ES paramos verslui kaime įgyvendinimas: galimybės ir iššūkiai

ES paramos verslui kaime įgyvendinimas: galimybės ir iššūkiai

ES parama verslui kaime teikiama pagal 2014-2020 m. Kaimo plėtros programos veiklos sritį „Parama ekonominės veiklos pradžiai”. Pagal šią sritį neremiama kaimo turizmo, apgyvendinimo, žemės ūkio veikla. ES parama verslui gali siekti 18800 eurų vienam projektui, kai planuojama sukurti  vieną naują darbo vietą arba 37600 eurų, kai planuojama sukurti dvi naujas darbo vietas.

Viena iš pareiškėjų šiai paramai gauti buvo Šiaulėnų miestelio gyventoja Eneta Jovaišienė. Šiaulėnų gyventoja jau buvo įkūrusi smulkų verslą Šiaulėnuose – atidariusi kirpyklą, kuri veikė jau penktus metus. Kadangi ši ES parama yra skirta ne tik ekonominės veiklos kūrimui, bet ir jos plėtrai, E. Jovaišienė atitiko kriterijus paramai gauti: ji rašė paraišką grožio salono atidarymui.

Šio projekto finansuojamos verslo pradžios ar plėtros išlaidos yra tos, kurios būtinos verslo planui igyvendinti ir ekonominei veiklai vykdyti. Tai gali būti naujų statinių statyba, rekonstravimas, kapitalinis ar paprastas remontas, statybinių medžiagų įsigijimas; technikos ir įrangos įsigijimas; privažiavimo, apšvietimo įrengimo, vandens tiekimo ir nuotekų šalinimo sistemos įrengimas; transporto priemonių įsigijimas; taipogi verslo plano ir paraiškos gauti ES paramą verslo pradžiai ir plėtrai parengimo išlaidos.

Anot E. Jovaišienės, jos projekte nurodytos pagrindinės išlaidos yra skirtos buto, kuriame bus rengiamas grožio salonas, įsigijimui, jo remontui, laiptų įrengimui, iškabai ir automobilio įsigijimas (mobilioms paslaugoms teikti ir prekėms parsivežti).

Paklausta apie sunkumus, kliūtis, kurios iškilo siekiant gauti ES paramą ir ją gavus, E. Jovaišienė pirmiausiai nurodo, jog asmuo, norintis gauti paramą, pats tinkamo verslo projekto neparašys. Reikia samdyti konsultantą ES paramos lėšų įsisavinimo klausimais, o tai jos atveju reiškė 400 eurų pradinę investiciją. Parašytas projektas buvo priimtas, finansavimas paskirtas, tačiau E. Jovaišienė nėra visiškai patenkinta konsultantės darbu, nes toji nenumatė investicijų, kurios paaiškėjo tik pradėjus įgyvendinti projektą. Pasak moters „faktą, kad reikės pakeisti buto paskirtį, konsultantė pranešė tik gavus finansavimą; dabar vienos didžiausių išlaidų bus skirtos buto paskirčiai pakeisti – darant atskirą įėjimą, įvažiavimą neįgaliesiems“. Dar vieną iš sunkumų moteris paminėjo, jog „rašant projektą, prieš pusę metų, yra sudėtinga numatyti, kokios bus kainos įrenginėjant darbo vietą, ar bus galima gauti akcijas, nuolaidas“.

Išlaidos turi atitikti projekte nurodytąsias, paklaida gali būti tik labai nedidelė. Kirpėja taipogi paminėjo, jog nors iš pradžių skiriama suma verslo plėtrai atrodo didelė (jos atveju – 18800 eurų), pradedant jį įgyvendinti pasirodo ir daug nenumatytų išlaidų – notaro, Registrų centro, kitų institucijų paslaugos; taipogi visą kirpyklos įrangą reikės nusipirkti iš savo lėšų, kadangi elementariai „nebetilpo“ į ES skiriamą paramos sumą.
Pareiškėjai, gavę ES paramą verslui kaimo vietovėje, įsipareigoja 3 metus nuo darbo vietos įkūrimo dirbi be nuostolių, „išlaikyti darbo vietą“.

Šiaulėnų miestelyje gyvena mažiau nei tūkstantis gyventojų, anksčiau moteris dirbdavo tik ketvirtadaliu etato, tad naujai įkurtą grožio saloną ketina išlaikyti plečiant paslaugų pasiūlą: iš aplinkinių vietovių pakviečiant dirbti manikiūristę, blakstienų priauginimo meistrę, kosmetologę.
Paraišką ES paramai gauti E. Jovaišienė pristatė š.m. birželio viduryję, spalio mėnesį gavo finansavimą. Grožio saloną moteris planuoja atidaryti 2022 metų pradžioje.

Ema Norvydaitė

Exit mobile version