Kaip opozicija „prapylė“ komitetą

Kaip opozicija „prapylė“ komitetą

Politikoje būtina išmintis. Jei nuoširdžiai siekiama atstovauti visų interesams. Nors užtenka ir gudrumo. Jei atstovaujama siauriems interesams. Demokratinėmis vertybėmis paremtose politinėse sistemose politikai dirba pozicijoje arba opozicijoje.

Karti tiesa, bet Radviliškyje politiniame lygmenyje opozicijos kaip ir nėra. Du pirmą kadenciją dirbantys Tarybos nariai atvirai priešinasi mero ir jo aplinkos veiksmams, labiau primenantiems autoritarinio valdymo metodus. Bet perstumdžius postų kėdes ir susiklosčius palankioms aplinkybėms, vieno svarbiausio Tarybos komitetų – Biudžeto – valdymas atiteko būtent „nepaklusniajam“ E. Martynkinui. Tad nepaisydamas viršenybės  teisės, meras be skrupulų netikėtu manevru susigrąžino „nuklydusį“ komitetą į savo įtakos sferą.

Politikas tapo medikų vadovu
Anksčiau Biudžeto komitetui vadovavęs V. Smalinskas klusniai vykdė konservatorių partijos Radviliškio skyriaus pirmininko nurodymus. Kur reikėjo, ten paspaudė. Ko paprašė, tuo domėjosi. Bereikalingų nepatogumų kėlimas jam buvo tapusi antrąja profesija. Vėliau paaiškėjo, kam visa tai buvo daroma. Nors ne mažiau kaip porą metų neigė, jog numatyta ligoninės direktoriaus kėdė būtent jam, V.Smalinskas neva apsisprendė neseniai. Tiesa, komentuodamas pasirinkimą aiškino, jog jo labai prašė. Kas ir kiek laiko „maldavo“ nepakeičiamąjį dirbti ligoninėje, net neturinčio medicininio išsilavinimo, nenurodė. Ir konkursą laimėjo. Aišku, savų dėka. Teismas dar spręs, ar pakankamai „pigių malkų“ ieškotojas iš „Sodros“ sistemos turėjo kvalifikacijos kandidatuoti konkurse. Taigi  V.Smalinskui „nusispjovus“ ant rinkėjų jam suteikto mandato, atsilaisvino įtakinga politinė vieta.

Komiteto kontrolę perėmė pavaduotojas
Tikrai ne vasaros karštis privertė gerokai paprakaituoti tiek merą A.Čepononį, tiek jo pavaduotoją K.Augulį. Neapskaičiavo lojalaus „leitenanto“ perrokiravimo kainos, kai už komiteto vairo stojo pirmininko pavaduotojas E.Martynkinas. Tarybos darbo reglamentas numato, kad nesant pirmininkui komitetui vadovauti privalo pavaduotojas. Esame anksčiau rašę, kaip komiteto posėdyje meras su vicemeru buvo „nuleisti ant žemės“ už savivaliavimą. Tai labai nepatiko rajoną ne vieną kadenciją valdančiam A. Čepononiui. Tuomet jis nurijo itin karčią piliulę, be to, skirtingai nuo nesugebančio susivaldyti pavaduotojo, nesivėlė į atvirą konfrontaciją. Neabejotinai jo galvoje jau sukosi mintys apie „keršto“ planą – tokio charakterio asmeniui nepriimtina, kad pavaldinių akivaizdoje būtų pažemintas. Nežinia, kiek įtakos turėjo atostogos, bet jų buvo ne vienos ar dvejos. Tada sugalvotas gudriai suktas planas tokiu pačiu būdu, toje pačioje vietoje, tomis pačiomis aplinkybėmis ir būtinai pavaldiniams matant „susigrąžinti“ komitetą į savo rankas. Visa tai padaryta pačiu grubiausiu būdu – nusišluosčius kojas į teisę ir jos viršenybę.

