Elektroninės cigaretės su neaiškiais skysčiais kaip epidemija plinta ir Radviliškio rajono mokyklose

Elektroninės cigaretės su neaiškiais skysčiais kaip epidemija plinta ir Radviliškio rajono mokyklose

Viešojoje erdvėje vis dažniau girdėti ir matyti diskusijos apie jaunimo susidomėjimą narkotinėmis medžiagomis, taip pat apie jau įprastu tapusį reiškinį, kai moksleiviai net mokymo įstaigose „garina“ elektronines cigaretes. Ne kartą šis jaunuolių pomėgis baigėsi atvejais, kai teko kviesti greitąją pagalbą, nes šių cigarečių skystyje esančios neaiškios medžiagos sukėlė žalingą poveikį sveikatai. Kiek paplitęs šis reiškinys Radviliškio rajone, pasiteiravome Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vyriausiosios specialistės Gailutės Smagriūnienės. Taip pat rajono mokyklų vadovų paklausėme, kiek tema dėl narkotinių medžiagų vartojimo aktuali jų vadovaujamoms ugdymo įstaigoms.

Pradėtas vienas ikiteisminis tyrimas

Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovė G. Smagriūnienė informavo, kad dėl neteisėto disponavimo narkotinėmis medžiagomis ugdymo įstaigoje šiemet Radviliškio policijos komisariato pareigūnai pradėjo vieną ikiteisminį tyrimą, kuris tebėra vykdomas. Mokymo įtaigą įvardinti policijos atstovė atsisakė, kadangi stebima tendencija, kad kai kurios mokyklos nelinkusios viešinti tokių atvejų ir ne visada informaciją apie narkotikų vartojimo faktus perduoda policijai. G. Smagriūnienė sakė mananti, kad mokyklų įvardijimas gali sukelti dar didesnį nenorą bendradarbiauti su policija.

Elektroninės cigaretės – šių dienų rykštė

Šių dienų rykšte mokyklose policijos atstovė G. Smagriūnienė įvardijo elektronines cigaretes, į kurias būna primaišyta įvairių cheminių medžiagų, tarp jų ir sintetinių kanabinoidų (medžiaga, natūraliu pavidalu paprastai randama kanapėse). Parūkiusios tokių cigarečių, ligoninėje atsidūrė dvi radviliškietės moksleivės. Policijos bendruomenės pareigūnai dėl plintančio elektroninių cigarečių vartojimo vykdo prevenciją: renkama informacija apie jaunuolių susibūrimo vietas, jos nuolat tikrinamos; jie kartu su Radviliškio rajono Visuomenės sveikatos biuro specialiste lankosi rajono mokymo įstaigose ir ten rengia paskaitas šia tema. G. Smagriūnienė atkreipė dėmesį, kad naują jaunimo problemą galima įveikti tik bendradarbiaujant. Norint sustabdyti kvaišalų vartojimą tarp nepilnamečių, policija turi bendrauti su savivaldybės, švietimo ir kitomis suinteresuotomis įstaigomis, o svarbiausią vaidmenį vaikų auklėjime atlieka šeima. Būtent tėveliai turi užtikrinti savo vaikų iki 18 metų amžiaus saugios aplinkos kūrimą ir prisiimti atsakomybę už tai, ką vaikas atsineša į  mokyklą, būrelį ar tiesiog eidamas pasivaikščioti. Reikia nepamiršti, kad draudžiamas ir sveikatą žalojančias priemones vaikai dažniausia įsigyja iš tėvelių duotų kišenpinigių arba papildomų pinigų. Nors vaikai ir ugdomi būti savarankiškais, tėvai neturėtų pamiršti ir sveikos kontrolės, t. y., būtina domėtis, ką veikia vaikas, kam išleidžia tėvų uždirbtus pinigus.

Dalis problemą neigė

Mokyklų vadovai, atsakydami į klausimus, kiek tema dėl narkotinių medžiagų vartojimo aktuali jų vadovaujamoms įstaigoms, ne visada atviravo. Pavyzdžiui, Radviliškio Gražinos pagrindinės mokyklos direktorius Egidijus Dailidonis atsakė, kad šioje mokykloje nebuvo nustatyta jokių atvejų, susijusių su mokinių apsvaigimu nuo narkotinių medžiagų. Žinoma, tai gali būti tiesa, nes čia ugdomi jaunesnio amžiaus mokiniai. Pasak Šeduvos gimnazijos direktorės Editos Varneckienės vardu pateikto atsakymo, čianebuvo nustatyta nei vieno atvejo, kad mokinys mokyklos patalpose ar netoli jų būtų apsvaigęs nuo minėtų medžiagų. Radviliškio rajono Baisogalos gimnazijos direktorė Rita Juškevičienė taip pat tikino, kad nors mokinių, apsvaigusių nuo narkotinių medžiagų, nei mokykloje, nei jos teritorijoje, nebuvo užfiksuota, tačiau tema dėl psichotropinių medžiagų vartojimo aktuali visiems be išimties. Ši gimnazija yra kreipusis dėl narkotinių medžiagų testo atlikimo.

