti savo liaudį? Tai gal bandoma vėl bankus bankrutuoti, kad nukreiptų liaudies žvilgsnį kitur? Viešoje erdvėje, spaudoje taip pat nustatinėjami žmonės prieš žemdirbius – kad žemdirbiai nuolat kažko nori, prašo, jiems amžinai mažos pašalpos, trūksta kuro. Štai Seimo narė Blinkevičiūtė sako, kad  jeigu ūkininkams nepakelsime akcizo, vadinasi, pensininkams nebus pensijų. Ar taip gali kalbėti Lietuvoje rinktas Seimo narys? Kokius mokesčius mes, ūkininkai, dar galime mokėti? Dar liko atimti Nacionalinio mokėjimo įmokas, kurios skiriamos iš Europos Sąjungos ir dyzelinio kuro akcizą – daugiau nėra jokių lengvatų. Tik uždėjo mokėti fantastinius  „Sodros“  mokesčius, pagal kuriuos, jeigu susirgtume, turėtume gulėti auksinėse lovose.

Prie šios taikios akcijos gali jungtis ne tik žemdirbiai, bet ir miesto žmonės. Mes tik  prašome, kad vieną kartą  nustotų „pilti mėšlą“ ant žemdirbių. Kiek papildomų mokesčių ant mūsų krauna – nori apmokestinti žemės ūkio padangas, apmokestinti garažų kvadratūras ir nuo jų  mokėti  rinkliavą už atliekas, atliekų rinkliavos kainas pakėlė vos ne 10 -15 kartų. Ar kas pasidomėjo, kiek kainuoja žemdirbiui išauginti produkciją  ir kiek ji kainuoja, kol  ateina iki pirkėjo?  Ne ūkininkus reikia apdėti mokesčiais, o tuos, kurie nuplėšia didžiausią pelno dalį supirkdami jų produkciją. Jeigu mums dar pakels mokesčius, grūdus džiovinsime jau brangiai, turėsime atleisti žmones, mažinsime jiems atlyginimus. Gaudami mažesnius atlyginimus, žmonės mažiau pirks arba eis prašyti pašalpų – kaip matome, viskas sukasi ratu ir ne mes nukentėsime, valstybė nukentės. Jeigu pakeltų neapmokestinimą minimumą – būtų pliusas. Jeigu įvestų visuotinį turto mokestį –  suprasčiau, jeigu įvestų visuotinį transporto mokestį, taršos mokestį už naftos produktus naudojančiai technikai – tada suprasčiau. O dabar  – vieniems mokesčius  įveda, kitiems – ne“.

Meras kryžiaus nestatys

Šiaulių rajono meras Antanas Bezaras, taip pat  ūkininkas, paklaustas, ar jungsis prie ūkininkų akcijos pastatydamas žalią kryžių, sakė: „Kryžiaus nestatysiu. Teko kalbėti su dvasininkais, man ir nuo mažų dienų įskiepytas požiūris į kryžius, tad nesiruošiu. Bet nėra gerai, kad tokia vyriausybės mokesčių politika ūkininkų atžvilgiu, bet  yra ir kitų būdų, ne visi jie išnaudoti. Bandysime artimiausiu metu pasikviesti Žemės ūkio ministrą susitikti su ūkininkais“. 

Seimo narės komentaras

Kaip vertina ūkininkų surengtą žalių kryžių statymo akciją, pasiteiravome LR Seimo pirmininko pirmosios pavaduotojos Seimo narės Rimos Baškienės.

„Aš labai vertinu žmonių iniciatyvą ir bet kokia akcija – ar protesto, ar skatinanti atkreipti dėmesį į kokią nors problemą, yra sveikintina, nes tai yra visuomenės nuomonės išraiška ir mes tik galime padėkoti žmonėms už jų iniciatyvą. Šiuo atveju iniciatyva didinti akcizą buvo Prezidento. Manau, kad ši akcija nėra nukreipta į Seimą ar Prezidentūrą, ją vertinčiau kaip iškeliančią problemas, jog žemdirbių skriausti nevalia. O kad kryžiai nudažyti žalia spalva – man graži žalia spalva, jos neasocijuoju su partijų pavadinimais, tiesiog nuspręsta statyti ne raudonus, ne rudus kryžius. Prezidento siūlymas dėl akcizo didinimo ir kiti pasiūlymai svarstytini, ir mes Seime diskutuojame. Šita Prezidento iniciatyva yra dėl to, kad jis norėjo, jog būtų padidintos pensijos, reikėjo surasti šaltinį ir kaip šaltinį jis surado akcizo įstatymo pataisas, didinant dyzelino kainą. Tai yra siūlymas, bet ar jis bus priimtas, galutinį sprendimą priims Seimas“,- sakė Seimo narė.

Paklausta, ar toks Prezidento siūlymas nesupriešins ūkininkų ir pensininkų, R. Baškienė atsakė: „Ko mažiausiai reikėtų – tai priešinimo. Vertinant Prezidento iniciatyvą, kad pensijos būtų didesnės, visi diskutuojame, suprantame jo norą siekti gerovės valstybės. Tačiau galbūt galėtume surasti kitų šaltinių ir mums reikėtų kartu su Prezidentu tartis, o ne išeiti su jau pateiktu įstatymo projektu. Reikėtų galvoti, iš kur dar gauti pinigų: ar iš to paties šešėlio, ar galvoti dėl  lėtesnio vaiko pinigų didinimo – yra įvairių variantų. Priešinimas neveda į gerą, tai yra negatyvas, o mes norėtume rasti priimtinus sprendimus. Dar atkreiptinas dėmesys – Prezidentas nori didinti pensijas ir jos dar niekada  nebuvo didintos  tokiu dideliu procentu, kaip mums pavyksta dabar –  8,11 proc. Dar  padidinti pensijas 1,8 proc. labai gražu, tačiau reikia ieškoti kompromisų“.

Ar ši žemdirbių  akcija duos rezultatų ir kokius sprendimus, svarbius ūkininkams, LR Seime priims valdantieji „valstiečiai“, parodys laikas.

Auksė Jasilionienė

Total
0
Dalinasi
Related Posts