Iš kaimo pas gydytoją – pagal autobusų tvarkaraštį …

Radviliškio rajone vasarą atokesnių kaimų gyventojams sunku pasiekti ne tik Radviliškį, bet ir seniūnijų centrus, nes viena pagrindinių susisekimo priemonių – mokykliniai autobusiukai. Rajono valdžia apie šią problemą žino, tačiau ką nors pakeisti neskuba. Valdžios nuomone – reikia taupyti.  

Autobusas – kartą per savaitę

Gyventojai piktinasi, kad vasarą žmonės yra priversti derinti savo apsilankymus pas medikus, notarus ar savivaldybėje laiką pagal autobusų tvarkaraštį.

„Gyvename Beinoravos kaime. Mokslo metų dienomis rajono centrą dar galime pasiekti bent jau du kartus per savaitę, o Sidabravą kasdien, tačiau atėjus vasarai prasideda vargai. Vasaros metu autobusas į mūsų kaimą atvažiuoja vos kartą per savaitę – ketvirtadieniais. Nors į rajono centrą važiuoja dar ir pirmadienį, tačiau iki mūsų jis nevažiuoja. Atvažiavęs iš Vadaktų iki Sidabravo jis 40 minučių stovi Sidabrave ir 8 valandą pajuda Šeduvos link. Tas pats ir grįžtant iš Radviliškio. Autobusas pusvalandį stovi Sidabrave, o po to važiuoja į Vadaktus. Ir taip tęsiasi jau kelerius metus. Teko girdėti, jog kituose rajonuose vykdoma gyventojų apklausa, kokiomis dienomis jie norėtų, kad važiuotų autobusas, kokiu laiku. O pas mus, kaip gūdžiais stagnacijos laikais. Sprendimus priima rajono valdžia. Valdžia, kurią mes rinkome, ir kuriai žmonės rūpi tik rinkimų metu“, – piktinosi Beinoravos gyventoja (vardas ir pavardė redakcijai žinomi).

Kaip blokados laikais

Palonų miestelio gyventojai atsidūrė visai nepavydėtinoje situacijoje. Jau keletą pastarųjų metų paloniškiai gyvena kaip 1990 metų sovietinės blokados laikais. Tuomet pavasarį net iš kelių pro Palonus važiavusių priemiestinių bei tarpmiestinių autobusų  liko tik pora. Keitėsi valdžios rajone ir šalyje. Autobusų reisų kasmet mažėjo. Gyvename 30-aisiais Nepriklausomybės metais, o tapo dar blogiau nei buvo. Mat vasaros metu pro miestelį nevažiuoja nė vienas autobusas. Tiesa, penktadienio ir sekmadienio popietėmis pravažiuoja Panevėžio autobusų parko autobusas, vykstantis iš Panevėžio į Baisogalą. Autobusas važiuoja tuo metu, kai penktadienį seniūnija darbą jau beveik baigia, o gydytojų gali ir nerasti. Į parduotuvę, vaistinę, seniūniją ar pas gydytojus dar vargiai ir suspėsi, nes autobusas Baisogaloje stovi vos apie 20 minučių.

Panašioje situacijoje ir greta esančio Valatkonių kaimo žmonės, kuriems nebent tik pėsčiomis iki Baisogalos kiek arčiau.

Gyventojai ne kartą kreipėsi ir į seniūniją, ir į rajono valdžią. Žadėta padėti, tačiau pagalbos taip ir nesulaukta. Pažadų pagelbėti sulaukta ir prieš savivaldybių rinkimus. Politikai tuomet žadėjo, jog autobuso maršrutas vasarą bus.

„Pažadėjo – patiešijo, neišpildė – nesugriešijo“, – byloja lietuviška patarlė. Tad gūdūs blokados laikai tebesitęsia.

Sulaukta ir dar vieno skundo

Liutkiškių kaimo gyventojas piktinosi, kad vasaros metu žmonės į Liutkiškius yra priversti nuo Kutiškių kulniuoti pėsčiomis. „Jei žiemą Radviliškį gali pasiekti tris kartus per dieną, tai vasarą pasiekti miestą tampa iššūkis. Mes dar jauni, galim paeiti ir pėsčiomis iki Kutiškių, nuo kur važiuoja miesto autobusas, tačiau ką daryti pagyvenusiems žmonėms ar turintiems negalią. Reikia apsilankyti pas gydytoją, nusipirkti vaistų ar maisto. Taip ir vargstam visą vasarą ir niekam nė motais. Išgirdęs, kad į miestą važiuoja kaimynas, kalbini jį, kad pavežtų. Tegul ne kasdien, bet jau bent porą kartų per savaitę galima būtų surasti autobusą, o gal galima būtų pratęsti iki Kutiškių važiuojančio miesto autobuso maršrutą?“, – guodėsi ir klausė Liutkiškių gyventojas.

Sulaukta ir gyventojų nusiskundimų iš Minaičių. Pasak skambinusio vyriškio, autobusas į kaimą net neužvažiuoja, o keleivius paleidžia prie vieškelio Liaudiškiai–Mėnaičiai–Pašušvys–Grinkiškis įrengtoje Čerkosų stotelėje.

„Autobusas šiuo keliu važiuoja tik ketvirtadieniais ir šeštadieniais, tačiau jei prireikia skubiai pasiekti ar Grinkiškį (seniūnijos centrą), ar Radviliškį, tenka ieškoti, kas gali pavėžėti ir, aišku, ne dykai“, – sakė vyriškis.

Pasiekiame visus kaimus

UAB „Emtra“ direktorius Vladas Milkonas sakė, jog vasarą įmonė aptarnauja apie 12 priemiestinių bei Radviliškio miesto maršrutų. Žiemą bendrovė važiuoja beveik 30-čia maršrutų.

„Pravažiuojam beveik visus kaimus, tik ne kasdien. Vienais maršrutais važiuojame du, kitais – tris kartus per savaitę, tačiau yra reisų, kuriais keleivius vežame darbo dienomis. Dažnai autobusai važiuoja pustuščiai – dažnai autobusu važiuoja tik 10 keleivių. Pakeliui jų mažėja ir į galinį punktą atvažiuoja vos 1-2 arba visai tuščias autobusas. Keleiviai turi prisitaikyti prie esamų reisų, mes negalime į kiekvieną kaimą važiuoti kasdien“,- sakė „Emtros“ direktorius V. Milkonas.

Nesulaukę  valdžios sprendimų gyventojai priversti išlaidauti

Į redakciją paskambinę žmonės sakė, jog sumažėjus autobusų reisų, kaimuose atsirado nelegalūs taksistai, kurie už 10-20 eurų mokestį „nuo galvos“ nuveža pagyvenusius žmones į miestą. Kai kada už tą patį mokestį jie parveža ir namo, tačiau dažniausiai reikia vėl mokėti.

Nelegalių pavėžintojų verslas vėl pradeda klestėti, kaip tai buvo prieš aštuonis ar dešimt metų.

Rajono valdžia apie tokias „kooperacijas“ turi žinoti,  tačiau pagerinti atokesnių kaimų gyventojų susisiekimą su rajono centru nesiruošia. Į gyventojų nusiskundimus  – valdininkų pažadai, kurių kol kas nė vienas neįvykdytas.       

„Radviliškio krašto“ informacija

Total
0
Dalinasi
Related Posts