Medžio apdirbimo įmonės vadinamos „tiksinčiomis bombomis“ – jose gamybos proceso metu nuolat kyla gaisrų. Radviliškio miestas atsidūręs tikrai nepavydėtinoje padėtyje – čia įsikūrusios net trys medžio apdirbimo įmonės, kuriose bet kada gali kilti gaisras, galintis pavirsti net ekologine katastrofa.
Kol visa Lietuva baisi gaisro, kilusio Alytaus padangų gamykloje, padariniais, vertėtų prisiminti „Gairelitos“ gaisro, kilusio Radviliškyje 2016 m. spalio 5 d. padarinius – jo žala aplinkai tikrai nemenka.
Žala – milijoninė
Po didžiojo gaisro Radviliškyje, pasak Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento, gaisro metu Radviliškyje aplinkos orui buvo padaryta žalos už 1,5 milijono eurų. Gyvajai gamtai – žuvų ištekliams padaryta žalos už daugiau kaip 52 tūkstančius eurų.
„Gairelitai“ buvo pateikta pagrindinė užduotis – išvalyti vandenis, kurie iš gaisravietės pateko į Radviliškio miesto valymo įrenginius. Bendrovė privalėjo sudaryti ir žuvų atkūrimo planą, atstatant įžuvinimą Petraičių tvenkinyje. Nuo ekstremalaus įvykio paskelbimo pradžios iš Petraičių tvenkinio į vandens telkinius buvo perkelta apie 20 tonų gyvos žuvies. Aplinkosaugininkai ir ugniagesiai gelbėtojai surinko kritusias žuvis – daugiau kaip 4 tonas.
Po gaisro buvo paskaičiuota 553 tūkstančių eurų suma Radviliškio miestui: išlaidas transporto nuomai, kurui ir kitiems darbams.
Žala tikslinama ketverius metus?
Viešoje erdvėje po gaisro pasirodė pranešimai apie milijoninius nuostolius, galimai padarytus „Gairelitos“ gaisro metu gamtai bei aplinkai, o vėliau viskas nutilo, nurimo. Galbūt dėl to, kad po vieno posėdžio dėl gaisro padarinių, meras A. Čepononis paplojo per petį UAB „Gairelita“ vadovui Edmundui Vilčiauskui ir galimai pasakė: „Nesijaudink, Edmundai, viskas bus gerai“.
Savaitraštis „Radviliškio kraštas“ kreipėsi į Aplinkos ministeriją su paklausimu, kokia žala buvo padaryta gamtai per 2016 m. spalio 5 d. kilusį gaisrą Radviliškyje, UAB „Gairelita“ teritorijoje ir kas šio gaisro kaltininkai?
Aplinkos ministerija atsiuntė atmestinai parašytą atsakymą – bent jau susidaro toks įspūdis, cituojame: „Žala vandens telkiniams ir aplinkos orui dėl UAB „Gairelita“ žaliavų gaisro šiuo metu yra tikslinama. Gaisro padariniams likviduoti buvo parengtas ir pateiktas UAB „Gairelita“ vykdyti UAB „Gairelita“ Aplinkos atkūrimo priemonių planas“. Šį planą UAB „Gairelita“ įvykdė (apmokėjo susikaupusio gaisro gesinimo vandens sutvarkymo išlaidas, apmokėjo Petraičių tvenkinio įžuvinimo išlaidas Pakruojo Medžiotojų žvejų draugijai, atliko kitus plane numatytus darbus)“.
Aplinkos ministerijos pasiteiravus, kokia apskritai žala buvo padaryta šio didžiojo gaisro metu, atsakymas buvo daugiau nei pribloškiantis, cituojame: „Su įmone vyko ginčai dėl žalos skaičiavimo metodikos ir žalos dydžio. Šiuo metu yra rengiamas ieškinys teismui“.
Kyla klausimas, kodėl prabėgus net ketveriems metams dar nenustatytas padarytos žalos dydis, o ieškinys teismui dar tik rengiamas?
Gal ir tikrai, kaip kalba radviliškiečiai, „Gairelita“ galimai „išlips sausa iš vandens“ ir atsipirks tik nedidelės sumos ieškiniu, gal viskas tempiama teisinės senaties link…
(Bus daugiau)
Jonas Petrikas