ENGAGE projektas: sudominimas gamtos mokslais

ENGAGE projektas: sudominimas gamtos mokslais

                                  

              Š.m. sausio mėnesį Lietuvos edukologijos universiteto (LEU) Gamtos, matematikos ir technologijų fakulteto Biologijos ir chemijos katedros mokslininkai organizavo virtualius edukacinius užsiėmimus „Gamtamokslinių projektų rengimas RRI metodologijos pagrindu“. LEU rengtų kursų metu reikėjo atlikti įvairias užduotis bei vesti pamokas, naudojantis „ENGAGE“ projektine medžiaga, laisvai prieinama internete (www.engagingscience.eu/lt).

Tarptautinio projekto konsorciumą sudaro 14 institucijų iš 13 šalių (LEU atstovauja Baltijos šalis). Projekto tikslas – padėti gamtos mokslų mokytojams taikyti šiuolaikinio mokslo žinias, ugdyti mokytojų kompetencijas, taikant socialiai atsakingus tyrimus ir inovacijas bei formuoti tvirtą mokinių požiūrį apie gamtos mokslų sritis su kuriomis jie susidurs ateityje. Į projekto veiklas įsijungė ir Radviliškio jaunimo mokyklos aštuntų ir devintų klasių mokiniai: jiems buvo vedamos projektinės pamokos, o atliktos užduotys pateiktos LEU mokslininkams. Pamokos, remiantis pasiūlyta nauja metodologija, mokiniams buvo įdomios ir prasmingos: jose mokiniai yra skatinami diskutuoti socialiai reikšmingų mokslinių atradimų pagrindu bei yra tobulinami jų tyrinėjimu grindžiamo mokymosi gebėjimai – tai naujosios kartos mokinių parengimas socialiai atsakingiems tyrimams ir inovacijoms. Projekto svetainėje šiuo metu yra paskelbtos trisdešimt dvi socialiai atsakingo gamtos mokslo temos kuriose nagrinėjama skalūnų dujų išgavimo problema, galimos gyvybės paieškos Saturno palydove Encelade, mobiliaisiais telefonais rašomų žinučių ar dyzelino poveikis žmogaus sveikatai, elektroninių cigarečių, bandymų su gyvūnais, plastikinių maišelių, kai kurių gaiviųjų gėrimų ar buitinių prietaisų galimas uždraudimas Europos Sąjungos šalyse, Ebolos  Zika virusų ar invazinių augalų keliamos problemos, genetiškai modifikuotų uodų ar ekologiškų telefonų sukūrimas ir kt.. Tokio tipo pamokos mokiniams patinka, nes jie „natūraliai” motyvuojami ir aktyviai „įtraukiami“ į ugdomąją veiklą, draugiškai bendrauja bei bendradarbiauja; siekia kritiškai mąstyti ir atsakingai mokytis, nes mokymo(si) procesas atitinką šiandieną bei yra „klausiantis – kodėl?”, skatinantis mąstyti, diskutuoti, gilintis, ieškoti, veikti, planuoti ir į(si)vertinti.

LEU buvo organizuotas seminaras „ENGAGE projektas: sudominimas gamtos mokslais“ – tai baigiamasis tarptautinio projekto renginys. Seminarą vedė doc. dr. Dalius Dapkus, darbo grupės vadovas. Seminare buvo pateikti įvairūs profesorių, docentų ir gamtos mokslų mokytojų pranešimai, nagrinėjantys mokinių motyvacijos ugdymą ir  sudominimą gamtos mokslais, pristatytos dilemos mūsų gyvenime bei dalintasi patirtimi apie projektinių pamokų organizavimą ir vedimą.

Šiandien mokytojas yra ne vien tik žinių ir reikiamos informacijos mokiniams teikėjas, o „sudarytojas” sąlygų patiems mokiniams suvokti sąvokas, pavyzdžiui naudojantis „ENGAGE“ metodais. Projektinės veiklos metu mokiniai dirba vadovaujami mokytojo, jie supažindinami su dilema bei yra iškeliami įvairūs klausimai, padedantys mokiniams daugiau sužinoti nagrinėjama tema, po to mokiniai dirba savarankiškai, naudodamiesi įvairių šaltinių analizavimo gebėjimais, kad išspręstų pateiktą dilemą bei pristatytų savo nuomonę pagrįstą faktais iš adaptuotų šaltinių ir paaiškintų, kodėl priėmė atitinkamą sprendimą. Mokymasis turi prisiderinti prie realaus gyvenimo situacijų ateityje dabartiniams mokiniams, pavyzdžiui, pokalbis priimant į darbą, ar posėdis darbe – projekto pristatymas, kitokia nei vadovo nuomonė, ar kitokios darbuotojų nuomonės priėmimas dirbant vadovu. Visa tai yra realus čia ir dabar pasaulis, juk svarbu ne tik kas, bet ir kaip sakoma, tai yra pagrįsta faktais. Reikia klausyti, mąstyti, kalbėti, klausti, diskutuoti ir veikti! Viso to puikiausiai galima mokytis naudojantis projekto svetainėje pateikiama mokomąja medžiaga, kurią rekomenduojame ir kitiems gamtos mokslų mokytojams.

 

Nuorodose  „ENGAGE projekto“ minėti renginiai:

https://biologai.jimdo.com/%C4%AFvyk%C4%99-renginiai/

https://www.engagingscience.eu/lt/2017/01/18/seminaras-leu-2017-m-sausio-27-d/

 

                                                                                                LEU doc. dr. Dalius Dapkus                                                                                                                   ir Silva Morkūnienė,
Radviliškio jaunimo mokyklos biologijos mokytoja metodininkė

Exit mobile version