Ką reikia žinoti apie geoterminius šilumos siurblius?

Turbūt dauguma girdėjote apie oras-oras, oras-vanduo ir kitus šilumos siurblius, tačiau kokie yra geoterminiai šilumos siurbliai? Geoterminiai šilumos siurbliai – šildymo tipas, kuris nenaudoja vandens, tačiau jam būdinga šilumą išgauti per dirvožemį, paviršinį gruntą ir gilesnes uolienas. Įdomu tai, jog šiluma yra kaupiama, todėl geoterminiai detektoriai ar grunto kolektoriai gali panaudoti žemėje sukauptą saulės energiją. Puikiai tinka detektoriams ir kolektoriams, kurie niekaip neveikia kraštovaizdžio. Bendras terminas „geoterminis šildymas“ yra šiek tiek klaidinantis, nes geoterminė energija ateina žemės gelmių, esančių už 5–6 kilometrų. Iš tikrųjų kalbama apie geoterminį siurblį, kuris naudoja šilumą iš žemės paviršiaus (100 m). Temperatūra gylyje pastovi, nepriklausomai nuo aplinkos temperatūros svyravimų.

Kada gali būti išgaunama šiluma?

Montuojant horizontalius kolektorius dideliuose plotuose (1,2 – 1,5 m gylyje). Reikalingas žemės plotas yra apie 2 – 8 a. Atstumas tarp susuktų vamzdžių yra maždaug 50 cm. Priešingu atveju gruntas vamzdynų zonoje gerokai atvės ir šilumos siurblio efektyvumas sumažės.

Montuojant spiralinius vertikalius kolektorius (1,2 – 3 m gylyje), kai sklypo ploto nepakanka, rekomenduojama įrengti horizontalų kolektorių.

Galima gręžti (70 – 120 m ). Geoterminiai zondai yra vertikalūs šilumokaičiai, sumontuoti ne mažesniu kaip penkių metrų atstumu, kad jie netrukdytų vienas kitam. Į grąžtą įkišamas U formos vamzdelis (plonasienis plastikinis arba varinis vamzdis, padengtas plastiko sluoksniu), kuriame cirkuliuoja nešaldomo skysčio ir vandens mišinys, surenkantis šilumą.

Horizontalios kolektorines sistemos privalumai:

Paprastas montavimas (plastikinis vamzdis, reikalauja daugiau ploto; varinis vamzdis – mažesnis plotas, bet didesnė kaina). Mažiau investicijų, palyginti su vertikaliais kolektoriais.

Vertikalių šulinių sistemų privalumai:

Nereikia didelio žemės ploto. Didesnės investicijos, palyginti su horizontaliomis galvutėmis, nes naudojama brangi gręžimo įranga ir technika. Požeminis vanduo (temperatūra nuo 4 °C iki 10 °C) gali būti naudojamas kaip pastovios temperatūros šaltinis uždarose arba atviros cirkuliacijos sistemose. Tačiau dėl aplinkosaugos priežasčių požeminio vandens naudojimas gali būti ribojamas.

Total
0
Dalinasi
Related Posts