Ką išmoksi – ant pečių nenešiosi

Įsibėgėja 2021-ieji, o kartu – ketvirtieji gyventojų skaitmeninių mokymų metai. Šiuos mokymus  tęsia  ir Radviliškio rajono savivaldybės viešoji biblioteka bei jos filialai. Rajono bibliotekose šiais metais  jau apmokytos 64 pradedančiųjų grupės (palyginus su tuo, kiek planuota, įgyvendinta 256 proc.) ir 225 pažengusiųjų grupės (numatytas rodiklis realizuotas 225 proc.). Labai džiugu, kad tiek mūsų krašto gyventojų gavo nūdieniame technologijų amžiuje būtiniausių žinių ir skaitmeniniais įgūdžiais jau gali sėkmingai palengvinti savo kasdienybę, bendravimą, kurį taip susiaurino pandemija.

Žinoma, pastaroji pakoregavo ir pačius mokymus. Jie karantino sąlygomis organizuojami nuotoliniu būdu. Tai naujas iššūkis ir gyventojus mokantiems bibliotekininkams, ir patiems besimokantiesiems. Juk betarpiško žmogiško ryšio visiškai atstoti turbūt niekas negali. Visgi abipusės supratingos ir geranoriškos pastangos tai sėkmingai kompensuoja. Ypač puikiai sekasi gyventojus mokyti Saulei Remeikienei (Tyrulių filialas), Viktorijai Golcienei (Baisogalos filialas), Rūtai Vilkaitei ir Astai Tamošiūnienei (Šeduvos miesto filialas), Reginai Klimavičienei (Palonų filialas), Daivai Paulauskienei ir Nijolei Stankuvienei (Viešoji biblioteka) ir toms bibliotekininkėms, kurios apmokė ne po vieną grupę tiesioginiu būdu.

Visos jos sulaukė  besimokančiųjų nuoširdžių padėkų.

Tad norinčiuosius įsijungti į šiuos reikalingus mokymus, kviečiame nedelsti ir kreiptis į savo mikrorajono biblioteką. Prisiminkime senos, geros patarlės gilią išmintį: ką išmoksi – ant pečių nenešiosi. O kad būtų lengviau ir drąsiau apsispręsti – kai kurios mokymų dalyvių mintys..

Apie projekto „Prisijungusi Lietuva“ skaitmeninio raštingumo kursus sužinojau iš mūsų miestelio bibliotekininkės, kuri mane ir būrį bendraamžių sukvietė į mokymus. Iš pradžių dalyvavau pradžiamokslių programoje, nors kai ką jau mokėjau: turiu įsigijusi planšetę.

Joje išmokau susikurti aplankus, sudėti į juos išsibarsčiusias nuotraukas bei valgių receptus. Sunkiausia buvo naudotis elektroniniu paštu ir elektronine bankininkyste. Nesklandumų kėlė  interneto paieškos sistema. Bet, padedama bibliotekininkės, išmokau perprasti daug interneto galimybių.

Dabar ir elektronine bankininkyste jau naudojuosi be baimės, nes buvau supažindinta apie grėsmes ir pavojus, kurie slypi internete, kaip nuo jų apsisaugoti.

Rekomenduoju ir kitiems užsiregistruoti bibliotekoje ir ten pasinaudoti galimybe ne tik išmokti kompiuterinio raštingumo, bet ir pabendrauti su žmonėmis. Mokymai įgalina atrasti nemažai naujų, reikalingų ir įdomių dalykų, kurie padeda, praturtina ir paįvairina kasdienį gyvenimą.

Bibliotekos lankytoja P.

…Skaitmeninio raštingumo mokymai bus vykdomi bibliotekose. Turime apmokyti 100 tūkst. gyventojų. Mokys bibliotekininkai… Kai apie tai sužinojau, suklusau. Aš mėgstu iššūkius, tad iškart užsidegė lemputė: reikia pabandyti! Deja, vienas reikalavimų lektoriams – aukštasis išsilavinimas, kurio aš neturiu. Bet pabandyti juk niekas nedraudžia, juolab kai taip knietėjo ir pačiai išmokti  kažko naujo, sužinoti skaitmeninių technologijų paslapčių. Pabandžiau. Pirmoji Lietuvoje be aukštojo išsilavinimo, o patvirtinus, kad aš, kaip lektorė, galiu mokyti gyventojus, atsivėrė tokia galimybė ir kitiems bibliotekininkams.

Pradžioje buvo sunku: ir gyventojus sukviesti, ir pačiai dar daug nežinomybės terminuose, kompiuteriuose. Džiaugiuosi bendradarbiavimu su Tyrulių bendruomene. Paskatinau juos dalyvauti „Prisijungusi Lietuva“ projekte, rašyti projektą, skirtą bendruomenių įtinklinimui. Pasekmė – www.tyruliubendruomene.lt  svetainė.

Gyventojai rinkosi į biblioteką mokytis, atsinešdami ir savo kompiuterius, planšetes, mobiliuosius telefonus. Visi įrenginiai skirtingi, o gyventojai nori, kad kiekvienam asmeniškai parodyčiau, ką  ir kaip daryti. Dariau. Rodžiau. Jaudulio ir nerimo buvo daug…

Dar vienas iššūkis – nuotoliniai skaitmeninio raštingumo mokymai. Keletas bemiegių naktų (ar pasiseks? Ar prisijungs? Ar gerai padariau?), dienų, sklidinų nerimo, ir – dabar smagu, kad nuotoliniu būdu jau apmokiau 53 grupes, kuriose – nuo 10 iki 20 gyventojų.

Džiaugiuosi savo atkaklumu, noru išbandyti naujienas. Taip pat džiaugiuosi pati išmokusi daug naujovių, skaitmeninių technologijų gudrybių, jas panaudosiu savo bibliotekiniame darbe ar konsultuodama gyventojus, kuriems iškyla gana daug įvairių klausimų.

Saulė Remeikienė, Tyrulių filialo bibliotekininkė

Exit mobile version