Daugelis sutiksite, kad žemės plotai prie Arimaičių ežero nekilnojamojo turto pirkliams ilgą laiką buvo gardus kąsnelis. Tačiau šio ežero pakrantės naudingos ne tik žvejams ar pramogautojams – kas nusipirkęs žemės ūkio paskirties plotus, kas pasistatę namus, žmonės tiesiog čia gyvena paprastą, žemišką gyvenimą. Ir kas galėjo tikėtis, kad valdžia užsimanys čia esančios žemės paskirtį pakeisti? Radviliškio rajono savivaldybės taryba 2023 m. balandžio 13 d. turėjo svarstyti klausimą dėl naujo Radviliškio rajono savivaldybės teritorijos bendrojo plano (toliau – Bendrasis planas) patvirtinimo. Pasirodo, kad ne visi žemės sklypų savininkai apie šiuos kėslus buvo informuoti.
Prašė apginti
Keturi Radviliškio rajono gyventojai, turintys žemės sklypus prie Arimaičių ežero, kreipėsi į Seimo narį Antaną Čepononį, savivaldybės administraciją bei Tarybą, prašydami apginti jų interesus ir šio klausimo svarstymą atidėti. Keturių rekreacinės bei žemės ūkio paskirties žemės sklypų savininkai nurodė, kad numatomais pakeitimais jiems bus padaryta reikšminga žala. Jie teigė, kad patvirtinus Bendrojo plano keitimą, sklypų savininkams nebeliks jokios galimybės naudotis žeme asmeniniams poreikiams, pvz., rekreacinės paskirties pastatams statyti ar ūkininkų sodyboms įrengti. Žmonės pageidavo žinoti žemės paskirties pakeitimo pasekmes, turėti galimybę išsakyti savo nuomonę. Sprendimo projektas dėl Bendrojo plano patvirtinimo teiktas gana skubotai. Žemės sklypų, kurių paskirtis keičiama, savininkai niekaip nebuvo informuoti apie planuojamus pasikeitimus, kadangi yra vyresnio amžiaus ir nesinaudoja informacinėmis technologijomis. Bendrojo plano pakeitimus svarstant komitetuose, Investicijų ir kaimo reikalų komitetas siūlė šį klausimą išbraukti iš darbotvarkės.
Asmeniškai neinformavo
Tarybos posėdyje dalyvavęs Bendrojo plano rengėjas, Kauno technologijos universiteto Architektūros ir statybos instituto Teritorijų planavimo centro vadovas Dr. Evaldas Ramanauskas aiškino, jog gyventojų supažindinimo su pasikeitimais procedūros nebuvo pažeistos. Esą teisės aktai neįpareigoja kiekvieną žemės sklypo turėtoją apie pokyčius informuoti asmeniškai. Apie Bendrojo plano rengimą Radviliškio rajono gyventojai buvo informuoti neva pateikiant skelbimus savivaldybės interneto svetainėje, savivaldybės bei seniūnijų skelbimų lentose. E. Ramanauskas sakė, kad buvo organizuota vieša ekspozicija ir susirinkimai. Tiesa, netrukus jis pripažino, jog susirinkimuose dalyvavo nedaug žmonių.
Galimybė susipažinti – ne visiems?
Noras keisti žemės paskirtį sulaukė diskusijų. Domėtasi, kas pasikeitė, kad gana apstatyti plotai prie Arimaičių ežero staiga tapo statyboms nebepalankūs. Esą dabar sklypų savininkai galės juos naudoti tik poilsio tikslais, tausodami medžius ir pievas, kas itin patiko vis dar mero pareigas ėjusiam Vytautui Simeliui, priklausančiam Lietuvos žaliųjų partijai. Tarybos narys Gediminas Lipnevičius, pastaruoju metu save susiejęs su Lietuvos regionų partija, pasisakė, kad jokios informacijos skelbimų lentose nėra matęs, o ir abejojąs, ar tokios kažkur netoli Arimaičių ežero apskritai yra. Informacija, pateikta internete, paprasto kaimo gyventojo dažnai nepasiekia, nes vyresnioji karta ne tik interneto, bet ir kompiuterių ar išmaniųjų telefonų dažniausiai neturi. Politikas siūlė informavimo procedūrą pakartoti, kadangi tikrai nemažai žmonių, kurių žemės sklypų statusas pasikeis, apie tai nebuvo informuoti ir išvis nieko nežinojo.
Ilgalaikės pasekmės
Bendrojo plano rengėjas E. Ramanauskas informavo, kad patvirtinus siūlomus pakeitimus, planą bus galima keisti tik po dešimties metų. Esą dabar žemės paskirtį keisti reikalauja tam tikros įstatymų nuostatos. Kadangi priimtas sprendimas turėtų ilgalaikes pasekmes rajono gyventojų gerovei, imta svarstyti, ką daryti su sprendimo projektu – balsuoti už jį bendra tvarka ar tiesiog išbraukti šį klausimą iš darbotvarkės. Kol kas vis dar vicemero pareigas užėmęs Vytautas Krikščiūnas siūlė palaukti Seimo nario A. Čepononio atsakymo, mat jis žadėjęs kreiptis į Lietuvos Respublikos aplinkos ministeriją, kad šį klausimą išsiaiškintų. Šiek tiek pamindžikavę vietoje, Tarybos nariai nusprendė, kad reikia balsuoti dėl darbotvarkės – ar palikti Bendrojo plano patvirtinimo klausimą svarstyti būtent tą dieną.
Išbraukė iš darbotvarkės
Posėdyje argumentų dėl būtinybės tuojau pat patvirtinti Bendrąjį planą beveik nesigirdėjo. Tik viena Tarybos narė užsiminė, kad taip atidėliojant, šio sprendimo priėmimas užsitęs keletą metų. Deja, balsuojant „išlindo“ ir daugiau galvojančių, kad klausimo iš darbotvarkės išbraukti nereikėtų. Tų, kurie nemanė, kad reikia atsižvelgti į besikreipusių gyventojų prašymą, buvo tik septyni: socialdemokratai Kazimieras Augulis, Eglė Ivanauskytė ir Kazimieras Račkauskis, „darbiečiai“ Jurgis Baublys ir Zita Žvikienė, „valstietis“ Kęstutis Dambrauskas ir konservatorius Justinas Kvėglys. Tarybos narys G. Lipnevičius ir likusieji 16 iš 24 tą dieną dalyvavusių Tarybos narių stojo į besikreipusių gyventojų pusę ir pritarė, kad sprendimas turi būti koreguojamas ir kol kas tokio sprendimo projekto svarstyti negalima. Tad turinčių žemės prie vaizdingo Arimaičių ežero gyventojų interesai bent kol kas buvo apginti.
Rita Grigalienė