Atvykę į Pakiršinio kaimą teikti medicinos pagalbos greitosios medikai susidūrė su agresyviai nusiteikusiu pacientu. 64-erių Egidijus Taraškevičius buvo neblaivus ir ne tik keikėsi necenzūriniais žodžiais, bet ir bandė suduoti medikams, o jaunai policininkei iš tiesų ranka sudavė į veidą. Jam nustatytas 2.08 promilių girtumas. Pareigūnė nusprendė, kad E. Taraškevičius turi už savo veiksmus atsakyti. Įvykio dieną, sausio 19-ąją, buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas, o baudžiamoji byla išnagrinėta šių metų vasario 7 d.
Pagalbos šaukėsi medikai
Skubios pagalbos specialistė E. P. ikiteisminio tyrimo metu buvo apklausta liudytoja. Ji nurodė, kad sausio 19 d. buvo gautas pranešimas, kad Pakiršinio kaime asmenį ištiko staigi mirtis. Kartu su vairuotoju – paramediku jie atvyko nurodytu adresu. Pasak E. P., pasitiko senyvo amžiaus moteris, kuri nurodė, jog pagalbos reikia jos sūnui. Užėjus į vidų, vyriškis rastas gulintis lovoje. Pasirodo, jis miręs nebuvo, o netgi labai gyvybingas – nusiteikęs agresyviai ir besikeikiantis. Buvo būtina patikrinti, ar šio vyro sveikatai ir gyvybei tikrai negresia pavojus. Deja, šis į kalbas nesileido ir kalbėjo tai, kas šovė į galvą. Medikai nusprendė, kad dėl vyriškio elgesio aplinka yra nesaugi ir iškvietė policijos pareigūnus. Laukti jų atvykstant skubios pagalbos specialistai išėjo į lauką. Netrukus kaltinamojo E. Taraškevičiaus mama pakvietė juos ateiti, nurodė prastai pasijutusi. Medikai ir vėl nuėjo į butą. Apžiūrint senjorę, jos sūnus po butą vaikščiojo šūkaudamas ir įžeidinėdamas greitosios medikus.
Parodė špygą ir trenkė
Baigiant apžiūrėti senolę, atvyko du policijos pareigūnai – vyras ir moteris. Greitosios pagalbos medikė paaiškino jiems situaciją ir stebėjo, kad E. Taraškevičius darėsi vis piktesnis. Pasak nukentėjusiosios policijos pareigūnės G. G., iš pradžių E. Taraškevičius kalbėjo gražiai. Deja, trumpai. Netrukus pastarasis pradėjo vartoti necenzūrinius žodžius. Paprašytas nesikeikti, į pareigūnų žodžius pakiršinietis dėmesio nekreipė, savo vardo nenurodė. Kaip teigė nukentėjusioji, jis kalbėjo su įvykiu nesusijusius dalykus. Buvo prašoma pateikti asmens dokumentą. Vyriškis atsakė, kad dokumento neduos ir nieko nesakys. Pareigūnus jis vadino „debilais, asilais“ bei kitais „gražiais“ epitetais. Kadangi E. Taraškevičius nurodė, kad jam medicinos pagalba nereikalinga, jam buvo siūloma pasirašyti, kad pagalbos atsisako. Jis toliau kalbėjo agresyviai, o medikei ir policininkei parodė špygą. Bandant visokiais būdais raminti neblaivų pilietį, jis pabandė ranka trenkti greitosios medicinos pagalbos darbuotojai, tačiau nepateikė, tada iš karto į kairį žandą trenkė pareigūnei. Patirtą skausmą nukentėjusioji G. G. įvertino 5 balais iš 10-ies. Smūgį matė medikė. Nukentėjusiosios kolega buvo kitame kambaryje ir tuoj pat atskubėjo į pagalbą. E. Tarasevičius buvo sulaikytas, uždėti antrankiai.
