Įtakingas postas duoda „dividendų“


Radviliškio miesto gyventojai iš Mažosios ir Pušų gatvės sulaukė „netikėto“ valdžios gero gesto. Šiemet šios gatvės buvo išasfaltuotos. Nieko nenustebins, kad tai buvo padaryta, jei ne vienas „bet“. Pušų gatvėje gyvena Tarybos narys socdemas Algirdas Venckus. Tas pats, kuris mero siūlymu tapo Kontrolės komiteto pirmininku. Kaip žinia, tai politinis postas su nemažais įgaliojimais kontroliuoti Savivaldybės, jos įmonių ir net administracijos veiklą. Deja, pastebimas visiškas Kontrolės komiteto veiklos štilis įkyriai siūlo pamąstymus, kad išasfaltuota gatvė tėra tik padėka už palankumą. Tiksliau, už palankų neveikimą. Juk dokumentuose taip ir nerasta informacijos apie Pušų gatvės išasfaltavimą.

Pušų gatvė nebuvo įtraukta
Paprašyti paaiškinti, kokia tvarka yra atrenkamos miesto gatvės asfaltavimui, konservatorės J. Margaitienės vadovaujami valdininkai nesugebėjo aiškiai ir tiksliai atsakyti. Nuorodos į milžiniškos apimties dokumentus leidžia suprasti, kad adatos paieška šieno kupetoje bus bevaisė. Dideliam biurokratui nusivylimui, pastangos atsipirko. Po ilgų paieškų 2012-2020 metų strateginio plano 4 programos dokumente buvo galima surasti informacijos apie Mažąją gatvę. 17 puslapių dydžio dokumento 44 eilutėje nurodoma, kad Taryba, įskaitant ir A.Venckų, pritaria 104 tūkstančių eurų skyrimui Mažosios ir Taikos gatvių kapitaliniam remontui. Kelių plėtros programos lėšos – net 100 tūkstančių, tuo tarpu savivaldybės indėlis – vos 4 tūkstančiai.  Tuo tarpu apie Pušų gatvę, kurioje gyvena Kontrolės komiteto pirmininkas, – nė žodžio. Kada ir kas įtraukė šią gatvę, lieka paslaptimi. Mokesčių mokėtojams Mažosios gatvės išasfaltavimas kainavo 11 770, 34 eurus, tuo tarpu Pušų gatvė – 21 164,35 eurus. Kelių direkcijos specialistai sutinka su pastebėjimais, kad savivaldybių taikomos tvarkos nėra aiškios, be prioritetų, eiliškumo.

Noriu duodu, noriu – ne, nes nėra aiškios tvarkos
Direktorės J. Margaitienės administracija ir miesto seniūnija iš akies nusprendžia, kurią gatvę būtina išasfaltuoti. Toks įspūdis susidaro, kai į pateikiamus klausimus dėl atrenkamų gatvių asfaltavimo yra nurodomos tik abstrakčios nuorodos į teisės aktus. Pasak Statybų skyriaus parengtų atsakymų, prioritetai nustatomi Tarybos, administracijos ir miesto seniūnijos specialistų. O jie vertina kiekvieną atvejį individualiai. Paprasčiau kalbant, jie atvyksta į gatvę ir žiūri, ar gatvės danga susid4vėjusi, ar yra duobių, ar jos gilios, ar gyventojai kantrūs, gal 10 ar 20 metų tik žodžiu pasibėdavos ir nieko daugiau nedarys. Tokia (ne)tvarka labai naudinga aukščiausiems rajono vadovams. Jie duoda toną, ką ir kada daryti. To net neslepia nei administracija, nei seniūnija. Paaiškinimas tiesiog banalus – juk jie rinkti žmonių ir viską turi spręsti!? Todėl šioje situacijoje tiesiog makabriškai atrodo teigimas, kad užteko vos trijų kartų raštu kreiptis dėl išasfaltavimo, ir stebuklas įvyko. Paaiškinimas yra gerokai paprastesnis ir 2016 metų pavyzdys puikiai iliustruoja situaciją. Tais metais ištisiniu būdu buvo perasfaltuotas įvažiavimas tarp garažų prie Vasario 16 – iosios gatvės. Kadangi tai vienintelis įvažiavimas į mero namus, paklaustas A. Čepononis gynėsi, jog tai ne jam vieninteliam, o visiems nauda padaryta.

Numetamas „meduolis“
Pušų g. gyvena ne tik A.Venckus. Joje taip pat registruota ir administracijos direktorės pavaduotoja Justė Venckutė. Pagrįstas klausimas: už ką staiga tokia mero ir vicemero malonė? Pamąstymų įvairių gali būti, bet logiškiausias – tai atlygis už tam tikrą „pagalbą“. Niekam ne paslaptis socdemų susiskaldymas. Pasinaudota suirute, kai svyruojančią vicemero K. Augulio kėdę prilaikė ir vienas iš įtakingiausių rajono socdemų. Maža to, pagalbos iš Kontrolės komiteto prireiks ir ateityje. Kai kurie politikai pastebi, kad petys į petį turintis dirbti komitetas būtent pirmininko ir pavaduotojos konservatorės Skaidros Dišlės balsavimais yra stabdomas. Pavyzdžiui, auditų parinkimas Savivaldybės įmonėse ar įstaigose. Akivaizdu, kad jie tėra sistemos vykdytojai, nes kažkas labai nesuinteresuotas auditavimu, ypač nepriklausomu. Laikas parodys, bet skaitytojams priminsime, kad jau esame rašę, jog mero A. Čepononio globojamas Šeimos labdaros ir paramos fondas, kurio valdybos narė yra ir S. Dišlė, gavo lėšų iš verslo įmonės, kuriai tik po pinigų pervedimo buvo sutvarkyta kelių šimtų metrų kelio atkarpa.

„Pušų g. gyventojai dėl manęs nebus įkaitais“
Kontrolės komiteto pirmininkas A. Venckus situaciją komentavo taip: „Suprantu jus, esate žiniasklaida ir uždavinėjate nepatogius klausimus. Bet nejaugi Pušų gatvės gyventojai turėtų tapti įkaitais tik todėl, kad aš ten gyvenu? Manau, jei dabar eičiau į rinkimus, už save gaučiau daugiau balsų, nes gatvė yra išasfaltuota. Dėl parašų, žinau, kad kažkas lyg ir buvo daroma, bet stengiausi nesikišti. Ar yra kokia nors tvarka, ar prioritetai dėl gatvių asfaltavimo, aš nežinau ir nesidomėjau. Bet dabar, kai antri metai remontuoja Ąžuolų gatvę, ši (Pušų – red.) pasidarė kaip ir tranzitinė, pravažiuojama. Gal todėl ir sutvarkė. Man svarbu, kad gatvė daugiau nebedulkės.“ Kodėl Šermukšnių gatvės, kurioje Higienos centro specialistai atliko tyrimus ir nustatė higienos normų viršijimą kelis kartus, gyventojams taip nepasisekė, politikas atsakyti negalėjo.
Bus daugiau.

Marius Aleksiūnas

Total
0
Dalinasi
Related Posts