Kontrolė susigrąžinta be didesnių problemų
Planas suveikė lyg tiksliai sureguliuotas šveicariškas laikrodis. Visuomenė tarsi iš anksto buvo informuota apie posėdžio darbotvarkę ir jai vadovausiantį komiteto pirmininko pavaduotoją E.Martynkiną. Gyventojai ir prašymus adresavo jam. Bet viskas pasisuko (ne)tikėta linkme. Operacijai „Perimk komitetą“ vadovavo pats meras. A.Čepononis, jis informavo susirinkusius narius, jog ne E.Martynkinas pradės posėdį, o jis pats! Paprašytas nurodyti, kokiu pagrindu tai darantis, nekaltu veidu mestelėjo sparnuotą frazę „reglamentu, kurį patys priėmėte ir kuris viešai prieinamas“. Spaudžiamas į kampą argumentais dėl neteisėtų veiksmų, jis išlėkė iš salės, į kurią sugrįžo, matyt, pasikonsultavęs su žinomiausiu administracijos juristu A.Matuzevičiumi. Nežinia, kaip konsultacijos pasibaigė, bet niekas nepasakė, jog vietos savivaldos įstatymo 20 str. nurodyta, kad meras negali būti komitetu nariu. Taigi apie vadovavimą komitetui, kad ir laikiną, negalėjo būti nei kalbos. Gal ir pernelyg stipriai palygintina, bet meras pasielgė taip pat, kaip Putinas su Krymu. Nustebusio pasaulio akivaizdoje akiplėšiškumas ir neigimas atsipirko, o vėliau niekas taip ir nebemėtė iššūkio atstatyti viską į savo vietas. Tad perskaitė potvarkį, su kuriuo nebuvo supažindinęs komiteto. O kam? Juk dėl neteisėtų veiksmų jį rajone tik vienas žmogus kviečiasi į teismo salę.

Kur opozicija? Kokia opozicija…
Biudžeto komitetas yra būtent tas, kur dar realią galią turėtų opozicija. Aišku, jei veiktų kaip vienas stiprus kumštis. Deja. Tikrai ne sutapimas, bet merui itin reikalingu metu atostogauja 70 – metis Tarybos narys „valstietis“ Jonas Povilaitis. Be to, jo darbo vieta Savivaldybės įmonėje, tad šiaip ar taip nebūtų drįsęs prieštarauti, kad ir neteisėtoms, machinacijoms. Labai nustebino ir „darbiečio“ Jurgio Baublio elgesys. Jis nedvejodamas balsavo už mero pateiktą Kęstučio Dainiaus kandidatūrą. „Darbietis“ savo pasirinkimą teisino tuo, kad neva K.Dainius tikrai leis plačiau padiskutuoti nei  V.Smalinskas ar E.Martynkinas. Pasirodo, mero potvarkyje įvardintas pasirinkimas jau 20 – tas konservatorių rinkiminiame sąraše esantis gydytojas iš Šiaulių ligoninės ir kuris surinko vos 281 rinkėjų prioritetinių balsų (priminsime, kad rajone daugiau nei 30 000 rinkėjų). Nenustebkite, kad gydytojas pats balsavo už save. Kam ten nusišalinti, o gal kas jį taip „pamokė“. Juk nebuvo galima leisti surizikuoti tokia „smulkmenėle“ kaip opozicijos prabudusi „sąžinė“. Totali kontrolė ir griežta veiksmų vertikali seka nesilaikant teisės viršenybės principo tikrai yra arčiau rytų despotų elgsenos nei vakarietiškos demokratijos modelio. Kodėl opozicija tyli, klausti nereikia. Bet kodėl meras neatlieka įstatymais pavestų pareigų laiku ir tinkamai – jau rimtesnis klausimas. Kam skubėti su Biudžeto komiteto pirmininko paskyrimu, jei dvejus metus Kultūros komitete nebuvo pavaduotojo!? Teikti komiteto pirmininko pavaduotojo kandidatūrą yra mero prerogatyva, bet A.Čepononis ilgai nematė reikalo jos vykdyti.

„Teikė, nes turiu procedūrų patirties“
Tokiais žodžiais atsakė naujasis komiteto pirmininkas K.Dainius, pasiteiravus, kodėl būtent jį meras teikė komitetui. Paklaustas, kokią viziją turintis kaip vietos savivaldos politikas, kokių tikslų sieks, kaip atstovaus gyventojų interesams, gydytojas tik dar kartą pakartojo, jog komiteto pirmininko duonos yra ragavęs ankstesnėse kadencijose, todėl meras jį teikė. Kokią naudą duos rajono gyventojams jo turima procedūrinė patirtis, senasis „naujokas“ nieko aiškaus taip ir nesugebėjo atsakyti. Kaip galėjo atsitikti, kad neturintis teisės vadovauti laikinai perėmė vadovavimą komitetui  į savo rankas, taip ir nebuvo atsakyta.

Marius Aleksiūnas

Exit mobile version