Pastaruoju metu Radviliškio rajonas vis greičiau visuose reitinguose smenga į dugną – mūsų savivaldybė beveik paskutinėje vietoje yra pagal vidutinį gyventojų atlyginimą, taip pat yra tarp autsaiderių ir švietimo srityje. Ir čia dar ne viskas – greitai gali pritrūkti lėšų ir socialinėms pašalpoms.
Gali pritrūkti lėšų socialinėms pašalpoms
Pirmoje naujojo mero V. Simelio spaudos konferencijoje pasisakė ir savivaldybės administracijos direktorė konservatorė Jolanta Margaitienė. Paklausta, kodėl rajone toks didelis nedarbas bei maži atlyginimai, J. Margaitienė atsakė, jog nieko čia keisto – juk tokia padėtis visoje Lietuvoje ir Radviliškio rajonas – ne išimtis.
„Nedarbo procentas Lietuvoje siekė 15,1 proc., o Radviliškyje – 17,4 proc. Tačiau kaimyniniuose rajonuose nedarbo procentas buvo dar didesnis. Tokia situacija susiklostė dėl pandemijos. Galima pasidžiaugti, jog į biudžetą labai gerai renkamas gyventojų pajamų mokestis – jau surinkta per 7 milijonus eurų. Gal tai lėmė minimalios algos padidėjimas“,- sakė administracijos direktorė.
Dar spaudos konferencijos metu administracijos direktorė J. Margaitienė prasitarė, jog metų pabaigoje savivaldybėje gali pritrūkti lėšų socialinėms pašalpoms sumokėti. „Kadangi nuo pandemijos nukentėjusiems gyventojams mokama daugiau pašalpų, metų pabaigoje galima pritrūkti lėšų, numatytų 2021 m. biudžete, socialinėms pašalpoms“,- sakė J. Margaitienė.
Buvo prašoma paskolos?
Beje, praėjusių metų birželio 17 d. vykusiame neeiliniame Radviliškio rajono savivaldybės tarybos posėdyje buvo prašoma Tarybos narių pritarti 3 mln. eurų trumpalaikės paskolos ėmimui. Šio skolinimosi tikslas, kaip buvo paaiškinta, užtikrinti savalaikį darbo užmokesčio išmokėjimą Savivaldybės švietimo, kultūros, socialinės apsaugos ir kitų biudžetinių įstaigų darbuotojams, atsiskaityti su „Sodros“ biudžetu bei atsiskaityti už paslaugas ir darbus.
Tarybos nariai buvo šokiruoti
Kai kurie Tarybos nariai buvo šokiruoti – kam reikia imti paskolą, jeigu rajono biudžete yra 5 mln. eurų?
„Kaip čia atsitiko, kad merui ruošiantis į Seimą savivaldybė liks praskolinta? Kur dingo iš biudžeto sutaupyti 5 mln. eurų?“,- posėdžio metu klausė Tarybos narys G. Lipnevičius.
Pasak šį sprendimo projektą pristačiusios Finansų skyriaus vedėjos R. Chlebauskienės, nesvarbu, kad šiuo metu biudžete yra pinigų, tačiau jų gali pritrūkti, tad imti trumpalaikę paskolą būtina.
„Neaišku, kaip toliau vystysis ekonominis lygis, prognozuojama, kad iki kitų metų pabaigos bus surinkta 14,6 proc. mažiau gyventojų pajamų mokesčio, o tai daugiau nei 3 mln. eurų. Šiuo metu rajono biudžete pinigų yra, tačiau jų gali pritrūkti 4 ketvirtyje. Šiuo metu savivaldybė nuo vasario mėnesio jau negavo 679 tūkst. eurų gyventojų pajamų mokesčio (GPM). Nesvarbu, kad dabar turime pinigų, tvirtindami biudžetą, patvirtinome išlaidas, jeigu neturėsime pajamų, o tik išlaidų, pinigų biudžete gali nebelikti“,- posėdžio metu sakė R. Chlebauskienė.
Bandoma atsikalbinėti?
Kaip paaiškėjo, ne veltui buvo kalbama apie paskolos ėmimą – jos galimai prireiks ne savivaldybės įstaigų darbuotojų atlyginimo mokėjimui, o socialinėms pašalpoms. Nors anksčiau savivaldybės administracija ir gyrėsi, jog visos pašalpos laiku yra sumokamos, tačiau netrukus gali atsitikti taip, jog atėjus pašalpų gavimo dienai, jų gavėjai išgirs frazę: „Lėšų pašalpoms nėra“.
Tad, kaip sakoma, administracijos direktorės niekas „už liežuvio“ netraukė, ji pati pripažino, jog savivaldybėje gali pritrūkti lėšų socialinėms pašalpoms, nors dar šių metų pavasarį teikė siūlymą Tarybai nuo pašalpoms skirtos sumos „nurėžti“ net milijoną eurų – neva šių lėšų nemažai lieka nepanaudotų. Bet kaip laikas, parodė, administracijos direktorė ir vėl buvo neteisi…
Jonas Petrikas