Gaisrai gyventojams atneša brangiausiai kainuojančius nuostolius iš visų galimų nelaimingų nutikimų. Atšalus orams gaisrų skaičius išauga dvigubai, todėl jau dabar ragina imtis kaminų valymo darbų, kol nesulaukėme itin didelių šalčių, o taip pat – ir nuostolingų ugnies pasekmių.
Pastebima, kad dažniausia gaisrų namuose priežastis yra netvarkingi šildymo katilai ir kaminai. Dažniau nei 3,5 karto nelaimės kyla nuosavuose namuose, o ne butuose ir to priežastis yra netinkamai prižiūrima ar neišvalyta šildymo įranga, kuri ir sukelia gaisrus
Nuostoliai siekia šimtus tūkstančių eurų
Dar prieš didžiuosius šalčius labai svarbu pasirūpinti šia įranga, nes skaičiai rodo, kad būtent lapkričio-vasario mėnesiais nelaimių skaičius dėl gaisrų ženkliai auga.
Gyventojai rudenį pradeda labiau šildyti nuosavus namus, todėl nelaimių tik daugėja. Praėjusiais metais būtent šiais mėnesiais buvo daugiausiai nelaimingų nutikimų per metus – jų išaugo dvigubai. Ugnies padaryti nuostoliai – brangiausia žala būstui, nes gaisras negrįžtamai suniokoja būsto apdailą, jame esančius daiktus. Nukenčia pastatų dalys – sienos, grindys, lubos, langai, durys, stacionarūs pastatų įrengimai. Žinoma, kenčia ir namų turtas, kaip kad buitinė technika, kiti asmeniniai daiktai. Be to, plačiai išplitus gaisrui, gali būti apgadinimas ir trečiųjų asmenų, pavyzdžiui kaimynų, turtas. Išmokos svyruoja atsižvelgiant į aplinkybes – nuo kelių šimtų eurų dėl aprūkusių patalpų iki šimtų tūkstančių, kai sudega visas žmonių turtas.
Kaip apsisaugoti?
Nelaimių skaičių pavyktų mažinti, jei gyventojai išties atsakingai pasirūpintų šildymo įranga – išvalytų kaminus, periodiškai atkreiptų dėmesį į elektros instaliacijos būklę.
Labai svarbu tinkamai ir nuolatos prižiūrėti kaminus – periodiškai, kas tris mėnesius, valyti suodžius iš dūmtraukių, krosnių. Taip pat – jų neperkaitinti, nedžiovinti skalbinių greta, nelaikyti šalia sukrautų malkų ar kitų degių medžiagų, nepalikti pravirų pakuros durelių.
Be to, kiekvienam gyventojui labai svarbu žinoti, kad yra atlyginamos žalos gaisro atveju, kai dūmai ir ugnis sugadina turtą, tačiau nėra dengiami šildymo katilų, židinių ir kitų įrenginių eksploatavimo padariniai. Pavyzdžiui, žala dėl suodžių kamino konstrukcijai, žala dėl dūmtraukiuose susidariusio kondensato ir kt. Taigi ir todėl labai svarbu pasirūpinti teisingu katilų, židinių įrengimu, jų periodine priežiūra, valymu. Didelę vertę turi ir dūmų detektoriai. Tai priemonė, skirta gelbėti gyvybes ir labai svarbi, jei gaisras kyla patalpoje, kur yra žmonių, o ypač naktį. Dūmų jutiklis nepadės sumažinti gaisro nuostolių, jei jis kyla būste, kurio gyventojų nėra namuose. Tačiau, jei gyvenama daugiabutyje ar netoliese esama kaimynų, detektorius gali išgelbėti ir turtą – signalą išgirdę asmenys greitai sureaguoja, imasi teisingų veiksmų ir eliminuoja gaisro židinį.