Energinio naudingumo sertifikavimas: kuo jis naudingas?

Energinio naudingumo sertifikavimas ir jo svarba specialistų yra apžvelgiama gana plačiu mastu – iš visos Europos perspektyvos. Vieningai sutinkama, kad pastatų energinis naudingumas yra vienas iš svarbiausių aspektų pasaulinėje nekilnojamojo turto rinkoje ir vienas pagrindinių tikslų, kurių siekia visos Europos Sąjungos šalys. Energinis naudingumas šiuo metu yra siejamas su aukštos kokybės statiniais, o efektyvus energijos vartojimas prilygsta gebėjimui gauti kuo daugiau naudos iš kiekvieno energijos vieneto, t. y. racionalaus energijos vartojimo, energiją taupyti padedančių technologijų taikymo, atsinaujinančių energijos išteklių naudojimo. Energija, kaip išmatuojamas kintamasis dydis, suteikia informacijos ne tik apie pastato eksploatacinių išlaidų dydį, bet ir turi didelę įtaką gyventojų komfortui.

Energinio naudingumo sertifikavimas šiuo metu užima gana svarbią vietą nekilnojamojo turto srityje ir tai nulėmė tam tikros aplinkybės. Europoje beveik pusė visos pagaminamos elektros energijos ir beveik trečdalis visų rūšių kuro yra sunaudojami siekiant aprūpinti pastatus energija. Elektros energijos sunaudojimas Europoje šiuo metu yra labai padidėjęs ir nemaža dalis to sietina su padidėjusiu elektros energijos naudojimu pastatams apšildyti. Dėl šios priežasties energijos taupymas yra svarbi visos Europos Sąjungos, įskaitant ir Lietuvą, energetikos politikos dalis. Tvaraus energijos išteklių naudojimo skatinimas yra vienas iš efektyviausių būdų didinti energijos tiekimo saugumą, mažinti energijos naudojimo poveikį aplinkai ir skatinti naujų pramonės šakų plėtrą, taupančių energiją technologijų rinką.

Reikėtų akcentuoti ir tai, kad Europos Parlamentas ir Taryba dėl pastatų energinio naudingumo yra priėmę direktyvą, kuri įpareigoja Europos Sąjungos valstybes nares racionaliai ir ekonomiškai naudoti energijos šaltinius, skatinti efektyvesnį energijos vartojimą, mažinti anglies dvideginio išsiskyrimą į aplinką, diegti pastatų energinio naudingumo sertifikavimą, užtikrinti, kad tais atvejais, kai pastatati yra statomi, parduodami ar išnuomojami, jų savininkams būtų išduodamas energinio naudingumo sertifikatas. Tad tikriausiai nebekyla abejonių, kad energinio naudingumo sertifikavimas – ne tik būtina, bet ir reikalinga, naudinga paslauga įsigyjant, parduodant ar iš(si)nuomojant statinį.

Energinio naudingumo sertifikavimas: kas tai?

Pastato energinio naudingumo sertifikavimas – teisės aktų reglamentuotas procesas, kurio metu nustatoma, kiek energijos sunaudoja pastatas, įvertinamas pastato energinis naudingumas priskyrus jį energinio naudingumo klasei ir išduodamas pastato energinio naudingumo sertifikatas. O apibūdinant šiek tiek išsamiau, KSK įkūrėjas Ričardas Petrikauskas nurodo, kad energinio naudingumo sertifikavimas – tai procedūra, kurios metu vertinamas statinio pirminės neatsinaujinančios energijos vartojimo efektyvumas šildymui, vėdinimui, vėsinimui ir apšvietimui; pirminės neatsinaujinančios energijos vartojimo efektyvumas karštam vandeniui; pastato atitvarų skaičiuojamieji savitieji šilumos nuostoliai; rekuperacinės sistemos techniniai rodikliai; pastato sandarumo ypatumai; šiluminės energijos sąnaudos pastatui šildyti; statinio sunaudojamos energijos dalis iš atsinaujinančių išteklių ir kt. Ir tokius duomenis žinoti aktualu kiekvienam, nes nuo to priklauso statinio išlaikymo išlaidos.

Energinio naudingumo sertifikavimas: kam reikalingas ir ką atskleidžia?

Pastato energinio naudingumo sertifikavimas reikalingas tam, kad būtų galima įvertinti konkretaus pastato ar jo dalies energinį efektyvumą, priskyrus jį atitinkamai energinio naudingumo klasei (A++, A+, A, B, C, D, E, F, G).

Energinio naudingumo sertifikavimas atliekamas apskaičiavus šilumos nuostolius per pastato sienas, stogus, perdangas, langus, duris, šiluminius tiltelius, šilumos pritekėjimus iš išorės, vidinius šilumos išsiskyrimus, energijos suvartojimą elektros energijai, karštam vandeniui, šildymui ir vėdinimui. Sertifikavimo procesas yra labai naudingas, nes suteikia galimybę pastato savininkui ar naudotojui sužinoti apie pastato energinį efektyvumą. KSK vadovas argumentuoja, kad tokia informacija pirmiausia atskleidžia šildymo sąnaudas bei skatina gerinti pastatų energines savybes, efektyviau panaudoti energiją, taip pat sumažinti anglies dvideginio išsiskyrimą į aplinką.

Svarbu žinoti, kad energinio naudingumo sertifikavimas atliekamas atestuotų, Statybos techninio reglamento 1.02.09:2005 „Teisės atlikti pastatų energinio naudingumo sertifikavimą įgijimo tvarkos aprašas“ reikalavimus atitinkančių, specialistų. Tokių specialistų kvalifikacinius reikalavimus, kvalifikacijos atestatų išdavimo, keitimo, sustabdymo ar sustabdymo panaikinimo ir kvalifikacijos atestatų panaikinimo tvarką nustato Vyriausybės įgaliota institucija.

Pastato energinio naudingumo sertifikavimas yra labai svarbus, nes jis gali padidinti energijos vartojimo efektyvumo galimybes pastate ir padėti parinkti tinkamas priemones siekiant didesnio energinio efektyvumo. Prireikus šios paslaugos, KSK komanda visada pasiruošusi ją suteikti visoje Lietuvoje. Susisiekite telefonu 8 686 53020  arba el. paštu info@ksk.lt.

Exit mobile version