KAIP IŠSAUGOTI  SVEIKĄ  KIAULIŲ  ŪKĮ

KAIP IŠSAUGOTI  SVEIKĄ  KIAULIŲ  ŪKĮ

Afrikinis kiaulių maras – rimta problema ne tik Lietuvoje, bet ir mūsų rajone. Šiuo metu liga nustatyta šešių seniūnijų teritorijose: Baisogalos, Skėmių, Sidabravo, Pakalniškių, Grinkiškio ir Šeduvos.

Kol kas maro virusas rastas šernams, tačiau turime padaryti viską kas įmanoma ,kad liga neįsimestų į kiaulių ūkius. Tam ,kad būtų išvengta didelių nuostolių bei nemalonumų, yra siekiama glaudesnio  veterinarijos specialistų ir ūkininkų bendradarbiavimo. Atliekant prevenciją ir vykdant įvairias priemones šiuo klausimu, vadovaujamasi ES komisijos , LR Vyriausybės nutarimais, VMVT direktoriaus įsakymais bei kitais valstybinės reikšmės dokumentais. Viena iš  priemonių yra stiprinti kiaulių laikytojų supratimą ir žinias apie tai, kaip tinkamai ūkininkauti norint išvengti šios negandos. Kadangi  situacija dėl maro tik prastėja, nuo kovo 1 dienos vėl bus pradėtas kiaulių augintojų ūkių tikrinimas. Iki birželio pirmos dienos bus aplankyti visi rajono kiaulių augintojai. Apsilankymo metu bus išsiaiškinami visi dalykai nuo ko priklauso šios ligos atsiradimas ir kaip to išvengti. Apsilankymo metu kiaulių laikytojai dar kartą bus konsultuojami kaip tinkamai elgtis ligos įtarimo atveju, kaip užtikrinti biologinės saugos reikalavimus, kokie naudojami pašarai, kokie privalomi devėti drabužiai, apavas. Neturėtų  ūkininkai pamiršti ir tokių gana svarbių dalykų , kaip kiaulių registravimo bei deklaravimo, jų ženklinimo, parduodant gyvūnų sveikatos pažymėjimo ir gyvūnų gabenimo važtaraščio išsirašymo.Neretai žmones pasiekia klaidinga informacija , apie nustatytą ligą ar numatytą tvarką kuri galioja vienu ar kitu atveju.Todėl artimiausiu metu seniūnijose bus rengiami susitikimai su gyvulių laikytojais ir kalbama visais aktualiais tą temą liečiančiais  klausimais.Kad grėsmė yra rimta įrodo senantys skaičiai. Per nepilnus du šių metų mėnesius Radviliškio rajone afrikinis kiaulių maras nustatytas 31 šernui. Iš jų  27 buvo nugaišę ir 4 sumedžioti.

 

Trichineliozė – pavojinga liga, kuria gali susirgti žmonės, kiaulės, šernai, pelės ir žiurkės bei kiti gyvūnai. Nors daugelis medžiotojų ir ūkininkų apie trichineliozę žino ir prieš vartodami kiaulieną ar šernieną, ją ištiria, tačiau dar pasitaiko atvejų, kai į šią pareigą pažiūrima aplaidžiai. Nėra buvę metų, kad šia liga neužsikrėstų žmonės. Ir daugiausia susergama grupėmis ,ištisomis šeimomis. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, pastarąjį dešimtmetį Lietuvoje iš viso buvo užregistruotas 391 žmonių trichineliozės atvejis. Lietuvoje trichineliozė plačiai paplitusi šernų populiacijoje. 2017 metais buvo nustatyti 79 trichinelėmis užsikrėtę šernai (2016 m. – 74, 2015 m. – 95). Šiais parazitais užsikrėtusių kiaulių nustatoma gerokai rečiau, tačiau tai neatleidžia ūkininkų nuo atsakomybės patikrinti visų ne skerdykloje, o savo reikmėms namuose paskerstų kiaulių mėsą.Šių metų vasario pradžioje trichineliozė nustatyta  ir Radviliškio rajono Bargailių miške sumedžiotam šernui.Tai reiškia ,kad užkratas šalia mūsų ir reikia būti labai atsargiems. Visa rinkoje parduodama kiauliena privalomai yra ištiriama skerdyklose, o savo reikmėms skerdžiantys kiaulių laikytojai turi kreiptis į privačius veterinarijos gydytojus.  Reikia nepamiršti, kad trichineliozė yra paplitusi ne tik tarp šernų, bet šias parazitines lervas gali nešioti ir kiti laukiniai gyvūnai – lapės, usūriniai šunys, pelės, žiurkės, kiaunės. Dažniausi trichineliozės platintojai kiaulių laikymo vietose yra smulkūs graužikai, todėl jų naikinimas – efektyviausia trichineliozės prevencijos priemonė.

 

VMVT informacija

Exit mobile version