Radviliškio gyventojas Antanas Tarbūnas kreipėsi į redakciją, prašydamas padėti išspręsti problemą. Radviliškio miesto kapinėse Vingėliškio gatvėje jau keletą metų nuo vieno medžio (pušies) nuolat lūžta ir krenta smulkesnės ar stambesnės šakos, kurios gali sugadinti antkapių plokštes, paminklus, sužaloti žmones, kurie tvarko kapus. Antanas nurodė, kad į seniūniją kreipėsi raštu anksčiau, tačiau jam buvo atsakyta, kad problemas keliantis medis nėra ties jo prižiūrimu kapu ir jis neturi teisės prašyti dėl jo priimti sprendimus. Artimųjų kapus prižiūrintis žmogus norėtų, kad medis būtų nupjautas, nes visai neseniai buvo nukritusi stambi šaka ir yra matyti, kad netrukus gali nulūžti ir kita. Medis su lūžtančiomis šakomis nuo Antano prižiūrimo kapo yra 0,5 – 1,0 metro atstumu. Žmogus bijo, kad bus sugadinta antkapio plokštė ir seniūnija nesiims jam atlyginti nuostolius. 2021 m. spalio 23 d. Antanas ir vėl rado nulūžusią didelę pušies šaką. Jis, prieš kreipdamasis į redakciją, buvo nuėjęs į Radviliškio miesto seniūniją, tačiau pagalbos nesulaukęs, todėl nusprendęs ieškoti problemos sprendimo per žiniasklaidą.
Seniūnija nurodė kreiptis į komisiją
Situaciją pakomentuoti bei pagelbėti paprašėme Radviliškio miesto seniūno Ernesto Mončausko, tačiau atsakymą pateikė Radviliškio miesto seniūnijos inžinierė apželdintoja Rita Mankutė. Pasak jos, sprendimus dėl medžių, augančių kapų teritorijoje, kirtimo ir genėjimo, pagal gautus seniūnijos bei gyventojų prašymus, priima Želdynų ir želdinių apsaugos ir priežiūros komisija, sudaryta Radviliškio rajono savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu. Po to, remiantis inžinierės apželdintojos R. Mankutės pasakojimu, gautas prašymas keliauja nuo vienų tarnautojų kitiems: gyventojas, prižiūrintis konkrečią kapavietę, parašo prašymą Radviliškio miesto seniūnijai, tada „atsakingas specialistas“ šį prašymą siunčia minėtai komisijai, ši komisija nuvyksta į kapines, apžiūrinėja medį ir priima sprendimą. Seniūnijos duomenimis, Antanas Tarbūnas prašymą buvo parašęs 2017 metais. Komisijos sprendimu leidimas medžio kirtimui nebuvo išduotas, tačiau R. Mankutė nenurodė, kodėl. Net ir pateikus paklausimą bei kapinių nuotrauką, kur matoma nukritusi didelė šaka, problemos išspręsti nepažadėta, o į klausimą, kas atlygintų už sugadintą kapo plokštę, inžinierė atsakė: „Žmogus savo turtą turi galimybę apsidrausti nuo stichinių nelaimių. Miesto seniūnija nekompensuoja gamtos stichijų padarytos žalos“.
Seniūnija aptarnauja per atstumą
Redakcija pasiteiravo ir dėl aptarnavimo tvarkos seniūnijoje, kodėl Radviliškio gyventojui pavyko su darbuotoja pabendrauti tik per atstumą ir kodėl nesuteikta konkreti pagalba. Atsakyta, kad dėl pandeminės situacijos apribojamas administracijos darbuotojų fizinis kontaktas su interesantu, išlaikant ne mažesnį kaip 2 metrų atstumą vienas nuo kito arba atskiriant darbo vietą nuo interesanto pertvaromis.
Problema bus išspręsta
Kadangi seniūnija gyventojo problemos neišsprendė, apie situaciją informavome Radviliškio rajono savivaldybės Tarybos narį nepartinį Gediminą Lipnevičių, kuris taip pat yra Želdynų ir želdinių apsaugos ir priežiūros komisijos narys. Kaip informavo Tarybos narys, dėl Antano T. problemos jis informavo komisijos pirmininkę Valentiną Grinienę. Buvo nutarta 2021 m. lapkričio 4 d. vykti į kapines apžiūrėti pavojų keliančius medžius bei svarstyti gyventojų prašymus dėl jų nukirtimo ar genėjimo.
Dėl iškylančių problemų galite kreiptis į valdininkus, merą ar savivaldybės administraciją, o jeigu pasijutote valdininkų nesuprasti ar nežinote, kas galėtų padėti vienu ar kitu klausimu, pagalbos galite kreiptis į savaitraščio „Radviliškio kraštas“ redakciją telefonu 8 606 82 602 arba elektroniniu paštu redakcija@radviliskiokrastas.lt
Monika Ilgauskytė