Prabilo apie „veipinimą“

Kai kurie mokyklų vadovai pripažino problemą, kad paaugliai mokykloje ar kitur po pamokų „veipina“, t.y., rūko elektronines cigaretes. Pavyzdžiui, Radviliškio Lizdeikos gimnazijos direktorė Ina Bajarauskaitė rašė: „Kaip ir visoms Lietuvos mokykloms, taip ir mūsų gimnazijos bendruomenei, tema dėl neaiškios kilmės medžiagų vartojimo, mokiniams „veipinant“, yra aktuali. Konstatuoti, kad tai narkotinės medžiagos, negalime“. Kad mokinys šios gimnazijos patalpose ar netoli jų būtų apsvaigęs nuo kvaišalų, pasak direktorės, duomenų nėra gauta. Deja, užsiminta, kad būta kitokių situacijų: „Atvejai, kai blogai pasijuto mokiniai „paveipinę“, yra buvę, tačiau oficialios, patvirtinančios informacijos, jog šiuos negalavimus sukėlė būtent narkotinės ar kitokios medžiagos, neturime“. Kad buvo gauta pranešimų, jog paaugliai mokykloje galimai rūkė (šiuolaikiniais terminais tariant, „veipino“), pripažino Radviliškio rajono Sidabravo gimnazijos direktorė Ligita Navickienė.Radviliškio V. Kudirkos progimnazijos socialinė pedagogė Rūta Gelažnikienė, atsakydama už direktorę Rasą Dagienę, informavo, kad „pagauti už rankos“ vartojančių kvaišalus mokykloje nepavyko, tačiau yra žinomi atvejai, kai mokiniai juos vartojo po pamokų ir ne mokyklos teritorijoje. Progimnazijos administracija yra patarusi tėvams nuvežti vaikus ištirti dėl psichotropinių medžiagų vartojimo, tačiau įtarimai nepasitvirtino.

Vardino įvairius būdus apsisaugoti

Ko imasi mokyklos, kad „veipinimas“ ar „garinimas“ jose nesklistų kaip epidemija, vadovai vardino įvairias priemones: vyksta individualūs pokalbiai su mokiniais, prevencinės klasių valandėlės, informuojami tėvai, organizuojami prevenciniai renginiai, kviečiami lektoriai, Sidabravogimnazijoje yra bendruomenės susitarimas dėl „veipinimo“ netoleravimo: pastebėję, moksleiviai ir pedagogai apie tai turėtų informuoti. Radviliškio Lizdeikos gimnazijos direktorė Ina Bajarauskaitė pateikė net 8 būdus, kuriais mokykloje kovojama su psichotropinių medžiagų vartojimu. Prevencijos programa pamokų metu integruojama į ugdomuosius dalykus; gimnazijoje įrengtos stebėjimo kameros, kurios drausmina mokinius; klasių valandėlių metu vykdoma prevencinė LIONS QUEST programa „Raktai į sėkmę“; bendradarbiaujama su pareigūnais, kviečiant į klasių valandėles bei renginius; prašoma jų dažniau apvažiuoti gimnazijos prieigas ir stebėti, ar nėra vartojamos nepilnamečiams neskirtos medžiagos ir pan.

Ne visi domisi, kiek plinta jaunimo epidemija svaigintis

Ne visi galėjo atsakyti į klausimą, kokios narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimo tendencijos  ar vartojimo mastai linkę didėti. Vieni, kaip antai Šeduvos gimnazijos direktorė E. Varneckienė, tvirtino (cituojame): „Sunku pasakyti, ar vartojimo mastai didėja, nes nėra atlikta jokių lyginamųjų tyrimų“, kiti į šį klausimą visai neatsakė, o Sidabravo gimnazijos direktorė Ligita Navickienė teigė, jog pastebima tendencija apie „veipintojų“ amžiaus jaunėjimą. Labiausiai susipažinusi su narkotinių medžiagų vartojimo tendencijomis, panašu, yra Radviliškio Lizdeikos gimnazijos direktorė Ina Bajarauskaitė, kuri teigė: „Išanalizavus Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento 2022 m. pranešimą ,,Psichoaktyviosios medžiagos: tendencijos ir pokyčiai 2022“, matome, kad narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimo mastai didėja“.

Rita Grigalienė

Exit mobile version