Horizonte kyšo konservatorių galimo nepotizmo ausys

Devynerius veiklos metus skaičiuojantis Sodriečių susivienijimas „Solidare”, panašu veliasi į skandalingą istoriją. Kodėl niekuo nepasižymėjusiam Radviliškyje, bendraminčių kolektyvui ketinama suteikti išskirtines sąlygas dėl galimybės naudotis miesto sporto arena. Ir kaip tai gali būti susiję su galimu nepotizmu savivaldybėje?

Nepasižymi veiksmingumu

Tarybos sprendimo projekte, kuriuo būtų suteikiama teisė panaudos sąlygomis naudotis sporto arenos patalpomis, netikėtai atsirado ir Sodriečių susivienijimas „Solidare”. Už kokius nuopelnus lojalaus konservatoriams Vaido Smalinsko vadovaujamai organizacijai, turinčiai ir paramos gavėjo statusą, daromas valdžios reveransas nemokamai naudotis arenos patalpomis? Analizuojant viešai prieinamą informaciją apie šios organizacijos pajamas ir finansinės veiklos ataskaitų aiškinamuosius raštus nesunkiai išsiaiškiname, kad tai galimai vienos ar kelių darboviečių vienijamų asmenų pagrindu suburta organizacija, gyvuojanti tik iš nario mokesčio ir gyventojų pajamų procento, skirto paramai. Per pastarųjų penkerių metų laikotarpį organizacijos „Solidare” metinės pajamos vidutiniškai sudaro apie 850 eurų. Išleidžia juos, susivieniję 47 bendraminčiai, savo tradicinėms kelionėms, vykstančioms kartą metuose. Štai ir visa deklaruota organizacijos veikla, kurios nuopelnų Radviliškiui per devynerius metus niekas taip ir nematė. Tad, pagal oficialią, viešai prieinamą informaciją, ši organizacija susirenka valstybės skirtą paramėlę ir ją naudoja ne kokiai nors labdaringai veiklai, o savo poreikiams tenkinti – pakeliauti. Jokia labdaringa veikla, net jei ir mistiškai egzistuotų, nėra viešinama. Čia jau sklinda toks pašvinkusios veiklos kvapelis, kuriame, tikėtina, būtų darbo ir teisėsaugai, tiriančiai nusižengimus finansinėje srityje.

Suabejojo skaidrumu

Komiteto posėdyje, pristačiusioji sprendimo projektą „Dėl Radviliškio rajono savivaldybės turto perdavimo panaudos pagrindais laikinai neatlygintinai valdyti ir naudotis tvarkos aprašo patvirtinimo“, Investicijų ir turto valdymo skyriaus vedėjo pavaduotoja Agnė Grabauskienė prisipažino, kad nesidomėjo šios organizacijos veikla, o patikėjo prašyme nurodytais argumentais, tokiais kaip sveikatos gerinimo programų įgyvendinimo bei fizinį aktyvumo skatinimo. Sunku patikėti veikla ateityje, jei jos nebuvo praeityje. Tačiau tai nesuglumino administracijos specialistės, nes argumentuotas prašymas ir organizacijos statuso atitikimas pakankamai svarus, kad gauti galimybę nemokamai naudotis milijoninės vertės turtu. Kai tuo tarpu, pasak tarybos nario Gedimino Lipnevičiaus, daugelis Radviliškio sportininkus vienijančių organizacijų, galimai tame tarpe ir asociacijų turi nuomotis savivaldybės valdomas sportavimo erdves, mokėdami po keletą eurų už valandą. Toks sprendimas yra patvirtintas taryboje. Tuo tarpu socialinės lygiavos sportuojančių žmonių tarpe, pasigedo ir daugiau tarybos narių.

Trūksta informacijos viešumo

Dar keisčiau atrodo, šitos konkrečios organizacijos atsiradimas tame pačiame sprendimo projekte. Oficialia priežastimi įvardintas 2022 m. spalio 5 dienos pateiktas prašymas. Ir klausimas, išskriejęs iš tarybos nario, socialdemokrato  Sauliaus Luščiko lūpų, taip ir liko neišgirstas: ar buvo paskelbta vieša informacija dėl galimybės teikti prašymus visiems, atitinkantiems tam tikrus kriterijus? O pati A. Grabauskienė apsiribojo abstraktumu, vedančiu link bendrinio argumento, kad teisę prašyti turi visi. Tik gal specialistė nežino, kad visuomenė skirtingai gali vertinti tokias savokas kaip teisės turėjimas ir konkrečios informacijos paskelbimas. Tikriausiai viską ji žino, bet čia griačiausiai viršų ima noras išvengti ir kitų galimų prašytojų.

Veiksmų neatlikimas dėl nepotizmo?

Tad ir rezultatas gautas atitinkamas, kuris iš anksto eliminuoja galimai būsimus konkurentus. Kodėl atsiranda tokios mintys? Ogi todėl, kad tarp Sodriečių susivienijimo “Solidare” ir sprendimo projekto ruošėjos yra aiškus partinis ryšys. Šios asociacijos vadovas V. Smalinskas ir A. Grabauskienė abu yra glaudžiai susiję su konservatoriais. Tai tokiu atveju ar atsirastų kas išdrys paneigti nepotizmo apraiškas parengtame sprendimo projekte. Tokią nuomonę stiprina ir A. Grabauskienės prisipažinimas, kad nesidomėjo organizacijos veikla. Tai netiesiogiai patvirtina tokią nepotizmo galimybę, siekiant padėti, o nežinant visų niuansų apie naudos gavėją. O kam priklauso domėtis dokumentuose ir prašymuose pateiktos informacijos tikrumu? Sunku patikėti, tačiau savivaldybės administracijos skyriaus vedėjo pavaduotoja iš tikrųjų aplaidžiai atliko pareigas ir tai ji netiesiogiai pripažysta pati? Jei šitam faktui ir bus surastas pateisinamas argumentas, o jis neabejotinai bus surastas, tai ateityje galime tikėtis tik riebesnių perliukų. Ir konservatorių partinis nepotizmas tada galės pasireikšti visu savo gražumu.

Robertas Samuilis

Asociatyvi nuotr.

Total
0
Dalinasi
Related Posts