Pasipelnyti nesiekė
Įvykį užfiksavo prie pareigūnės uniformos pritvirtinta kamera. Nukentėjusioji nurodė, kad su E. Taraškevičiumi taikytis nesutiktų, norėjo, kad jis būtų nubaustas įstatymo nustatyta tvarka. Pareigūnė nepageidavo, kad iš niekur nedirbančio kaltinamojo būtų priteistas žalos atlyginimas, nurodė, kad turtinės žalos nepatyrė, o neturtinės žalos pinigine išraiška nevertina. Civilinis ieškinys byloje nebuvo pareikštas.
Kaltinamasis: policija pakėlė ir lovos ir surakino antrankiais
Apklausiant kaltinamąjį ikiteisminio tyrimo metu, jau išsiblaivęs vyras pareiškė, kad net nepamena, kad pas jį buvo atvykę medikai, kad su jais konfliktavo, bandė suduoti medikei ir trenkė pareigūnei. Jis nurodė, kad atsimena tik tai, jog dienos metu vartojo alkoholį, o apsvaigęs atsigulė pamiegoti. Esą pareigūnai jį pažadino ir be jokios priežasties uždėjo antrankius ir nusivedė į automobilį. Vis tik jis pripažino, kad galėjo taip pasielgti, kaip nurodė bute buvę medikai bei policijos pareigūnai. Esą tokį elgesį galėjo lemti girtumas. Be to, visą tragikomišką situaciją užfiksavo ir pareigūnų vaizdo kameros. E. Taraškevičius spėliojo, kad taip pasielgė greičiausiai nesuprasdamas, ką daro, mat anksčiau per visą savo gyvenimą jis niekada nebuvo teistas ir save pavadino „nepiktybiniu žmogumi“.
Skirti viešieji darbai
Kaltinamojo E. Taraškevičiaus atsakomybę lengvinančia aplinkybe pripažintas jo nuoširdus gailėjimasis, o sunkinančia – tokį nusikalstamą elgesį lėmęs girtumas. Bylos medžiagoje yra duomenys, kad kaltinamasis iš tiesų anksčiau nebuvo teistas, netgi nebaustas administracine tvarka, yra nedirbantis ir neregistruotas Užimtumo tarnyboje. Duomenų apie jo psichiatrinį gydymą ar priklausomybės ligas į bylą pateikta nebuvo. Šiaulių apylinkės teismo Radviliškio rūmų teisėja Daiva Šabanskienė baudžiamąją bylą išnagrinėjo, priimdama teismo baudžiamąjį įsakymą.
Atsižvelgdamas į padarytą nusikalstamą veiką ir kaltinamąjį apibūdinančias aplinkybes, teismas nusprendė, kad tinkamiausią poveikį Pakiršinio kaimo gyventojui turėtų padaryti viešųjų darbų bausmė. Egidijus Taraškevičius pripažintas kaltu pagal Baudžiamojo kodekso 140 straipsnio 1 dalį ir už šią nusikalstamą veiką jam skirta 4 mėnesių viešųjų darbų bausmė, įpareigojant nuteistąjį per mėnesį neatlygintinai išdirbti po 30 valandų visuomenės labui. Viešųjų darbų atlikimo vietą ir darbą parinks Probacijos tarnyba.
Gali persigalvoti
Nors ikiteisminio tyrimo metu pakiršinietis sutiko su siūloma bausme, teoriškai jis gali persigalvoti – per 14 dienų nuo baudžiamojo įsakymo gavimo E. Taraškevičius, nesutikdamas su paskirta bausme, turi teisę pareikšti prašymą surengti žodinį bylos nagrinėjimą teisme. To nepadarius per nustatytą laiką, baudžiamasis įsakymas įsiteisėja. Įsiteisėjęs teismo baudžiamasis įsakymas tampa neskundžiamas.
Rita Grigalienė
Asociatyvus nuotraukų koliažas