Iš valdžios – nauja mokesčių kilpa?

Iš valdžios - nauja mokesčių kilpa?

Tik pradėję dirbti Seime,  naujieji tautos išrinktieji „griebė jautį už ragų“- kaip kalbama valdžios koridoriuose, norima apmokestinti  patekimą į gydymo įstaigas ir  įvesti cukraus mokestį.

Patekimo pas gydytojus mokestis – realu ar utopija?

Gydymo įstaigose besidriekiant pacientų eilėms, prieš porą metų medikai svarstė, kaip atsijoti žmones, kuriems nebūtinai reikia gydytojo konsultacijos, ir sumažinti specialistų krūvį, taip esą sudarant sąlygas teikti kokybiškesnes paslaugas.

Gydytojai siūlydami mokestį pasirėmė Latvijos pavyzdžiu – tokia tvarka ten įvesta jau daugiau kaip 20 metų. Šeimos gydytojo konsultacija kainuoja apie 1,5 euro, specialisto – virš 4 eurų, įvairūs tyrimai – nuo 1,5 iki 7 eurų, o diena ligoninėje – 10 eurų. Šimtaprocentinės lengvatos taikomos vaikams, nėščiosioms, sergantiems tuberkulioze, turintiems pirmąją neįgalumo grupę.

Tada prieš tokio „drausminančio“ mokesčio įvedimą pasisakė „valstiečių“ lyderis R. Karbauskis.

„Kaip yra Latvijoje, Lietuvoje net minties nėra tai daryti. Mes diskutuojame, įvairūs variantai galimi, bet tikrai nėra klausimas tas, kad kaip nors reikia apmokestinti žmones. Mes pajėgūs kaip valstybė surinkti mokesčius iš visų Lietuvos piliečių, sutvarkyti sistemą taip, kad nereiktų dar papildomai imti du ar kelis eurus iš žmogaus. Tai yra visiška nesąmonė“, – sakė R.

Karbauskis, pasiūlęs sukurti piktybiškai sistema besinaudojančių žmonių, kuriems ir būtų taikomos sankcijos, registrą.

Tačiau „valstiečiams“ pasitraukus  į opoziciją, „drausminimo“ mokestis vėl buvo prisimintas. Seimo naujokė  konservatorė  Jurgita Sejonienė prakalbo apie patekimo į gydymo įstaigas apmokestinimą. Pasak Seimo narės, įvedus tokį mokestį, gydymo įstaigose nebesilankys nesergantys, tik gydytojus trukdantys gyventojai. Jos nuomone, realiai gyventojai turėtų būti skatinami mažiau naudotis sveikatos priežiūros paslaugomis, tai reiškia, siekti kuo ilgiau išlikti sveiki.

Žinant konservatorių apetitą naujiems mokesčiams, netrukus galime sulaukti  ir tokio „drausminančio“ mokesčio, o gal valdantieji panorės pasekti ir latvių pavyzdžiu.

Cukraus mokestis nebūtų našta… 

Po kelių dienų buvo kalbama apie dar vieną mokestį –  cukraus. Pasak ekonomisto N. Mačiulio, toks mokestis nebūtų didelė našta perkantiems pirmo būtinumo prekes, o sveikesnius produktus paskatintų rinktis ir mažiausiai uždirbančius žmones. Jo skaičiavimu, 400 gramų duonos kepalėlis dėl cukraus mokesčio pabrangtų dviem centais ir tai yra suma, kuri leistų, pavyzdžiui, lengvatiniu PVM tarifu apmokestinti visus vaisius, daržoves, kruopas, riešutus.

Lietuvoje gyventojai, gaunantys mažiausias pajamas, ir pensininkai jau seniai  maitinasi beveik tik kruopomis, o įvedus cukraus mokestį apskritai nebeįstengtų nusipirkti skanesnio ir įvairesnio maisto ir taptų tikrais sveikuoliais, misdami  tik kruopomis.

Na, gal to ir siekiama – sveikiau gyvendami, žmonės nebesilankys gydymo įstaigose ir jiems nereikės mokėti  mokesčio už patekimą į gydymo įstaigas.
Taigi, sirgti bei valgyti maisto produktus, turinčius cukraus, valdant konservatoriams ir liberalams gali tapti didelė prabanga – sumokėti  visiems naujiems mokesčiams gali neužtekti nei  minimalaus atlyginimo, nei pensijos, nei pašalpos.

Tarybos nario komentaras

„Prieš kelias dienas LNK žiniose buvo paviešinta, kad naujosios valdžios atstovė LR Seimo narė, konservatorė Jurgita Sejonienė siūlo apmokestinti patekimą į gydymo įstaigas. Šiandien jau kalbama kaip įvesti naują cukraus mokestį! Vis jiems negana ir negana… Manau, reikia organizuoti akciją – padovanokime kiekvienam konservatoriui ir liberalui Seime po cukraus pakelį, gal tai nors kiek prislopins jų apetitą naujiems mokesčiams“,- naujųjų Seimo narių norus įvesti naujus mokesčius pakomentavo  Radviliškio rajono savivaldybės tarybos narys Gediminas Lipnevičius.

Paulius Ropė

Exit mobile version