Į redakciją kreipėsi mokinio mama, nenorėjusi nurodyti vardo ir pavardės. Ji paprašė pasidomėti, ar yra galimybė tėveliams atsisakyti mokinių testavimo dėl Covid-19 mokyklose. Nors testuojama yra nuo pandemijos pradžios, neaiškumų dėl besikeičiančių reikalavimų vis dar kyla.
Švietimo skyriaus vedėjas: „Dėl ugdymo formų mokyklos sprendžia skirtingai“
Kokia tvarka taikoma dėl mokinių testavimo mokyklose, paklausėme Radviliškio rajono savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėjo Laisvūno Vaičiūno. Pasak šio už švietimą atsakingo valstybės tarnautojo, mokyklose, vadovaujantis Operacijų vadovo įsakymu, testuotis turi visi mokiniai, o jeigu atsisako, dėl ugdymo formų sprendžia kiekviena mokykla skirtingai.
Vaižganto progimnazija: „Atsisakydami turi nurodyti priežastis“
Ar iš tiesų mokyklų patirtis dėl mokinių testavimo skirtinga, pasiteiravome ugdymo įstaigose. Vaižganto progimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Vaida Apšegienė informavo, kad nuo šių metų lapkričio 1 d. yra pildoma speciali forma dėl sutikimo arba atsisakymo testuotis. Nuo šios formos atsiradimo sumažėjo atsisakančių testavimo, kadangi privaloma nurodyti tokio sprendimo priežastis. Šioje mokykloje klasėse mokiniai testuojasi visi arba atsisako po vieną ar du mokinius. Testavimas yra rekomendacinio pobūdžio, nėra prievolė ar įpareigojimas. Jeigu tėvai mato priežastį nesitestuoti, turi teisę atsisakyti. Jeigu atsisako, vaikas turi izoliuotis, kai klasėje patvirtinamas Covid-19 atvejis ir vaikas turėjo kontaktą su sergančiuoju. Jeigu susirgimų nėra, mokinys gali lankyti mokyklą kartu su visais. Kad mokiniai testuotųsi, pasiekiama per susitarimus, kalbėjimąsi su tėveliais. Pasak V. Apšegienės, testuotis paskatina atvejai, kai nesitestavę vaikai turi izoliuotis po nustatyto kontakto su sergančiuoju Covid-19.
Lizdeikos gimnazijos direktorė: „Mokyklose testavimo tvarka vienoda“
Radviliškio Lizdeikos gimnazijos direktorė Ina Bajarauskaitė atsakė, kad visose mokyklose testavimo tvarka yra vienoda. Testuojasi tie mokiniai, kurie nesirgę Covid-19, nepasiskiepiję. Tai sudaro pusę gimnazijos mokinių. Mokinių tėveliai ir mokiniai nuo 16 metų amžiaus rašo sutikimus dėl testavimosi. Tėveliai ir mokiniai gali atsisakyti testuotis bei, bėgant laikui, keisti savo sprendimą. Jeigu tėveliai atsisako, kad vaikas testuotųsi, klasės auklėtojai skambina tėveliams, kai nustatomas susirgimo atvejis, ir praneša, kad vaikas turės testuotis kas dvi dienas arba izoliuotis. Pasak I. Bajarauskaitės, mokykla susidūrė tik su vienu atveju, kai mokinys atsisakė testuotis po nustatyto kontakto su sergančiuoju Covid-19. Kaip sako gimnazijos direktorė, tėvelių atsisakymo testuoti vaikus priežasčių mokykla nekomentuoja ir neatmeta, kaip nesvarbių, kokią priežastį jie benurodytų.
Testuotis paskatina nenoras izoliuotis
Pasak daugelio mokyklų vadovų, dauguma vaikų ir jų tėvelių testuojasi noriai. Kartais tas noras atsiranda tada, kai kas nors iš bendramokslių suserga Covid-19 ir nesitestavus tektų izoliuotis. Vaikai sėdėti namuose nenori, todėl pasirenka testavimąsi. Jeigu niekas iš klasės draugų nesuserga, nesitestavę mokiniai gali mokytis kartu su visais.
Apibendrinus atsakymus: testuotis nėra privaloma, o tik rekomenduojama.
Savaitraščio „Radviliškio kraštas“ informacija