Vis dažniau „Radviliškio krašto“ redakciją pasiekia rajono gyventojų skundai dėl medikų nejautrumo ar suteiktos nekokybiškos gydymo paslaugos. Reikia suprasti ir medikus – per dieną reikia priimti apie 40 ligonių, nemažai iškvietimų, nedideli atlyginimai. Tačiau iš tokios humaniškos profesijos žmonių ligoniai laukia ne tik vaistų, bet ir jautrumo, gero žodžio.
Medikė patarė … daugiau judėti
Birželio 28 d. sunegalavo garbaus amžiaus – 83 metų – radviliškietė J.S. (pavardė redakcijai žinoma). Ligonė skundėsi prasta savijauta, skausmais kaklo srityje. Ji negalėjo atsikelti iš lovos, buvo nukritęs kraujospūdis, sulėtėjusi kalba. Ligonės artimieji iškvietė greitąją pagalbą. Atvykusi medikė pamatavo kraujospūdį, kuris, medikės nuomone, buvo normalus (nors artimieji sakė, kad ligonės kraujo spaudimas nuolat būdavo aukštesnis nei įprastas), pamatavus cukraus kiekį kraujyje jokių pakitimų taip pat nebuvo rasta. „Atvykusiai medikei nerimtas simptomas pasirodė ir patinęs močiutės veidas – sakė, kad tai nuo gulėjimo ir patikino artimuosius, kad moters gyvybei pavojus negresia. Medikė liepė močiutei keltis ir daug vaikščioti, judėti, o ne gulėti. Taip pat pasakė, kad jokio reikalo vežti į ligoninę nėra, ten jos tikrai niekas neguldytų, o išsamesnių tyrimų dėl sveikatos būklės atlikti nėra jokio reikalo“,- redakcijai sakė ligonės anūkė E.N.
Išvykus medikei, artimieji močiutę išmaudė, o kad suaktyvėtų kraujotaka davė šokolado ir kavos. J.S. pasijuto kiek geriau, tačiau spaudimas išliko žemas.
Savijauta sparčiai prastėjo
Pirmadienį anūkė įkalbinėjo močiutę pasirodyti šeimos gydytojai, tačiau ši atsisakė, nes ją gydanti medikė atostogavo, o pas kitą vykti ligonė nenorėjo. Tačiau apie 16 valandą situacija pasikeitė. Anūkei paskambinusi močiutė verkdama pasiskundė sparčiai prastėjančia sveikata. Atvykusi moteris rado močiutę gulinčią ir sunkiai kvėpuojančią.
Nuvežus ligonę į Radviliškio ligoninės priėmimo skyrių, medikai nenorėjo jos priimti, liepė vežti pas šeimos gydytoją. Artimiesiems pasakius, kad jie tada ligonę veš į Šiaulių ligoninę, priėmimo skyriaus medikai pagaliau sutiko ją apžiūrėti, pasakę, kad jeigu nebus reikalinga skubi pagalba, už apžiūrą artimieji turės sumokėti. Artimiesiems sutikus mokėti, buvo atlikta kardiograma ir nustatyta, kad močiutei – stiprus infarktas! Ligonė buvo skubiai nugabenta į Šiaulių ligoninės reanimacijos skyrių, kur paaiškėjo, kad infarktas prasidėjo prieš 2-3 dienas, širdies dešinė pusė užlieta krauju ir išgyventi jokių galimybių nebėra. Liepos 2 dieną močiutė mirė…
Medikės aplaidumo klaidų neįžvelgta
Mirusiosios artimieji parašė skundą Radviliškio rajono greitosios medicinos pagalbos centrui, prašydami ištirti atvejį, ar tikrai pas ligonę atvykusi medikė tinkamai atliko savo pareigas apžiūrėdama ligonę. „Bendrosios praktikos slaugytojai atvykus pas ligonę, ji skundėsi vis didėjančiu silpnumu, kuris jaučiamas jau kokią savaitę, sunkiau vaikščioti, sunkiau atsikelti. Ligonė sakė, kad niekur neskauda, tik silpna ir kasdien vis silpniau darosi. Ligonė buvo apžiūrėta, pamatuotas kraujo spaudimas, atliktas gliukozės mėginys atitiko normas. Ligonei buvo patarta pasirodyti šeimos gydytojai. Tai šiuo atveju nebuvo indikacijų rašyti EKG (kardiograma)“,- mirusios ligonės artimiesiems atsakė V. Jasiūnienė, laikinai einanti Greitosios medicinos pagalbos centro direktorės pareigas.
Beje, ligonės anūkė sakė, kad paskambinus greitajai pagalbai ji sakiusi, kad močiutė jaučia skausmus ir tai turėtų girdėtis pokalbio įraše.
Artimieji pateikė dar vieną skundą
„Mums jokių pinigų, jokių kompensacijų mums nereikia, reikia ramybės. Nes aš kiekvieną vakarą galvoju: „O jeigu aš būčiau kitaip pasielgusi?“ Žmonės pergyvena ir 4-5 infarktus, o močiutei šis buvo pirmas ir paskutinis. Daugiau nei 30 metų ji išdirbo elektros tinkluose inžiniere, buvo šviesaus proto. Vežant ją į reanimaciją buvo sąmoninga, šnekėjom. Kad aš būčiau žinojusi, jog tai paskutinis mūsų pokalbis… Mūsų ryšys buvo labai glaudus ir stiprus. Dar pateikiau skundą ir priėmimo skyriui, kad išvarė kaip šunį lauk, o paskui po ilgų diskusijų (kol žmogus vos kvėpavo mašinoj) pati turėjau atgabenti moteriškę, sveriančią 95 kg… Jokios pagalbos nesulaukiau. Žinoma, padariau klaidą, kad pirmadienį nuo ryto jos nenuvežiau pas šeimos gydytoją. Bet močiutė
užsispyrė ir viskas (mat greitoji ją apžiūrėjo, tai čia nieko baisaus). Bet Šiaulių ligoninėje pasakė, kad jokio skirtumo nėra, ar rytas, ar vakaras, reikia vežti į ligoninę iš karto, o ne praėjus 2-3 dienoms“,- redakcijai sakė mirusiosios anūkė.
Ši istorija baigėsi tragiškai – garbaus amžiaus moters mirtimi. Kas dėl tokio finalo kaltas – ar medikų nejautrumas, ar artimųjų neryžtingumas ir delsimas, jau nebe taip ir svarbu. Svarbu tai, kad ir ligonė, ir jos artimieji susidūrė su medikų abejingumu, o tai pastaruoju metu rajone pasitaiko jau dažnai.
(Bus daugiau)
„Radviliškio krašto“ informacija