Žurnalistai atsitiktinai tapo galimai suplanuotos apgavystės liudininkais. Ruošiant kitą reportažą gatvėje akys užkliuvo už dviejų moterų, kur akivaizdžiai matėsi, kad viena įkyri, o kita nežino, kaip greičiau baigti pokalbį su įžūlia pašnekove. Nuojauta neapgavo.
Vos pasibaigė dviejų moterų pokalbis, pašnekinome šiaip ne taip nuo įkyrios pašnekovės pasprukusią šiaulietę. Ji buvo atvira – kaulyta pinigų. Ir ne šiaip. ,,Čia pristojo, kvepalus įdėjo į rankinę ir prašo pinigų. Sakau, vaikų pinigus iš darželio nešu. Tai aš tau, sako, atiduosiu 40, duok 10.‘‘ – įspūdžius pasakoja pašnekovė. Šiaulietė iš karto suprato, kad toks įkyrus kvepalų siūlymas – ne šiaip jų pardavinėjimas. Baltą kepurę ant veido užsimaukšlinusi gan jauna praeivė kvepalus tiesiog įgrūdo į sutiktos nepažįstamosios rankinę, o tada bandė įžvelgti, kiek ši turi pinigų piniginėje.
,,Pasirodo, ji aferistė. Įmetė kvepalus į rankinę, išmečiau atgal, man nereikia. Niekas tokių kvepalų labdarai nedalina‘‘,- sakė moteris.
Tada šiaulietė išsigąsta, gal sukčiautojai pavyko ką nors nugriebti iš jos piniginės, mat ši ją jau buvo atidariusi. Pasitikrinusi rankinę moteris atsidūsta lengviau – niekas nedingo. Bet čia pat moteris įspėja ir radviliškiečius – tokios įkyruolės darbuojasi ir Radviliškyje: ,,Radviliškyje apstojo dvi. Tai viena su manim kalba, kita rankinę nužiūrėjo. Aš per petį persimetusi nešuosi, kabo ant nugaros, tai apėjo antroji iš nugaros ir rankinę atidarė. Gerai, kad pajutau.‘
Panašią istoriją pasakoja ir jauna praeivė. Važiuodama autobusu mergina matė, kaip įkyrios tamsaus gymio moterys trainiojosi autobuse tarp praeivių ir siūlė kvepalus.
Pasirodo žurnalistų matytas incidentas – ne šiaip.
Šiaulių AVPK atstovė Gailutė Smagriūnienė sako, kad netrukus po to, kai buvo užfiksuoti nuotraukoje matomi kadrai, policijai pasiskundė kita apgauta moteris.Greičiausiai matyta situacija ir praeivių pasakojimai apie bandymus apvogti – ne prasimanymai. Matyt, ne sutapimas, kad vos nufotografavus šią sceną, Šiaulių policijos komisariate užregistruotas vienas pranešimas, vos ne identiškas jau girdėtai situacijai – priėjusios dvi moterys kažką siūlė ir kalbino, kol išviliojo pinigus.
,,Gautas pranešimas telefonu, kad moteris po pokalbio su įkyria praeive pasigedo 120 eurų. 100 eurų po derybų grąžino, bet 20 pasiėmė ir nuėjo. Tada šiaulietė paskambino į policiją. Vyksta tyrimas‘‘,- sakė policijos komisariato atstovė.
Panašios istorijos pasikartoja įvairiose Lietuvos vietose, o po jų pasipila policijos pranešimai, kad gatvėse gėles neva dovanojantys asmenys staiga ima reikalauti pinigų, o žmogui bandant atsipirkti keliais centai griebia piniginę. Būna, kad pakelėse stabdo mašinas ir siūlo neva auksą. Tada patiklūs mašinų savininkai salonuose pasigenda daiktų. Mėgstamas sukčiavimo būdas – prašyti iškeisti pinigus. Tada sukčiai juos skaičiuoja, perskaičiuoja, kol dalis pinigų nusėda jų kišenėje.
Eleonora Urmonitė